سخت افزار سرگرمی

Rolljam برای بازکردن در خودرو بدون کلید

Rolljam برای باز کردن در خودرو بدون کلید
نوشته شده توسط آزاده مختاری

شاید وجود سیستم‌های امنیتی روی خودروها قوت قلب رانندگان برای جلوگیری از سرقت خودروهایشان باشد. اما با وجود افرادی که در امنیت تجربه دارند، حتی جدیدترین سیستم‌های امنیتی نیز حرفی برای گفتن ندارند زیرا یک مخترع با یک ابزار ۳۰ دلاری Rolljam برای بازکردن در خودرو بدون کلید قادر است از موانع خودروهای مجهز به کنترل از راه دور بی سیم عبور کند.

سامی کامکار، هکر شناخته شده‌ی ایرانی است که سابقه‌ی بلندی در حوزه‌ی امنیت دارد. در یکی از آخرین اقدامات خود ابزاری را با نام Rolljam معرفی کرده است که قادر است از سد سیستم‌های امنیتی مورد استفاده در خودورها گذشته و آن‌ها را باز کند. وی ابزار جدید خود را در جریان Defcon 2015 به عموم نمایش داد. خودروی که هدف Rolljam قرار گرفته باشد، با فشردن کلید به منظور باز کردن قفل خودرو یا در پارکینگ ناموفق خواهد بود اما تلاش دوم وی نتیجه داد و قادر خواهد بود تا در خودرو یا پارکینگ را باز کند.

پس از آنکه هکرها موفق به سرقت کد‌های رد و بدل شده بین کنترل از راه دور و گیرنده شدند، خودروسازان برای جلوگیری از این کار، روش جدیدی را در پیش گرفتند که براساس آن هر بار که کنترل از راه دور برای باز کردن قفل فعال می‌شود، یک کد جدید تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این مخترع راه حل بسیار فنی و در عین حال زیرکانه را برای عبور از سد این سیستم به کار گرفته است.

در زمان استفاده از Rolljam، سوژه برای فعال کردن سیستم امنیتی کلید کنترل از راه دور را فشار خواهد داد اما شاهد کارکرد سیستم نخواهد بود. بنابراین دوباره اقدام به فشردن کلید خواهد کرد که کدهای ارسال شده در هر دو نوبت توسط Rolljam به سرقت خواهند رفت. Rolljam سپس با استفاده از کد اول سرقت رفته، در خودرو را قفل کرده و کاربر را از کارکرد صحیح سیستم مطمئن خواهد کرد. سپس کد دوم نیز در اختیار Rolljam است، بنابراین می‌توان با ارسال آن خودرو را باز کرد.

سیستم توسعه یافته توسط کامکار قادر است روی انواع خودروها کار کند که از جمله‌ی آن می‌توان به محصولات نیسان، فورد، تویوتا، فولکس واگن و سایرین اشاره کرد. شرکت های خودورسازی در پاسخ به اقدام این مخترع، در خودروهای‌ جدید اقدام به استفاده از کدهای دارای تاریخ مصرف کرده‌اند.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه