آموزش رزبری پای پروژه رزبری پای رزبری پای

ماینینگ بیت کوین با رزبری پای Raspberry pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

آیا میخواهید تا به ماینینگ بپردازید و شانس خود را در پیدا کردن بیت کوین ها امتحان کنید؟ اگر یک رزبری پای دارید که از آن استفاده‌ای نمیکنید میتوانید آن را به سیستم مخصوص ماین کردن بیت کوین تبدیل کرده و از آن استفاده کنید.

در ادامه با وب سایت مرجع لینوکس، دیجى اسپارک همراه باشید.

مرحله ۱ : بیت کوین چیست؟

FZ7W9QZI8OBENF1.MEDIUM

اگر هنوز نمیدانید bitcoin یک ارز کاملاً مجازی است که در سال ۲۰۰۹ پدید آمده است. بیت کوین در چند سال اخیر بسیار سر زبان‌ها افتاده است و کمتر کسی است که در مورد آن نشنیده باشد و بسیار محبوب است از جهت اینکه یکی از روش‌های کسب درآمد به صورت رایگان است. و با درآمد آن میتوانید برای سرویس های اینترنتی هزینه کنید. یعنی پولی رایگان را برای سرویس هایی غیر رایگان مصرف کنید. اخیراً مقدار آن بسیار زیاد شده است.

دو راه برای پیدا کردن بیت کوین وجود دارد :

– خرید آن‌ها از صرافی ها که مراحل استفاده آن فقط شامل تبدیل پول شما به کوین است.

– ماین کردن یا استخراح آن‌ها که یک فرآیند معامله در blockchain میباشد.

از آنجایی که سیستم بیت کوین غیرمتمرکز است هر معامله به صورت همگانی قابل مشاهده است . Blockchain دارای تمامی بیت کوین هایی است که بین کاربران رد و بدل می‌شود و نقش بانک را دارد و میتواند تمام بیت کوین های کشف شده را مشاهده کند  با این حال از آنجایی که سرور مرکزی برای اینکار وجود ندارد بیت کوین یک چیز کاملاً خود مختار محسوب خواهد شد. این که آنها را پیدا کنند دقیقا کار معدنچیان بیت کوین است و هیچ کس جز آنها قبلا یک بیت کوین کشف شده را مشاهده نکرده است. 

مرحله ۲ : موارد مورد نیاز

به طور خلاصه برای پیدا کردن بیت کوین شما نیزا به مواردی همچون

– اکانت pool

– کیف پول بیت کوین

رزبری پای

– اس دی کارت دارای ایمیج رزبین

– ماینر بیت کوین USB

دارید که تهیه آن‌ها آنقدرها هم سخت نیست

مرحله ۳ : ساخت یک اکانت

FAZUIZ6I8OBEPAY.MEDIUM

سه چیز مورد نیاز است :

دانلود کردن کیف پول بیت کوین

ساخت یک pool account

FO96T09I8OBEPCO.MEDIUM

تنظیمات پرداخت و worker

دانلود کیف پول بیت کوینی

کیف پول برنامه‌ای است که در سیستم شما نصب شده و به شما آدرس کیف پول را ارئه میدهد. این مورد یک رشته از عدد ها و حروف است که میتوانید با آن از بیت کوین ها استفاده کنید. کلاینت سیستم خود را از آدرس زیر میتوانید دانلود کنید.

bitcoin

پس از نصب کیف پول نیاز دارید تا فایلی به نام wallet.dat را ذخیره کنید و این فایل را در جایی امن نگهداری کنید. چرا که این فایل حاوی آدرس مخصوص کیف پول شماست و تمامی بیت کوین هایی که ماین میکنید در آن ذخیره می‌شوند و نمیتوانید بیت کوین هایی که پیدا کردید را ریکاور یا بازیابی کنید.

سپس باید یک اکانت pool برای خود بسازید. Pool یا استخر جایی است که تعداد زیادی ماینر در آن فعالیت دارند و با این روش زودتر میتوانید بیت کوین پیدا کنید. تعداد زیادی pool برای اینکار وجود دارد. ما در این آموزش از slush pool استفاده میکنیم.

تنظیمات پرداخت

پس از اینکه pool account خود را ساختید شما نیاز به وارد کردن یونیک آدرس کیف پول خود در قسمت bitcoin payout دارید.

ساخت اکانت کارگر

مرحله بعدی ساخت اکانت کارگر یا worker است. بدون اکانت pool شما قابلیتی دارید که میتوانید چیزی به نام wroker برای هر ماینر بیت کوین تعریف کنید و شما قادر می‌شوید تا تمامی آن‌ها را به صورت جداگانه کنترل و مانیتور کنید.

هر کارگر یوزنیم و پسورد مخصوص خود را دارد که میتوانید آن را خودتان تعریف کنید. حال شما میتوانید رزبری پای خود را برای ماینینگ بیت کوین تنظیم کنید.

مرحله ۴ : تنظیم رزبری پای

FM3YK1GI8OBEPOV.MEDIUM

با یک نصب تازه از سیستم عامل رزبین روی رزبری پای استفاده کنید. اگر نمیدانید چطور باید اینکار را انجام دهید میتوانید برای آن در اینترنت جستجو کنید. اگر شما نقشه ای برای استفاده از بیش از یک رزبری پای را برای ماینینگ دارید میتوانید از هاب USB استفاده کنید چرا که ماین کردن بسته به قدرت سیستم شما دارد و هرچه سیستمی قویتر برای اینکار داشته باشید شانس پیدا کردن یک بیت کوین برای شما افزایش پیدا میکند. با استفاده از ماینر usb تمام چیز های مورد نیاز شما نصب شده است و نیاز به انجام کار خاصی ندارید.

مرحله ۵ : نصب کتابخانه‌های مورد نیاز

ماینری که میخواهید نصب کنید به صورت فایل سورس ارائه می‌شود که بدین معنی است که باید برنامه را به کد های باینری کامپایل کنید تا بتوانید آن را اجرا نمایید. وابستگی‌های زیادی برای اینکار استفاده خواهند شد که از جمله آن‌ها میتوان به کتابخانه‌های مورد نیاز برای برنامه و … اشاره کرد. خوشبختانه شما از رزبین استفاده میکنید. پس میتوانید به صورت کاملاً ساده ترمینال مخصوص رزبری را باز کرده و عبارت های زیر را به ترتیب تایپ کنید

این مراحل چند دقیقه زمان را از شما خواهند گرفت تا تکمیل شوند.

مرحله ۶ : نصب BFGminer

F03F3U4I8OBEMGM.MEDIUM

پس از آنکه تمامی پیش نیاز ها نصب شدند حال زمان دانلود و نصب bfgminer رسیده است. در ترمینال عبارت زیر را تایپ کنید و این مراحل نیازمند کمی صبوری برای تکمیل شدن هستند

پس از آن صفجه ای برای شما باز خواهد شد که در آن میتوانید استخراج را شروع کنید.

مرحله ۷ : شروع استخراج بیت کوین

 

 

FSDL8PEI8OBEMQ9.MEDIUM

FETSVL1I8OBEMQA.MEDIUM

حال شما آماده استخراج هستید. برای اینکه از pool مخصوص slush استفاده کنید میتوانید دستور زیر را وادر نمایید.

یوزرنیم شما از دوقسمت تشکیل شده است یوزرنیمی که برای pool استفاده می‌شود و یوزرنیم wroker نیز دیگر یوزرنیمی است که باید استفاده کنید.

پس از آن در روی صفحه اطلاعات میان کردن را مشاهده میکنید که از جمله آن‌ها میتوان به سرعت ماین کردن و اطلاعات اضافی مورد نیاز اشاره کرد

مرحله ۸ : نتیجه

FU95QU4I8OBEN5S.MEDIUM

با استفاده از مراحل بالا میتوانید به ماینینگی کاملاً مقرون به صرفه بپردازید. برای پیدا کردن یک بیت کوین در رزبری به ۲٫۵ وات انرژی نیاز دارید در حالیکه این مقدار در سیستم‌های معمولی ۷۰۰ وات میباشد و باز هم به سخت‌افزار مورد استفاده شما بستگی خواهد داشت . شما همچنین میتوانید برای رزبری خود lcd کاراکتری نیز در نظر بگیرید تا بتوانید سرعت و اطلاعات را در عین مصرف کم و بدون استفاده از lcd ها بزرگ کامپیوتر مشاهده کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۳ دیدگاه