اینترنت اشیا IOT برد Nodemcu جاوا اسکریپت Javascript خانه هوشمند سخت افزار

کنترل وسایل برقی با برد Nodemcu از طریق وب سرور لوکال Webserver

Local-Webserver-with-nodemcu-and-control-relay-digispark
نوشته شده توسط مبین خیاطی

کنترل وسایل برقی با روش‌های مختلفی قابل اجرا است. مثلا در بستر اینترنت اشیا یک امر قابل قبول خواهد بود. وقتی صحبت از اینترنت اشیا می‌شود، ناممکن‌ها ممکن می‌شود. در چند سال گذشته وقتی به کسی اعلام می‌شد، روزی می‌رسد؛ به وسیله‌ی اینترنت می‌توان لوازم را کنترل کرد، برایش خنده دار بود.  ولی امروز به واسطه زیرساخت‌های موجود این موضوع ملموس و دست یافتنی شده است. با یک وب سرور Nodemcu لوکال قصد داریم وسایل برقی را کنترل کنیم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی،دیجی اسپارک همراه باشید.

 


توضیحات وب سرور گرافیکی


در این آموزش یک وب سرور گرافیکی را خواهیم ساخت که به وسیله‌ی شبکه ی لوکال می‌توانید وسایل برقی منزل یا محل کار و … خود را کنترل کنید. یکی از مزیت های این پروژه در حذف کردن سیم‌های متصل به کلید میباشد، یعنی دیگر نیازی به نصب کلید در محل مورد نظر ندارید. توسط گوشی، کامپیوتر، لپتاب، تبلت و … بجای کلید استفاده کنید. مثلا با وارد کردن IP لوکال میتوانید چراغ های خانه را روشن و خاموش کنید. ما در این آموزش با استفاده از برد Nodemcu و رله میخواهیم یک چراغ را روشن و خاموش کنیم.

 


راه اندازی برد Nodemcu


Nodemcu یک برد کنترلی اینترنت اشیا بر پایه تراشه وای فای ESP8266 می‌باشد. توسط تراشه ESP8266 می‌توان به شبکه وای فای Wifi متصل شد و دیتا را بین دستگاه‌های مختلف از طریق اینترنت دریافت و ارسال کرد. از مزیت‌های برد Nodemcu توسط نرم افزار قدرتمند آردوینو Arduino قابل راه اندازی است. برای اینکار کافیست در قسمت تنظیمات برد نرم افزار آردوینو، ESP8266 را نصب و کانفیگ کنید. برای اطلاع از نحوه‌ی نصب و راه اندازی Nodemcu به آموزش زیر مراجعه کنید. پس از نصب ESP8266، در لیست انتخاب بردهای آردوینو، ورژن‌های مختلف با تراشه ESP8266 اضافه خواهد شد. جهت دسترسی به توضیحات دقیق‌تر به آموزش راه اندازی NodeMCU به وسیله‌‌ی آردوینو مراجعه کنید. توضیحات تکمیلی در خصوص راه اندازی برد Nodemcu از مسیر زیر استفاده کنید. و مراجعه به Tool –> Board و انتخاب برد (NodeMCU1.0(ESP-12E میتوانید برای برد NodeMCU برنامه بنویسید.

راه اندازی برد Nodemcu برای کنترل وسایل برقی با وب سرویس لوکال - دیجی اسپارک

 

 


اتصالات مدار وب سرور


اتصالات رله

پایه ی سیگنال (S) رله = پایه ی D0 برد Nodemcu

پایه ی + رله = پایه ی VIN برد Nodemcu

پایه ی – رله = پایه ی GND برد Nodemcu

اتصالات پروژه Nodemcu و لوکال وب سرویس - دیجی اسپارک

 


کتابخانه برد Nodemcu


همانطور که می‌دانید برای راه اندازی هر پروژه‌ای در برد آردوینو نیاز به کتابخانه داریم. در پروژه ی آموزش کنترل لوازم با برد Nodemcu نیز از کتابخانه ESP8266WiFi برای وب سرور Nodemcu استفاده کردیم. دستور استفاده از کتابخانه‌ را ضمیمه کرده‌ام. چنانچه روش نصب کتابخانه در برد آردوینو را نمی‌دانید. از آموزش نصب کتابخانه در برد آردوینو که قبلا توسط یکی دیگر از اسپارکرها نوشته شده است، مراجعه کنید.

کتابخانه ی ESP8266 (دانلود کتابخانه ی ESP8266)

سریال مانیتور در پروژه کنترل وسایل برقی با Nodemcu وبسرور لوکال - دیجی اسپارک

 


کدهای وب سرور Nodemcu


 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

 

کنترل وسایل برقی با وب سرور لوکال گرافیکی - دیجی اسپارک

 


وسایل مورد نیاز 


 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا همین پروژه را به صورت امنیتی در بیاورند؛ یعنی هنگام ورود به محیط گرافیکی یک نام کاربری و رمز عبوری درخواست کند که در صورت دسترسی شخص دیگر به رمز مودم ، امکان کنترل لوازم را نداشته باشد. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های #دیجی_اسپارک   #دانشجوکیت    digispark    #daneshjookit# منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

مبین خیاطی

دانشجوی رشته ی نرم افزار کامپیوتر

حتی تو "غیر ممکن" هم هنوز یه "ممکن" هستش ...

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه