گنو/لینوکس

معرفی و آموزش نصب فایل سیستم ZFS در لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

ZFS یک فایل سیستم ترکیبی به همراه ابزار مدیریت فضا و چندین قابلیت فوق‌العاده دیگر است که ZFS را تبدیل به انتخابی فوق‌العاده برای سیستم عامل کرده است. این اولین قسمت از مقاله های ZFS است که برای شما آماده کرده‌ایم و در آن به معرفی این فایل سیستم و ویژگی‌های آن و همچنین نجوه نصب آن بر روی سیستم عامل های لینوکسی و ساخت ZFS pool و دستورات ZFS zpool اشاره کرده ایم.

۱ – معرفی

در زیر برخی از قابلیت‌های این فایل سیستم را آورده‌ایم :

– محافظت در برابر خراب شدن اطلاعات

– پشتیبانی از فضاهای ذخیره سازی با حجم بالا

– فشرده‌سازی مؤثر و کارآمد اطلاعات

– گرفتن snapshot از فایل سیستم

– پشتیبانی از Raid Z

– بررسی سلامت فایل ها

– پشتیبانی و تعمیر خودکار nfsv4cl
ZFS به صورت رسمی برای sun microsystems و برای پلتفرم سولاریس توسعه یافته است و توسعه آن از سال ۲۰۱۰ شروع شد ؛ پس از آن اوراکل sun microsystems را تصاحب کرد و فایل سیستم ZFS را توسعه داد. با پایدار شدن ZFS این روزها این فایل سیستم در کامپیوتر های لینوکسی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است به طوری که برای مثال اوبونتو وعده داده است که این فایل سیستم را از نسخه ۱۶٫۰۴ به توزیع اضافه کند.

پورت این فایل سیستم به لینوکس توسط Lawrence Livermore National Laboratory انجام گرفته است و این فایل سیستم در لینوکس به صورت یک ماژول کرنل است که میتوانید آن را دانلود ؛ کامپایل و نصب کنید و برای اینکار نیاز به پچ کردن و یا کامپایل کردن مجدد کرنل نخواهید داشت.

شما میتوانید پکیج سورس Zfs را از این لینک دریافت کنید

zfs-installing-logo
۲ – نصب ZFS در لینوکس

در این قسمت میخواهیم zfs را بر روی centOS سرور نصب کنیم. با این حال تمامی دستوراتی که اجرا میکنیم در سیستم عامل های دیگر هم جواب خواهند داد و عمده ترین تفاوت ممکن است در پیکج منیجر سیستم عامل باشد. اما دستورات Zfs در همه سیستم عامل ها مشابه است و از این جهت تفاوتی احساس نمیشود.

دستورات زیر را در centos وارد کنید تا zfs بر روی سیستم عامل نصب شود :

 

در هنگام نصب مطمئن شوید همه پیش نیازها وجود دارند و به درستی نصب میشوند. خراب بودن یکی از وابستگی‌ها هم باعث تأثیر گذاشتن بر ادامه مراحل و نصب zfs خواهد شد. همچنین نیاز دارید تا کامپایلر gcc را نیز بر روی سیستم خود نصب کنید. قبل از نصب zfs کامپایلر gcc را بر روی سیستم خود نصب کنید.

سپس مطمئن شوید که تمامی ماژول های ZFS بر روی کرنل load شده باشند. برای اینکار از دستور lsmod استفاده کنید همانطوری که در زیر آن را به کار برده ایم :

 

 

ما در این سرور چندین دیسک را load کرده‌ایم تا قابلیت و قدرت ZFS را تست کنیم.

 

۳ – ساخت Zpool

دستورات zpool به شما کمک میکند تا فرآیند ذخیره سازی در استخر یا pool های Zfs را کانفیگ کنید. Pool های ذخیره سازی مجموعه‌ای از دستگاه‌ها هستند که ذخیره سازی فیزیکی را برای zfs ممکن میکنند.

دستور زیر یک zpool راه اندازی میکند :

در مثال بالا :

– create یک دستور برای ساخت pool است

– آپشن -f گزینه پارتیشن لیبل را رد میکند ؛ چرا که این پارتیشن ها جدید هستند

– raidz هم یک مرحله از raid است که منظور RAIDZ نیست و raid5 در اینجا استفاده می‌شود که کارآمدی بهتری را به ارمغان خواهد آورده‌
پس از آن وضعیت zpool هایی که ساخته‌ایم را بررسی میکنیم :

پس از اینکه pool ساخته شد اگر دستور df -h را وارد کنید خواهیم دید که pool های ساخته شده به صورت خودکار در mount point خود ماونت شده اند.

 

zfs-self-healing-orig

۴ – ساخت pool های mirror شده

برای ساخت pool های mirror شده دستور create را با آپشن های معرفی شده در ادامه استفاده میکنیم. اگر یکی از دیسک ها در ذخیره اطلاعات به مشکل خود دیسک دیگر وظیفه ذخیره را انجام میدهد و مشکلی برای اطلاعات پیش نخواهد آمد. پس از اینکه دیسک خراب شده جایگزین شد اطلاعات دوباره mirror شده (به آن resilvering نیز میگویند) و سیستم کار خود را همچنان ادامه میدهد.

 

پس از آن وضعیت zpool میرور شده را چک کنید :

 

۵ – import و export در zpool

اگر بخواهید pool های zfs را از سیستمی به سیستم دیگر وارد کنید این قابلیت به کمک شما خواهد آمد. فایل سیستم ZFS این کار را با export کردن pool از یک سیستم به سیستم دیگر انجام میدهد و سپس میتوانید آن را به سیستم مورد نظر import کنید. برای import و export کردن نیز میتوانید دو دستور زیر را به کار ببرید :

 

۶ – مشاهده I/O stat یک Zfs Pool

برای مشاهده I/O stat های یک pool میتوانید از دستور زی استفاده کنید که خروجی آن را نیز نمایش داده‌ایم :

 

۷ – پاک کردن یک ZFS pool

برای تخریب یک pool از دستور destroy به صورت زیر استفاده میکنیم :

 

۸ – جاگزین کردن فایل‌های خراب شده و ناقص در ZFS pool

برای جاگزینی یک دیسک بعد از خراب شدن و یا از دست دادن آن از دستور زیر استفاده کنید :

 

۹ – گسترش و توسعه یک ZFS Pool با دیسک جدید

برای توسعه یک Zfs Pool میتوانید از دستوری که در زیر قرار داده شده است استفاده کنید :

 

۱۰ – اضافه کردن یک دیسک یدکی به ZFS Pool

شما میتوانید یک دیسک یدکی نیز یه zfs pool اضافه کنید که برای آن باید یک دستگاه مجزا به zfs pool متصل کنید. در قسمت‌هایی که دیسک fail می‌شود دستگاه یدکی و ادمین ماشین میتواند آن را در زمانی مناسب و بعداً با مورد سالم جاگزین کند. توجه داشته باشید که شما میتوانید حتی دستگاه‌های یدکی خود را نیز با چندین zfs pool به اشتراک بگذارید.

 

در قسمت بعدی در مورد ساخت یک فایل سیستم ZFS و فشرده‌سازی اطلاعات و مانت کردن فایل سیستم ZFS صحبت خواهیم کرد و آن را از طریق کامند لاین دستکاری خواهیم کرد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه