اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء عملی پروژه های آردوینو

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT

Arduino Wemos-Google-assisstant--Digispark
نوشته شده توسط آرش کدخدایی

دستیار صوتی گوگل Google Assistant به همانقدر بالغ و کارآمد شده است؛ که نیازهای امروزمان را پاسخ دهد. ولی در خود گوگل این نیازها فقط به صورت یک ارسال و دریافت صوتی است و عملا رفتار فیزیکی انجام نخواهد داد. به عنوان مثال هرگز نمی‌توانید با فرمان صوتی به گوگل، در منزل را باز کنید. یا مایکروفر را برای گرم کردن غذا روشن کنید. در این آموزش جذاب و با حال با یک برد ۱۵ هزار تومانی، این کار را انجام می‌دهیم. در ادامه این آموزش ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant قصد داریم از طریق صحبت با Google Assistant اشیا را کنترل کنیم. کلیه مراحل به صورت تصویری توضیح داده خواهند شد، پس با حوصله مراحل را دنبال کنید. در ادامه با مرجع آموزش اینترنت اشیاء به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

قبل از شروع به تنظیمات نیاز داریم یک آدرس اینترنتی یکتا برای هر وسیله که می‌خواهیم کنترل کنیم داشته باشیم. آموزش مربوط به این بخش قبلا با عنوان کنترل اشیا از طریق اینترنت برد Wemos با تنظیمات DNS و IP استاتیک در وب‌سایت دیجی اسپارک منتشر شده است. تنظیمات مربوطه را از لینک مشخص شده انجام دهید. سپس به ادامه این بخش بپردازید. طبق آموزش قبلی، آدرس‌های زیر برای کنترل رله به کار رفته بودند که ما در این آموزش از آن استفاده می‌کنیم:

http://hostname.domain:port/url?switch=1

http://hostname.domain:port/url?switch=0

 

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT-دیجی اسپارک

شروع کار با اپلیکیشن IFTTT

IFTTT که مخفف IF This Then That است، سرویسی است که به منظور اتوماسیون سازی و راحت کردن کارها شکل گرفته است و دارای پشتیبانی از بسیاری از سرویس های مختلف از جمله دستیار گوگل، جیمیل، تلگرام، اینستاگرام و… میباشد. این سرویس دارای قابلیت های بسیار زیادی است ولی ما در این آموزش تمرکزمان روی ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant متصل کردن Google Assistant به برد آردوینو می‌باشد. ابتدا در وبسایت IFTTT.COM اکانتی بسازید. لازم به ذکر است که می‌توانید از اپ اندروید یا آی او اس این سرویس نیز استفاده کنید. پس از ساخت اکانت به قسمت Google Assistant (https://ifttt.com/google_assistant) میرویم و از اتصال اکانت گوگل خود به این قسمت مطمئن میشویم.

 

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT -دانشجو کیت

سپس به قسمت New Applet (https://ifttt.com/create) جهت پیاده سازی سناریو مورد نظر وارد می‌شویم. سپس به قسمت This می‌رویم و Google Assistant را انتخاب می‌کنیم. در اینجا با چند گزینه مواجه می‌شویم. همانند تصویر زیر، که توضیحات به زبان فارسی در ادامه داده شده است.

 

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT- دیجی اسپارک

Say a simple phrase: با گفتن یک جمله ساده این مورد اجرا میشود.

Say a phrase with a number: با گفتن جمله داری یک عدد خاص این مورد اجرا می‌شود. می‌توان این عدد را استخراج و در قسمت That از آن استفاده کرد.

Say a phrase with a text ingredient: با گفتن جمله دارای یک متن خاص این مورد اجرا می‌شود. می‌توان این متن را استخراج و در قسمت That از آن استفاده کرد.

Say a phrase with both a number and a text ingredient: این گزینه ترکیب دو گزینه قبلی است.

 

انتخاب ما در این آموزش گزینه اول یعنی Say a simple phrase است. ولی بسته به هر پروژه ای می‌توانید از بقیه گزینه‌ها استفاده کنید. حال موارد خواسته شده؛ شامل جمله‌ای که می‌گویید تا دستور اجرا شود و پاسخ Google Assistant را جهت ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant پر کنید.

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT - دیجی اسپارک

 

پس از ذخیره کردن موارد بالا، به قسمت That می‌رویم. در این قسمت Webhooks را انتخاب می‌کنیم. این سرویس به ما اجازه می‌دهد تا بتوانید به هر آدرسی درخواست HTTP ارسال کنیم. مانند تصویر زیر دو گزینه مربوطه مشخص شده است.

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT - دیجی اسپارک

پس از انتخاب گزینه بالا، تصویر زیر نمایان می‌شود.

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT - دیجی اسپارک

اگر قبلا Webhooks را کانکت نکرده اید از شما خواسته می‌شود که کانکت شوید و به مرحله بعد بروید. حال Make a web request را انتخاب کنید و فرم را بر اساس توضیحات زیر پر کنید.

کنترل اشیا با برد Wemos از طریق صدا با Google Assistant و IFTTT - دیجی اسپارک

URL: آدرسی که می‌خواهید با گفتن متن اجرا شود. در اینجا از آدرس‌هایی که در آموزش قبلی ساخته بودیم استفاده شده است.

Method: در این آموزش روی متد درخواست بحث نمی‌کنیم و آن را روی GET تنظیم می‌کینم.

Content Type: روی این مورد هم بحث نمی‌کنیم و آن را روی Text/plain تنظیم می‌کنیم.

Body: روی این قسمت هم بحث نمی‌کینم و آن را خالی رها می‌کنیم!

 

حال مراحل را به اتمام برسانید. با توجه به لینک‌هایی که ما در آموزش قبلی ساختیم، نیاز است دو سناریو، یکی برای روشن شدن و یکی برای خاموش شدن، طراحی کنیم. تبریک! شما موفق شدید ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant برای فرمان به برد آردوینو Arduino را اجرا کنید. حال می‌توانید از طریق گفتن جمله‌ای که مشخص کرده‌اید به Google Assistant پروژه‌تان را آزمایش کنید. از این طریق چنانچه واژه یا جمله مربوطه با موارد تنظیم شده، همخوانی داشته باشند و از همان اکانت مربوطه ارسال شده باشند، برد آردوینو Arduino اجازه عبور می‌دهد. سپس یک وسیله برقی مانند در ورودی منزل، یا چراغ اتاق و… کنترل می‌شود. در ادامه به ویدیو زیر توجه کنید.

 

چند نکته ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant

 • برای استفاده از سرویس Google Assistant در گوشی اندرویدی برای فعالسازی باید وارد نرم افزار گوگل شوید و در قسمت تنظیمات، بخش Google Assistant را فعال کنید. برای استفاده از آن کافیست کلید هوم گوشی هوشمند را چند ثانیه نگه دارید و صحبت کنید.
 • شما می‌توانید از نرم افزار Google Allo به صورت متنی از Google Assistant استفاده کنید.
 • همچنین سرویس Google Assistant بر روی ساعت‌های هوشمند دارای Android Wear و همچنینGoogle Home نیز قابل استفاده است.
 • متاسفانه در حال حاضر گوگل یک امکان بسیار مفید را برای کاربران ایران بسته است. آن پیاده سازی Google Assistant بر روی Raspberry Pi می‌باشد.

 

ارتباط آردوینو با دستیار صوتی گوگل Google Assistant - دیجی اسپارک

اکنون میتوانید کار‌های بسیار جالبی با این ترفند انجام دهید و لذت ببرید. چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه:

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: کاری کنید که با ۵ دستور مختلف، بتوان در ورودی را مدیریت کرد، ۳ چراغ مدیریت شود و سیستم تهویه را فعال کرد. تمامی این دستورات باید باهم متفاوت باشند.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

آرش کدخدایی

یک تازه کار علاقه مند به تکنولوژی :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۰ دیدگاه

  • پروژه شما باید طبق مطلب گفته شده در ورودی را مدیریت کرند، ۳ چراغ مدیریت شود و سیستم تهویه را فعال کند یعنی به این صورت که هر کدام دستور متفاوت داشته باشند
   لطفا اصلاح فرمایید

   • نسخه جدید :‌
    https://ufile.io/e2oev
    لازم به ذکر است که پایه صفر برای در و پایه ۴ برای هود استفاده خواهد شد که به ریموت کنترل متصل خواهند شد.
    در IFTTT برای Google Assistant ُ‌ سه حالت در نظر گرفته شده است که مربوط به در و هود و چراغها خواهد بود.
    نکته قابل توجه اینکه در IFTTT برای چراغها لینک وب هوک به صورت زیر خواهد بود :
    ‘http://razi******.net/url?switch=’Number Field

    • باسلام
     ضمن تشکر از توجه و دقت شما، کدهای ارسال شده شما توسط نویسنده پست بررسی و تایید شد. در ادامه ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد، که اطلاعات بن خرید و شیوه استفاده در آن قرار دارد.
     لطفا پس از خرید از همین طریق تجربه‌تان را به اشتراک بگذارید. همچنین جهت به اشتراک گذاری مطالبتان در راستای نشر دانش برای جامعه کاربری، میتوانید در سایت عضو شده و موارد را منتشر کنید.

 • سلام
  این چه اپلیکیشن باحالیه، من همیشه فکر میکردم برای همچین کاری باید حتما دانش اپلیکیشن نویسی داشته باشیم. واقعا دمتون گرم که اینو آموزش دادین، اون IFTTT چه کارهایی دیگه انجام میده؟

  • با سلام
   باتشکر از توجه شما
   با استفاده از ifttt میتوان بسیاری از سرویس ها را به هم متصل کرد و به طور کلی میتوان یک سیستم اتوماسیون طراحی کرد. کار با این سرویس ساده است و شما میتوانید از نمونه برنامه های آماده نیز استفاده کنید.

 • سلام و عرض ادب با تشکر از زحمات شما..
  چطور میشه گوگل اسیستنت رو در گوشی اندروید فعال کرد … من رفتم به ستینگ گوگل اما جایی برای فعال سازی ندیدم… گوگل الو رو نصب کردم اما نتونستم نتیجه بگیرم…

  • با سلام و تشکر از توجه شما
   ورژن اندروید شما باید بالاتر از ۵ باشد که در اینصورت باگرفتن دکمه هوم گوگل اسیستنت فعال میشود (اگر فعال نشده بود در تنظیمات نرم افزار گوگل میتوانید تنظیمات مربوط به گوگل اسیستنت را پیدا کنید)
   اگر باز هم گوگل اسیستنت فعال نشد از پروکسی استفاده کنید و مراحل را تکرار کنید
   برای گوگل الو هم شما میتوانید با google assistant چت کنید.

   • با تشکر از پاسخ شما …
    خوب من گوشیم اندروید چهار داره google Allo رو میشه روش نصب کرد حالا چطور این پروه رو امتحان کنم.

    • من سعی کردم با IFTTT و ارتباط گوگل اسیستنت با تلگرام پروژه شما رو امتحان کنم و با گفتن turn light on یه پیام به تلگرام بفرستم اما نتونستم گوگل اسیستنت رو راه بندازم به ظاهر ورژن اندرویو من قدیمیه اما تو آموزش گفته بودید با google Allo میشه این کار رو کرد ….
     آیا امکانش هست و اگه بله چه باید بکنم… متشکرم

 • سلام ممنون از مطالب بسیار خوب و پرمحتوای سایتتون. آیا میشه از همین روش برای کنترل اشیا از طریق اینترنت اقدام کرد؟ یعنی از محل کار با فرمان صوتی وسیله‌ای رو در منزل کنترل کرد؟

 • با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم امکان داره سورس کامل پروژ ای که تو این قسمت بود رو برام بفرستین
  یه خواهش دیگه هم دارم امکان داره یه پروژه تعریف کنین و برام انجام بدن دوستان و به عنوان جایزه من جایزشون رو بدم
  و شرح \روژه ام به این صورت که با صدا یه نوار اس ام دی ار جی بی تغیر رنگ بده
  یا امکانات دیگه ایم هم بهش اضافه شه مثل تشخیص هزور فرد و خاموش روشن شدن
  کنترل با تلفن همراه از طریق اپلیکیشن و …

  • با سلام و تشکر از توجه شما
   سورس برنامه درحقیقت همی آموزش است. شما بایستی قدم به قدم مواردی را که نویسنده پست توضیح داده‌است، اجرا کنید.
   در خصوص قسمت دوم سوال شما، این امکان تحت عنوان جایزه وجود ندارد. شما میتوانید از نویسنده به صورت ثبت کامنت راهنمایی دریافت کنید.
   موفق باشید.

 • سلام من طبق آموزش شما همه چیز انجام دادم و فقط وقتی با google alo چت میکنم رله فعال نمیشه اما همون لحظه همون آدرس که در webhook داده بودم تا اجرا شه تو مرورگر وارد میکنم رله وصل میشه و راحت کار میکنه ولی با google alo کار نمیکنه تعدادی اسکرین شات میزارم پایین ملاحظه فرمایید
  http://s8.picofile.com/file/8320090026/photo_2018_02_22_19_05_23.jpg
  http://s9.picofile.com/file/8320090000/photo_2018_02_22_19_05_21.jpg
  http://s9.picofile.com/file/8320089984/photo_2018_02_22_19_05_22.jpg
  http://s9.picofile.com/file/8320089634/photo_2018_02_22_19_01_07.jpg