در بخش‎های قبلی سری آموزش‌های کتابخانه keyboard توابعی معرفی شد که به وسیله‌ی آن‌ها توانستید تا حدودی به وسیله‌ی آردوینو یک کیبورد مجازی برای رایانه خود ایجاد کنید.در این قسمت توابع باقی مانده از کتابخانه keyboard آموزش داده می‌شود.در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

آموزش کتابخانه keyboard آردوینو بخش اول

آموزش کتابخانه keyboard آردوینو بخش دوم

 

توجه:هنگام استفاده از توابع زیر، کنترل کیبورد کامپیوتر شما به دست آردوینو در می‌آید پس توجه داشته باشید که برای تست دقیقا  مطابق مثال‌های ذکر شده عمل کنید.

 

 

 

Keyboard.press()

 

هنگامی که از این تابع استفاده می‌کنیم مثل این می‌ماند که دستمان را بر روی یکی از دکمه‌های کیبورد نگه داریم و دستمان را برنداریم. شکل کلی این تابع به صورت زیر می‌باشد:

 

به جای char کلیدی که می‌خواهیم فشار داده شود قرار می‌گیرد.برای مثال برای فشار دادن کلید CTRL جپ بر روی کیبورد می‌توانیم از  کد زیر استفاده کنیم:

برای سایر کلید‌ها می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

 

KeyHexadecimal valueDecimal value
KEY_LEFT_CTRL۰x80۱۲۸
KEY_LEFT_SHIFT۰x81۱۲۹
KEY_LEFT_ALT۰x82۱۳۰
KEY_LEFT_GUI۰x83۱۳۱
KEY_RIGHT_CTRL۰x84۱۳۲
KEY_RIGHT_SHIFT۰x85۱۳۳
KEY_RIGHT_ALT۰x86۱۳۴
KEY_RIGHT_GUI۰x87۱۳۵
KEY_UP_ARROW۰xDA۲۱۸
KEY_DOWN_ARROW۰xD9۲۱۷
KEY_LEFT_ARROW۰xD8۲۱۶
KEY_RIGHT_ARROW۰xD7۲۱۵
KEY_BACKSPACE۰xB2۱۷۸
KEY_TAB۰xB3۱۷۹
KEY_RETURN۰xB0۱۷۶
KEY_ESC۰xB1۱۷۷
KEY_INSERT۰xD1۲۰۹
KEY_DELETE۰xD4۲۱۲
KEY_PAGE_UP۰xD3۲۱۱
KEY_PAGE_DOWN۰xD6۲۱۴
KEY_HOME۰xD2۲۱۰
KEY_END۰xD5۲۱۳
KEY_CAPS_LOCK۰xC1۱۹۳
KEY_F1۰xC2۱۹۴
KEY_F2۰xC3۱۹۵
KEY_F3۰xC4۱۹۶
KEY_F4۰xC5۱۹۷
KEY_F5۰xC6۱۹۸
KEY_F6۰xC7۱۹۹
KEY_F7۰xC8۲۰۰
KEY_F8۰xC9۲۰۱
KEY_F9۰xCA۲۰۲
KEY_F10۰xCB۲۰۳
KEY_F11۰xCC۲۰۴
KEY_F12۰xCD۲۰۵

 

 

همچنین برای کلید‌های حروفی یا عددی بر روی کیبورد باید آن‌ها را درون یک سبنگل کوت قرار دهیم.برای مثال برای فشار دادن کلید n باید به صورت زیر عمل کرد:

 

(از این تابع برای کلید‌های ترکیبی مثل CTRL+ALT+DELTE یا CTRL+C ، CTRL+V و ….. استفاده می‌شود.)

 

برای مثال فرض کنید می‌خواهیم  task manager سیستم‌عامل ویندوز را باز کنیم. همانطور که می‌دانید کلید ترکیبی برای این کار CTRL+ALT+DELETE می‌باشد پس باید به صورت زیر عمل کنید.

 

بعد از این تابع حتما باید از تابع Keyboard.releaseAll و یا  Keyboard.release استفاده نمود(در ادامه به توضیح این دو تابع پرداخته می‌شود)

برای آزمایش یک کلید را به صورت زیر به پین شماره۲ leonardo خود متصل کنید سپس کد‌های زیر را بر روی آردوینو آپلود کنید و به مدت یک ثانیه دست خود را بر روی کلید فشار دهید و نتیجه را مشاهده کنید.(باید بعد از یک ثانیه پنجره task manager ویندوز باز شود)

آموزش کتابخانه keyboard آردوینو

اتصال کلید به آردوینو

 

 

 

 

Keyboard.release()

 

همانطور که در توضیح تابع Keyboard.press گفته شد بعد از استفاده از تابع press باید از تابع realese استفاه شود .به این معنی که دستمان را از روی دکمه‌ی کیبورد مجازی برداشته ایم.شکل این تابع به صورت زیر می‌باشد:

key کلیدی است که می‌خواهیم دستمان را از روی آن برداریم.به مثال زیر توجه کنید:

برای مثال می‌خواهیم ابتدا کلید ترکیبی CTRL+n را فشار دهیم سپس بعد از ۱۰۰ میلی ثانیه دستمان را از روی آن‌ها به صورت تک تک برداریم پس باید به صورت زیر عمل کنیم:

 

 

 

Keyboard.releaseAll()

 

توسط این تابع دستمان را از روی کلیه کلید‌هایی که فشار دادیم بر می‌داریم.( بر خلاف تابع فوق که دستمان را تک تک از روی کلید‌ها بر می‌داشتیم ، توسط این تابع دستمان را از روی کلیه کلید‌هایی که فشردیم بر می‌داریم.

 

برای مثال می‌خواهیم ابتدا کلید ترکیبی CTRL+n را فشار دهیم سپس بعد از ۱۰۰ میلی ثانیه دستمان را از روی آن‌ها به صورت کلی برداریم پس باید به صورت زیر عمل کنیم:

 

 

 

Keyboard.end()

توسط این تابع به کار کیبورد مجازی پایان می‌دهیم.

 

علیرضا قربانی
علیرضا قربانی
علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *