آشنایی با نرم افزار گنو/لینوکس

Redox OS: سیستم عاملی متن باز نوشته شده با Rust

Redox-OS
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

Redox OS چیست؟

اگر از خواننده های دائمی اینجا باشید، قطعا با لینوکس و در کل شبه یونیکس ها آشنایی دارید. زمانی که این سیستم ها ساخته میشدند، امنیت اینترنت و شبکه مسئله مهمی نبود. هرچه نباشد، تنها کسانی که روی این شبکه ها بودند برخی سازمان های دولتی، دانشگاه ها و شرکت ها بودند. هکر ها مشکل بزرگی نبودند. حداقل نه به بزرگی امروز.

با گسترش استفاده از رایانه ها و افراد یادگرفتند چگونه به این سیستم ها نفوذ کنند و آنها را کنترل نمایند یا داده های آنها را به سرقت ببرند. با نمایان شدن تهدید ها، ویژگی های امنیتی به لینوکس و سیستم های مشابه اضافه شد. هرچند هنوز هم برخی ویژگی ها در این سیستم ها وجود دارد که آنگونه که باید امن نیستند. این مشکلی است که Redox OS در تلاش برای حل آن با نوشتن سیستمی از ابتدا است.

پروژه ابتدا در آوریل ۲۰۱۵ به وسیله Jeremy Soller کلید خورد. در حالی که بخش اعظم کد پروژه لینوکس، بخصوص هسته آن با C نوشته شده است، Redox OS از Rust به جای آن استفاده میکند. اگر تاکنون درباره راست چیزی نشنیده اید، احتمالا به این خاطر است که راست یکی از زبان های برنامه نویسی جدید است. راست ابتدا در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و پارسال به نسخه ۱٫۰ رسید.

راست انتخاب شد زیرا ملاحظاتی بیشتر برای امنیت حافظه (memory safety) نسبت به حالت پیشفرضی که سی اجازه میدهد فراهم می آورد. این تنها چیزی نیست که Redox OS را از لینوکس متمایز میکند. در حالی که هسته لینوکس طراحی مونولیتیک دارید، Redox OS از طراحی میکروکرنل استفاده میکند. این شیوه اندازه هسته را کاهش میدهد که سبب سریع تر شدن آن میشود.

یکی دیگر از تفاوت های میان لینوکس و Redox OS، شیوه ی مدیریت داده های آنها است. در لینوکس همه چیز فایل است. توسعه دهنده های Redox OS تصمیم گرفتند با همه چیز به عنوان URL  برخورد کنند که این، کار را برای ثبت handler ها برای event های مختلف ساده میکند. و شیوه ای استوار برای انتزاع (abstraction) های دیگر فراهم می آورد.
پروژه تحت مجوز MIT برای تشویق افراد برای استفاده از کد Redox OS منتشر میشود. در حال حاضر پروژه آماده برای استفاده روزمره نیست. پرونده ISO آن فقط ۳۲ مگابایت است. دارای یک فایل سیستم پایه ای و یک GUI انتخابی به نام Orbital است. لازم به ذکر است که توسعه دهنده ها در حال کار بر روی افزودن پشتیبانی از ZFS به سیستم هستند.

redox-os-screenshot-e1466023467881

دیدگاه ما

لینوکس برای ۲۴ سال گذشته در حال توسعه بوده است در حالی که از توسعه Redox OS فقط ۱۳ ماه میگذرد و یونیکس حتی به مدت بیشتری در حال توسعه بوده. در حال حاضر کار زیادی با Redox قابل انجام نیست. نه مدیر بسته ای وجود دارد و نه روشی برای اتصال به اینترنت. یعنی Redox OS هنوز مسیر طولانی ای برای پیمودن در پیش دارد. به هر حال ما از رقابت استقبال میکنیم و خوشحال میشویم اگر Redox OS به محصولی قدرتمند و قابل رقابت باشد.

شما چه فکر میکنید؟ آیا به یک رقیب مدرن برای لینوکس علاقه مند هستید؟

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

دیدگاهتان را بنویسید