پروژه های آردوینو

آموزش تشخیص آلودگی هوا با سنسور MQ135 با آردوینو

Gas-Detector-ardoino
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

این روزها آلودگی یکی از  معظلات جامعه شده است شاید برای شما خیلی جالب باشد که آلودگی هوای شهر خود را اندازه‌گیری کنید ، برای این کار می‌توانید از سنسور تشخیص آلودکی هوا MQ135 استفاده کنید . با استفاده از این سنسور به همراه برد آردوینو می‌توانید یک آشکارساز آلودگی هوا قابل حمل بسازید. در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک   همراه باشید.

 

سخت افزار مورد نیاز

آردوینو UNO

سنسور تشخیص گاز MQ135

سنسور-تشخیص-گاز-mq135

سنسوز تشخیص آلودگی هوا MQ135

بورد راه انداز سنسور تشخیص گازهای MQ

برد-سنسورگاز-modelfc-22-1-mq

برد سنسور گاز سری MQ

 

 

هدایت  الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز الکل در محیط به شدت افزایش مییابددر واقع برخورد مولکولهای گاز  الکل با آلیاژ به کار رفته در سنسور باعث تغییرات شیمیایی در این آلیاژ و در نتیجه تغییر در رسانایی سنسور میشود و با تبدیل این تغییرات به ولتاژ میتوان میزان تغییرات در غلظت گاز الکل محیط را اندازه گیری کرد.

 

اجزای سنسور MQ 135

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید سنسور گاز الکل MQ135 از۶ پین تشکبل شده است.

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ135

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

دو پین A و دو پین B دو صفحه‌ای را تشکیل می‌‌دهند که با برخورد مولکول‌های گاز الکل به این دوصفحه رسانایی آن‌ها تغییر می‌کند. دو پین H از طریق یک هیتر به یکدیگر متصل هستند و با اعمال ولتاژ عملیات گرم کردن فضای بین دو صفحه A و B را حهت آماده‌سازی محیط دو صفحه برای ایجادحساسیت مناسب سنسور را انجام میدهد.

در ابتدای اتصال این سنسور به ۵ ولت DC ، ولتاژ خروجی از ۵ ولت شروع به کم شدن می کند و نهایتا بعد از یک تایم حدود یک ساعت به یک سطح ولتاژ نسبتا ثابت می رسد( حدودا ۰٫۷۳ ولت) . زیرا در ابتدای اتصال فضای بین دو صفحه اصلی سنسور سرد است و هدایت الکتریکی آن بسیار پایین می‌باشد و با گذشت زمان هیتر کم کم گرم شده و مقاومت افرایش پیدا می‌کند و ولتاژ خروجی نیز متقابلا کاهش پپدا می‌کند.

توجه: همانطور که گفته شد برای فعال شدن این سنسور از هیتر داخلی استفاده می‌شود. پس توجه داشته باشید که هرچه این سنسور مدت زمان بیشتری روشن باشد ، دقت و حسایت آن بیشتر است.

 

 

اتصال سنسوز گاز MQ135 به آردوینو

برای سادگی کار ما از برد راه‌انداز سنسورهای سری MQ استفاده کرده‌ایم به طوری که سنسور گاز به راحتی بر روی این برد قرار می‌گیرد و سپس این برد به سیله‌ ۳ عدد سیم به آردوینو متصل می‌شود.

اتصال سنسور MQ135 به آردینو

اتصال سنسور MQ 135 به آردینو

 

 

کد نویسی

برای کد نویسی  MQ135 ما از کتابخانه MQ135master استفاده کرده ایم که شما باید آن را از لینک زیر دانلود نمایید سپس طبق آموزش زیر آن را به کتابخانه‌های نرم‌افزار آردوینو اضافه کنید.

دانلود کتابخانه MQ135

آموزش نصب کتابخانه در آردوینو

 

پس از نصب کتابخانه باید آن را درون برنامه خود و فراخوانی کنیم و از کلاس MQ135 یک شی بسازیم و به ورودی آن پین آنالوگی که به سنسور متصل است را بدهیم. پس طبق شماتیک قرار گرفته اینگونه عمل می‌کنیم:

 

برای کالیبره کردن سنسور MQ135 می‌بایست ابتدا سنسور را بین ۱۲ الی ۲۴ ساعت در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد قرار دهیم و میانگین CO2 اطراف را اندازه گیری کنیم. برای بدست آوردن مقدار CO2 برای کالیبره کردن از تابع زیر استفاده می‌کنیم.

 

بعد از بدست آوردن مقدار rzero باید وارد فولدر کتابخانه MQ135 شویم و سپس فایل MQ135.h را باز کنیم و در آن در کد

مقدار razero را با مقدار ۷۶٫۶۸ جایگیزین کنیم.  اکنون کالیبراسیون انجام شده است  ، حال برای پی بردن به مقدار آلودگی هوا باید کد زیر را بر روی آردوینو خود کامپایل کنید و نتیجه را بر سریال مانیتور نرم‌افزار مشاهده کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

۳ دیدگاه

 • سلام
  با تشکر از آموزشهای خوبتان
  من برای یک پروزه نیاز دارم که گازهای
  CO , HC , O2 , CO2 را دیتکت و آنالیز کنم
  لطفا راهنمایی کنید که برای این کار و توسط فقط یک برد اوردینو یونو . دقیقا از کدام سنسور ها برای کدام گاز باید استفاده کنم ( لطفا مناسبترین سنسور را از لحاظ قیمت اعلام بفرمایید )
  همچنین آیا میتوان به طور همزمان این گازها سنس کرد ؟

  • سلام خواهش میکنم

   در لینک زیر تمام سنسور های گاز سری mq همراه با توضیحات و نوع کاربردشون قرار داده شده که با مطالعه هر کدوم از اون ها میتونین سنسو مورد نظر خود را انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید