آموزش رزبری پای پروژه رزبری پای رزبری پای

راه اندازی اتوماتیک نود رد NODE RED + کنترل آن از ترمینال برد raspberry pi

نوشته شده توسط محسن بیات

در قسمت های قبلی از مجموعه آموزش نرم افزار Node Red  شیوه کار با نرم افزار نود رد و همچینی تعریف پین‌های GPIO در برد رزبری پای (رسپبری پای) Raspberry Pi در این نرم افزار که قبلا هم گفته شد، به صورت پیش فرض در سیستم عامل رزبین Raspbian نصب میباشد.

حال یک مشکل اساسی وجود دارد و آن اینست که نمیتوانیم هربار پس از روشن شدن برد رزبری پای Raspberry Pi به آن متصل شویم، نرم افزار Node Red نود رد را باز کرده و عمل مورد نظر خود را انجام دهیم، گاهی مواقع نیاز داریم که پس از روشن شدن برد رزبری پای (رسپبری پای) Raspberry pi به طور اتوماتیک نرم افزار Node Red نود رد اجرا شود و برنامه مورد نظر ما را اجرا کند.

 

 

تنظیمات در نرم افزار Node Red

برای این کار وارد ترمینال سیستم عامل رزبین شده و کد زیر را وارد کنید:

پس از اجرای این کد در ترمینال برد رزبری پای Raspberry Pi دیگر نیاز نیست پس از روشن شدن رزبری پای Raspberry Pi به آن ریموت بزنیم یا با مانیتور به آن متصل شویم و نرم افزار Node Red نود رد را اجرا کنیم تا برنامه مورد نظر ما اجرا شود، بلکه نرم افزار Node Red نود رد به صورت اتوماتیک راه اندازی میشود.

 

 

حال اگر نیاز داشته باشیم که Node Red نود رد را از این حالت خارج کنیم یعنی پس از هربار راه اندازی Node Red  نود رد بصورت اتوماتیک راه اندازی نشود کافی است کد زیر را در ترمینال وارد کنید:

 

کنترل نرم افزار Node Red نود رد از ترمینال رزبین:

در این بخش توضیح خواهیم داد که شما میتوانید از ترمینال (با استفاده از کلیدهای ctrl + alt +t ترمینال را در رزبری پای Raspberry Pi راه اندازی کنید) هم کارهایی در مقابل نرم افزار Node Red نود رد انجام دهید.

 

برای متوقف کردن Node Red نود رد کافیست تا کد زیر را در ترمینال وارد کنید.

 

همچنین برای راه اندازی مجدد Node Red نود رد از ترمینال کد را در ترمینال وارد کنید.

 

شما با وارد کردن کد زیر در ترمینال رزبین میتوانید log نرم افزار Node Red نود رد را مشاهده کنید،

به این معنی که تمام فعالیت‌های اخیری که Node Red نود رد روی رزبری پای (رسپبری پای) Raspberry Pi انجام داده را همچنین به همراه زمان اجرای آن کار میتوانید مشاهده کنید، مانند شکل زیر:

 

node-red-log

 

در پست های آینده امکانات بیشتری از نرم افزار Node Red را آموزش خواهم داد. همچنین سوالاتتان را از طریق ثبت نظر میتوانید با من در میان بگذارید. چنانچه علاقه دارید کار با نرم افزار Node Red را به صورت حرفه ای و سریع تر بیاموزید، پیشنهاد میکنم با شماره بالای صفحه تماس گرفته و جهت شرکت در دوره مجازی Node Red با مسئول مربوطه صحبت کنید.

درباره نویسنده

محسن بیات

دانشجوی مکانیک هستم، علاقه مند به امبدد سیستم ها هستم و حوزه خاص علاقه مندی ام هم در مورد خانه های هوشمند است :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۹ دیدگاه