آردوینو پایتون Python

شروع پایتون با آردوینو Arduino بخش اول آموزش نصب پایتون Python

Python-for-arduino-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

زبان‌های برنامه نویسی انواع مختلفی دارند. هر کدام برای توسعه و رشد بوجود آمده‌اند. در این بین زبان برنامه نویسی پایتون Python یکی از زبان‌های محبوب و توسعه پذیر بین کاربران است. از زبان پایتون Python در بردهای امبدد هم استفاده می‌شود. برای توسعه اینترنت اشیا IoT به زبان پایتون Python هم نیاز می‌باشد. روش نصب پایتون برای استفاده در بردهای آردوینو Arduino را بررسی خواهیم کرد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسیدیجی اسپارک همراه باشید.

 


زبان پایتون Python


پایتون Python یک زبان برنامه نویسی سطح بالا با برنامه های کاربردی در بسیاری از زمینه ها می‌باشد. این برنامه ها شامل برنامه نویسی وب، اسکریپت، محاسبات علمی و هوش مصنوعی می‌باشد. زبان برنامه نویسی پایتون Python بسیار محبوب است و همچنین توسط سازمان های توسعه یافته ای مانند گوگل Google، ناسا NASA، سی آی ای CIA و دیزنی Disney استفاده می‌شود. نکته قابل توجه در زیان برنامه نویسی پایتون Python این است که در زمان اجرا توسط مترجم پردازش می‌شود و لازم نیست برنامه خود را قبل از اجرا کامپایل کنید. پایتون Python دارای سه نسخه X.1، X.2 و X.3 می‌باشد که این سه نسخه اصلی به نسخه های جزئی تر تقسیم می‌گردد مانند ۲٫۷ و ۳٫۳. طبق ادعا توسعه دهنده، کدهای نوشته شده برای پایتون نسخه ۳٫۳، تضمین شده است که در تمامی نسخه های آبنده کار کند. هر دو نسخه X.2 و X.3 در حال حاضر در حال استفاده می‌باشد. در این دوره ما از هر دو ورژن بنا بر نیاز پروژه استفاده خواهیم کرد. دقت کنید هیچ محدودیتی برای جا به جایی و انتقال از یک نسخه به نسخه دیگر وجود نخواهد داشت. نکته آخر اینکه پایتون Python دارای پیاده سازی های بسیار گسترده با زبان های برنامه نویسی دارد که ما از نسخه Cpython استفاده خواهیم کرد.

نکته: یک مترجم برنامه ای است که اسکریپت هایی را که در زبان های برنامه نویسی مثل پایتون نوشته شده اند را اجرا می‌کند.

 


برد آردوینو Arduino


آردوینو Arduino یک سخت افزار اوپن سورس است که جهت نمونه سازی و اجرای پروژه هایی بر پایه اینترنت اشیا DIY مورد استفاده قرار می‌گیرد. زبان برنامه نویسی آردوینو C و ++C می‌باشد و برای اجرای پروژه ها نیاز به کامپایل برنامه در بوت لودر قرار گرفته شده در برد خواهیم بود. آموزش کار با برد آردوینو Arduino و نصب نرم افزار IDE در لینک زیر قرار گرفته شده است. در ابتدا وارد لینک زیر شده و در صورتیکه با نرم افزار آردوینو Arduino آشنایی ندارید، مطالعه کرده و سپس نرم افزار را دانلود و نصب نمایید.

آموزش کار با برد آردوینو Arduino و نصب نرم افزار Arduino IDE

 

 


نصب پایتون Python


برای ارتباط بین برد آردوینو Arduino و پایتون Python نیاز به نصب سه نرم افزار زیر خواهیم داشت:

  1. python 2.7.8

  2. pyserial version 2.7 , 32 bit version

  3. vpython library for 32 bit windows

دانلود و نصب Download python 2.7

جهت نصب نرم افزار پایتون Python عبارت downlaod python 2.7 را گوگل یا بر روی عبارت کلیک کنید. با ورود به سایت پایتون، در قسمت دانلود Download، نسخه (windows X86 MSI Installer (2.7.0 را انتخاب و دانلود کنید.

منتظر باشید تا نرم افزار دانلود شود. پس از دانلود، نرم افزار را در درایور C نصب نمایید.

آموزش نصب پایتون برای آردوینو Arduino and Python - دیجی اسپارک

 

دانلود و نصب Download Pyserial 2.7

نرم افزار Pyserial جهت ارتباط سریال بین پایتون و آردوینو نصب و فراخوانی می‌گردد. برای نصب این نرم افزار عبارت Download Pyserial 2.7 را گوگل و یا بر روی کلید واژه کلیک کنید. منتظر بمانید تا مراحل نصب کامل گردد.

دانلود پایتون Python برای آردوینو Arduino - دیجی اسپارک

 

دانلود و نصب Downlaod Vpython

Vpython یک کتابخانه بسیار جذاب برای پایتون می‌باشد که توسط آن می‌توانید انیمیشن های سه بعدی ۳D animations با برنامه نویسی پایتون Python پیاده سازی کنید. جهت نصب کتابخانه، عبارت Downlaod Windows Vpython را گوگل و یا بر روی کلید واژه کلیک کنید. منتظر بمانید تا نرم افزار دانلود گردد و سپس نصب کنید. نرم افزار های مورد نیاز برای اجرای پروژه پایتون Python با نرم افزار آردوینو Arduino نصب و آماده است. برای اجرای اولین پروژه منتظر بخش دوم آموزش پایتون با آردوینو باشید.

نصب کتابخانه vpython پایتون برای آردوینو Arduino Python - دیجی اسپارک

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه