آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای گنو/لینوکس

تنظیم برد رزبری پای raspberry pi به عنوان یک NAS

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تا حالا پست های زیادی درباره برد رزبری پای منتشر کردیم. در این پست می آموزید که چطور این برد را به عنوان یک سرور NAS برای شبکه ی محلی خود تنظیم کنیدسرور NAS به سروری گفته می شود که پس از اتصال به شبکه، به کاربران اجازه ی دسترسی به فایل ها و اطلاعات به اشتراک گذاشته شده و همچنین مدیریت و تغییر آن ها را می دهد. با راه اندازی یه سرور NAS در شبکه ی خانگی خود می توانید اطلاعات خود را به صورت مجمتع نگه داشته و بین دیوایس های خود (لپتاپ، موبایل و …) به اشتراک بگذارید.

خود رزبری معمولاً حجم کمی برای استفاده ی ما دارد در نتیجه بهتر است از یک دیوایس ذخیره سازی با رابط USB استفاده کنید. حجم این دیوایس به خودتان و حجم کارتان بستگی دارد، من از هارد یک ترابایتی با پارتیشنی با فرمت NTFS کار می‌کنم تا با سیستم عامل های ویندوز و OS X هم بتوانم به اطلاعات دسترسی داشته باشم.

ابتدا سعی کنید پکیج ntfs-3g را نصب کنید تا اگر سیستم عاملتان از NTFS پشتیبانی نمی‌کند، این مشکل حل شود:

یک دایرکتوری بسازید و پارتیشن مورد نظر را روی آن سوار کنید:

دایرکتوری دیگری نیاز داریم تا اطلاعاتی که قرار است به اشتراک گذاشته شود در آن قرار بگیرد:

برای اینکه بتوانیم سرور NAS خود را مدیریت کنیم Samba می‌تواند گزینه ی بسیار خوبی باشد چون از ویندوز و دسترسی های این سیستم عامل پشتیبانی می کند. برای نصب آن دستور زیر را اجرا کنید:

در این مرحله فایل تنظیمات Samba را باز کرده و تنظیمات دلخواه را انجام می دهیم:

علامت # را از ابتدای خط security = user بر می‌داریم (نشانگر را روی کاراکتر مورد نظر برده و دکمه ی delete را فشار می دهیم). با این کار سیستم احراز هویت را فعال می کنیم.

nas-rpi

در قدم بعد قسمت جدیدی به فایل اضافه می کنیم، به انتهای فایل رفته و تنظیمات زیر را اضافه کنید:

کلید های ترکیبی Ctrl + X و سپس Y را بزنید تا تغییرات داده شده ذخیره شود. پس از اینکه به خط فرمان برگشتید باید سرویس Samba را مجدداً راه اندازی کنید، هر یک از دستورات زیر بسته به نسخه ی سیستم عاملتان می‌تواند این کار را انجام دهد:

در اینجا یک حساب کاربری می‌سازیم که به سرور Samba دسترسی خواهد داشت. در مثال ما این نام کاربری این حساب backups و پسورد آن backups4pi است، می‌توانید هر نام و پسورد دیگری که دوست دارید را انتخاب کنید:

بعد از اجرای دستور دوم باید دو بار پسورد خود را وارد کنید (هنگام وارد کردن پسورد چیزی نشان داده نمی شود) سپس دستور زیر را اجرا کنید تا کاربر ساخته شده به عنوان یک کاربر قانونی Samba پذیرفته شود:

فایل fstab را باز کنید:

این دستور فایل fstab را در ویرایشگر نانو باز می کند، متن زیر را به انتهای این فایل اضافه کنید فایل را بعد از ذخیره کردن ببندید:

دستور زیر هم برایتان نرم افزاری نصب می‌کند تا بتوانید تنظیمات دلخواه پیشرفته‌تری در مورد سوار شدن پارتیشن مورد نظر را اعمال کنید:

خوب حالا فایل مربوط به تنظیمات این برنامه را باز می کنیم:

در پایان این فایل عبارت auto.master+ را پیدا کنید و متن پایین را در زیر آن بنویسید و فایل را ذخیره کنید:

این همه ی چیزی بود که باید انجام دهید تا بتوانید فایل‌های خود را در یک شبکه محلی به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه