آموزش رزبری پای پروژه رزبری پای رزبری پای سخت افزار

راه اندازی سروو موتور بدون برنامه نویسی با برد Raspberry pi

راه اندازی سروو موتور بدون برنامه نویسی با برد Raspberry pi دیجی اسپارک
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

سروو موتورها در صنعت کاربری های منحصر به فردی دارند. گونه های مختلف سروو موتور بر اساس زاویه دوران شافت و جنس گیربکس دسته بندی می شوند. از هدایت نازل CNC پرینتر سه بعدی، مدیریت حجم بطری در خطوط تولید نوشابه، گیمبال پهپاد و… کاربرد دارند. مهمترین پارامتر در یک سروو موتور زاویه دوران شافت می باشد. در سیستم های هوشمند و اینترنت اشیا IOT هم بسیار پرکاربرد ظاهر شده اند. به عنوان مثال برای قطع شبکه گاز ساختمان نیاز نیست که حتما از شیر برقی استفاده شود. یک سروو موتور با قدرت مناسب میتواند به شافت والف گاز متصل شده و عملیات قطع گاز را به صورت مکانیکی و با قابلیت اطمینان بیشتری انجام دهد. در ادامه با وب سایت تخصصی اینترنت اشیا  IOT  دیجی اسپارک همراه باشید.

در همین راستا سیستم هوشمند قطع گاز در شرایط بحرانی توسط دانشجوکیت در آموزش بعدی مفصل در مورد آن صحبت خواهم کرد.

وسایل مورد نیاز:

در این آموزش همانطور که در عنوان ذکر شده است بدون نیاز به برنامه نویسی شیوه ی کنترل سروو موتور با نود رد Node Red را آموزش خواهم داد. چنانچه با نود رد آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم پست آشنایی با نرم افزار Node Red را مطالعه کنید. در غیر اینصورت به ادامه آموزش توجه کنید.

 

راه اندازی NODE RED در برد رزبری پای Raspberry Pi

در ابتدا وارد منو رزبری پای ، Programing شده و Node Red را فعال میکنیم. این پروسه با توحه به سرعت اینترنت شما چند دقیقه طول خواهد کشید. سپس وارد ترمینال رزبری پای شده و با دستور ifconfig آی پی رزبری را به دست می آوریم. حال با توجه به IP Addrress رزبری پای ، وارد مرورگر شده و آدرس ip را وارد میکنیم. محیط نرم افزار node red در دسترس شما است. با توجه به تصویر زیر نودهای slider و rpi gpio و gauge را وارد محیط نود رد میکنیم. حال از نود slider از طریق drag  & drop به نود rpi gpio متصل کرده و سپس نود gauge را انتخاب نموده و به نود slider اتصال میدهیم.

مدیریت سروو موتور با Node-RED-digispark

اتصال پین‌های GPIO برد رزبری پای Raspberry Pi

برای مدیریت سروو موتور به طور معمول به سه پایه از gpio نیاز داریم. یکی پایه GND که در این آزمایش به پین شماره ۳ رزبری پای متصل شده است. برای تغذیه سروو موتور نیاز به ولتاژ ۵ ولت داریم. همانطور که میدانید برد رزبری پای دارای ۲ پایه ی ۵ولت gpio می باشد. در این آزمایش از پایه ی شماره یک استفاده کرده ایم. پایه سوم در سروو موتور توسط موج مربعی یا PWM فرمان میگیرد. به این منظور از پایه ی ۱۳ برد رزبری پای استفاده میکنیم.

 

تنظیمات Node-RED

برای تنظیمات اسلایدر، ابتدا روی آن دبل کلیک میکنیم. در پنجره ای که باز میشود همانند تصویر زیر مقادیر MAX , MIN را بین ۰ تا ۸۰ تغییر دهیم.

تنظیمات سروو موتور در رزبری پای- digispark

برای تنظیمات PWM ایتدا بر روی نود rpi gpio کلیک میکنیم. در پنجره ای که باز میشود همانند تصویر زیر در سطر دوم گزینه type را روی حالت PWM output تنطیم میکنیم. سپس از گزینه اول gpio را انتخاب میکنیم. در این آزمایش از gpio 13 استفاده شده است.

تنظیمات pwm در برد رسپبری پای - digispark

برای تنظیمات حالت گرافیکی یا UI از طریق نود gauge اقدام میکنیم. ابتدا بر روی آن دبل کلیک کرده سپس در پنجره ای که باز میشود همانند تصویر زیر عمل میکنیم. حال در سطر آخر مقادیر MAX , MIN را بین ۰ تا ۱۰۰ تنظیم میکنیم.

تنظیمات حالت گرافیکی در برد رسپبری پای - digispark

فرمان به سروو موتور در محیط گرافیکی UI

با تنظیماتی که در بالا انجام دادیم، در محیط گرافیکی یک نوار کشویی خواهیم داشت. با جابجا کردن آن شافت سروو حرکت میکند. برای ورود به محیط گرافیکی کافیست آی پی محیط نرم افزار Node-RED را کپی کرده در انتهای آن /UI اضافه میکنیم (http://192.168.0.104:1880/ui)

محیط گرافیکی نرم افزار Node-RED-digispark

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید