آموزش رزبری پای رزبری پای پروژه رزبری پای

آموزش اتصال رزبری پای (رسپبری پای) بهWiFi در رزبین (بخش ۲)

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در قسمت قبل مراحل اولیه برای اضافه کردن ی آداپتور بی سیم به سیستم را ذکر کردیم. حال در این قسمت میخواهیم کانفیگ کردن و استفاده از آن را آموزش دهیم

آداپتور بی سیم را به رزبری متصل کنید و سپس دستگاه را روشن نمایید. به یاد داشته باشید که در این لحظه گیرنده ما کار نمیکند. پس از بوت باید مطمئن شویم که رزبری ما گیرنده بی سیم مورد نظرمان را شناخته است برای دیدن تمامی دستورات سیستم از Dmesg استفاده میکنیم دستور دی مسج را به صورت زیر وارد کنید

IMG_1251_web رزبری

از اسپیس برای اسکرول کردن استفاده کنید خطوط را چک کنید تا موقعی که به خطی شبیه به خطوط زیر برسید

این بدین معناست که سیستم ما آدپتور وای فای مورد نظر را به وسیله درایور های داخلی نصب شده در لینوکس شناخته است. با فشردن q میتوانید به محیط ترمینال بازگردید. تمام چیزی که باقیمانده است کانفیگ کردن شبکه است.

کانفیگ شبکه WiFi

در رزبری پای ( و به طور کلی در لینوکس ) فایل /etc/network/interfaces را برای تنظیمات شبکه باید کانفیگ کنید. فایل مورد نظر را با دستور زیر میتوانید ویرایش کنید

این دستور فایل مورد نظر ما را در ی ادیتور با نام nano باز میکند که ادیتور ساده و با استفاده آسان است. برای کسانی که با لینوکس آشنایی ندارند باید بگوییم که میتوانند برای جابجایی بین خطوط از کلید های جهت دار استفاده کنند. پس از باز کردن فایل با نانو چیزی شبیه به عکس زیر را مشاهده خواهید کرد. برای کانفیگ کردن شبکه بی سیم باید خطوطی را همانند زیر به فایل اضافه کنید.

interfaces-in-nano-initial رزبری

در قسمت‌های مشخص شده نام مودم یا روتر بی سیم خود و رمز آن را وادر نمایید. اگر اسم شبکه را نمیدانید کافی است نگاهی به تلفن خود بیاندازید. در آنجا میتوان اسم شبکه را مشاهده کرد. پس از ویرایش فایل چیزی شبیه به تصویر زیر را خواهیم داشت.

interfaces-in-nano-after-edit رزبری
برای ذخیره کردن ctrl+o و سپس برای بسته شدن آن Ctrl+x را فشار دهید. هم‌اکنون تمام چیزهای مورد نیاز کانفیگ شده اند. تمام چیزی که نیاز داریم راه اندازی مجدد رابط شبکه در سیستم است. دستور زیر را وارد نمایید

پس از ریلود شدن اینترفیس شبکه میتوانید وضعیت آن را با دستور ifconfig مشاهده نمایید. نتیجه باید چیزی شبیه به خطوط زیر باشد.

اگر در قسمت inet addr یک ip مشاهده کردید کار تمام است میتوانید کابل شبکه را جدا کنید. از شبکه بیسیم لذت ببرید. 🙂

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه

  • آیا اینکه مودم مورد نظر ما از چه رمز نگاره ای استفاده میکنه مهم نیست؟؟ wpsk مثلا psk2 . و اگه فرق میکنه چه جوری پیداش کرد و توی اون کامندی که تو interface میذاریم باید تغییر داد؟؟