مدار ساخت فن کنترل درجه حرارت

مدار ساخت فن کنترل درجه حرارت - دیجی اسپارک

امروز مداری برای شما آموزش می دهیم که وقتی حرارت مجاورت دستگاههای الکترونیکی توسط عبور جریان DC بیش از حد تعیین شده بالا برود این مدار شروع به کار می کند وسعی بر این دارد که دستگاه را خنک کند. وقتی درجه حرارت به سطح نرمال باز گردد به طور خودکار خاموش می شود. در این مدار از یک فن برای ۱۲ ولت کوچک استفاده شده است که بیشتر برای رایانه مورد استفاده قرار می گیرد.

شماتیک مدار:

مدار ساخت فن کنترل درجه حرارت - دیجی اسپارک

در این مدار از یک مقاومت حساس به حرارت استفاده می کنیم. ترمیستور یک مقاومت وابسه به دما می باشد که مقاومت آن بسته به درجه حرارت اطراف آن تغییر می کند. دونوع ترمیستور NTC و ترمیستور PTC  وجود دارد.

ضریب دما منفی (NTC) مقاومت حساس به دما زمانی است که دما در اطراف آن افزایش یابد مقاومت آن کاهش می یابد و در ضریب دما مثبت (PTC)  زمانی  که دما افزایش می یابد مقاومت آن نیزافزایش می یابد.

در اینجا یک ترمیستورNTC  ۴٫۷K استفاده می شود. همچنین از آی سی uA741 برای ایجاد ولتاژ برای به حرکت درآوردن فن نیز استفاده می شود. ورودی INV (پین ۲ آی سی) یک ولتاژ قابل تنظیم از طریق VR است در حالی که ورودی پین ۳ ولتاژی را را در یافت می کند از تقسیم بالقوه R1 و ترمیستور. بنابراین ولتاژ ایجاد شده در پین ۳ آی سی بستگی به ترمیستور دارد.

هنگامی که دمای دستگاه الکتریکی طبیعی است ( که توسط VR تنظیم شده است) پین ۳ ولتاژش بیشتر از پین ۲ می باشد و خروجی آی سی بالا می رود و توسط یک LED قرمز روشن می شود. این خروجی توسط خازن از پایه مثبت آن بالا نگه داشته می شود. فن در این زمان خاموش است. هنگامی که درجه حرارت دستگاه افزایش می یابد و بالاتر از ارزش تعیین شده در VR باشد مقاومت ترمیستور کاهش می یابد و ولتاژ در پین ۳ کاهش می یابد. در نتیجه خروجی آی سی کم می شود . و فن روشن می شود هنگامی که دما در دستگاه نرمال می شود فن به طور خودکار خاموش می شود. یک دیود ۱N4007 برای زمانی که ترانزیستور خاموش است لازم است.

قطعات مورد نیاز:

مقاومت :   R1=4.7K    ,  R2=47

fan 12 V

خازن :  T1=BD140

دیود: ۱N4007

IC uA741

VR=500K

ترمیستور:NTC 4.7K

باتری : ۱۲V

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *