تکنولوژی سخت افزار

nanowafers جایگزین قطره های چشمی

nanowafers جایگزین قطره های چشمی
نوشته شده توسط آزاده مختاری

استفاده از قطره های چشمی برای مشکلات خشکی چشم و مشکلات مربوط به چشم سال هاست رواج دارد ولی در حالت معمول ممکن است قطره‌های چشمی به درستی وارد چشم نمی‌شوند و با سرعت و با پلک ‌زدن از چشم خارج شوند یا توسط اشک چشم شسته می‌شوند. در نتیجه، اغلب به بیماران توصیه می‌شود که روزانه بیش از یک بار از قطره‌ چشمی استفاده کنند تا مطمئن شوند که چشم به اندازه کافی دارو را دریافت کرده است و استفاده زیاد از داروهای چشمی نیز می تواند سبب التهاب و تاری دید شوند.

 درادامه با معرفی nanowafers جایگزین قطره های چشمی در دیجی اسپارک همراه ما باشید.

استفاده از قطرات چشمی برای رفع مشکلات بینایی و خشکی چشم روش شناخته شده ای است که در سال ها مورد استفاده قرار گرفته است ولی هنگام استفاده ممکن است چشم نتواند به درستی دارو دریافت کند و کم وزیاد شدن استفاده از قطره به چشم صدمه می زند بنابراین دانشمندان دانشکده پزشکی بیلور در تگزاس با تولید nanowafersهای حامل دارو این مشکل را حل کرده اند که این nanowafersها مثل لنز تماسی در چشم مورد استفاده قرار می گیرد و کم کم در چشم حل می شود و دارو را در داخل چشم آزاد می کنند. و می توانند جایگزین اشک چشم شوند.

در آزمایشات انجام‌شده از nanowafersهای آنتی‌بیوتیک دار برای درمان سوختگی‌ قرنیه موش‌ها استفاده شد و گروه دوم موش‌ها نیز همین دارو را روزانه دو دوز و به شکل قطره چشمی دریافت کردند که زمانی که قرنیه‌های موش‌ها پس از گذشت ۱۰ روز معاینه شد دانشمندان به این نتیجه رسیدند که wafers در ترمیم زخم ها دوبرابر تاثیرگذارتر از قطره های چشمی هستند.

این nanowafers ی طراحی شده شفاف است و مانند یک لنز تماسی دایره ای ‌شکل است ولی اندازه آن یک دهم اندازه لنزهای معمولی است.

این لنزها در آرایه‌ای از نانومخزن‌های قرار داده شده در سراسر پلیمر غیرسمی قرار دارداین nanowafersها پس از ورود به چشم به آرامی حل شده و دارو را در سراسر چشم پخش می‌کنند که در استفاده از این nanowafersها پلک‌ زدن باعث خروج قطره از چشم نمی‌شود.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه