آردوینو نمایشگر OLED پروژه های آردوینو

آموزش ساخت ساعت با ماژول ساعت Ds3231 و نمایشگر OLED آردوینو

آموزش ماژول ساعت ds3231 آردوینو arduino
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

آموزش ماژول ساعت Ds3231 آردوینو

آی سی DS2331آی سی تکمیل شده و پیشرفته ترDS1307 بوده که علاوه بر امکانات DS1307 از دقت بالاتر، در نظرگرفتن پین ریست و نیز قابل برنامه ریزی ۲زمان مختلف به منظور تنظیم آلارم است. ولتاژ کاری ماژول ۳٫۳ الی ۵٫۵ ولت بوده و از باتری بک آپ و جریان مصرفی بسیار پایین استفاده می کند. در واقع این ماژول ساعت زمان واقعی real time clock(RTC) بوده که از پروتکل سریالI2C پشتیبانی می کند. کارکرد این ماژول براساس کدهای binary coded decimalکه اصطلاحا کدBCD نامیده می شود، است.باتری بک آپ قرار گرفته بر روی این ماژول زمانیکه برق در دسترس نیست باعث جلوگیری از عقب افتادن زمان خواهد شد. منبع کلاک این آی سی از یک کریستال ساعت به فرکانس ۳۲٫۷۶۸KHZاستفاده می کند. این آی سی قابل کارکرد در دو حالت۲۴ساعته و۱۲ساعته AM/PM را دارد همچنین علاوه بر ساعت بصورت ثانیه، دقیقه، ساعت امکان ذخیره تاریخ بصورت روز، هفته، ماه، سال را نیز دارد. در ضمن اطلاعات نوشته شده بر روی این آی سی تا سال۲۱۰۰ برنامه ریزی شده است. از دیگر امکانات این ماژول می‌توان به اندازه‌گیری دما اشاره نمود. در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ویژگی‌های ماژول ds3231

 • قابلیت تصحیح سال کبیسه
 • چیپ حافظه AT24C32 با ظرفیت ۳۲ کیلوبایت
 • ارتباط از طریق پروتکل I2C
 • ماکزیمم سرعت انتقال ۴۰۰KHz
 • دقت دماسنج ۳+/- درجه سانتی‌گراد

 

 

پروژه ساعت دیجیتال با DS3231

در این پروژه  ساعت به همراه تاریخ و دما برو روی OLED  نمایش داده می‌شود همچنین یک عدد تاج سوئیچ به آردوینو متصل شده است که با فشردن آن هر کدام از مقادیر ساعت ، تاریخ و دما جداگانه برو روی نمایشگر OLED نمایش داده می‌شود.

 

سخت افزار مورد نیاز

ماژول ساعت دقیق Ds3231

ماژول نمایشگر OLED I2C

آردوینو MEGA256 ( از آردوینو‌های مدل دیگر نیز می‌توان استفاده نمود)

یک عدد تاچ سوئیچ

برد برد

 

اتصالات ماژول ساعت DS3231

در ابتدا  کتابخانه ماژول ساعت ds3231 را از لینک زیر دانلود نموده و سپس آن را به کتابخانه نرم افزار آردوینو متصل کنید. دانلود کتابخانه ds3231 مختص آردوینو

در این آموزش از نمایشگر OLED و هچنین عملیات دیبانسینگ کلید استفاده شده است که برای آموزش آن‌ها می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه نمایید.

آموزش ماژول OLED در آردوینو

آموزش دیبانسینگ کلید در آردوینو

 

 

کد آردوینو ماژول ساعت DS3231

کد‌های زیر را بر روی آردوینو آپلود کنید

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر شوید.

 

 

توابع آردوینو ماژول ساعت DS3231

در ابندا توجه داشته باشید که حتما کتابخانه Wire.h را در برنامه فراخوانی کرده باشید در غیر اینصورت برنامه نتیجه درستی را ارائه نمی‌دهد.

 

RTCDateTime dt;

برای اینکه بتوانیم به مقادیر داخل ساعت دسترسی داشته باشیم باید از استراکت موجود در داخل کتابخانه ساعت یک آبجمت بسازیم.

 

clock.begin ();

توسط تابع فوق ماژول ساعت  ds3231 فعال می‌شود.

clock.setDateTime (__DATE__, __TIME__);

توسط تابع clock.setDateTime  می‌توان ساعت و تاریخ ماژولمان را تنظیم کنیم. که ما با  دادن دو آرگمان __DATE__ و __TIME__  برنامه را جوری تنظیم می‌کنیم که هنگام آپلود شدن کد بر روی آردوینو به طور خودکار ساعت ماژول با ساعت کامپیوتر تنظیم می‌شود و نیازی به تنظیم دستی آن نمی‌باشد.در صورتی که سیستم شما بر روی سال شمسی تنظیم شده باشد ، ماژول نیز ساعت شمسی را در یافت می‌کند.

clock.getDateTime ();

توسط این تابع زمان و تاریخ را از ماژول دریافت می‌کنیم ، سپس باید آن را درون یک استراکت از جنس RTCDateTime بریزیم پس همانند کد زیر عمل می‌کنیم:

 

سپس برای دسترسی به تک تک مقادیر ساعت ، دقیقه و ثانیه باید از دستورات زیر استفاده کنیم:

 

clock.readTemperature ()

به وسیله این تابع نیز می‌توانیم مقدار دمای اندازه‌گیری شده توسط این ماژول را دریافت کنید.

 


در قسمت‌های بعدی آموزش ماژول ساعت ds3231 به تنظیم alarm می‌پردازیم.

 

در ادامه به ویدیو این پروژه توجه کنید.

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۴ دیدگاه

 • سلام
  -من به جای ماژول DS3231 مدل پایین تر DS1307 دارم آیا باید تغییری توی کد ها انجام بدم؟ آیا کتابخانه ۱۳۰۷ با ۳۲۳۱ تفاوت داره؟

  -آیا امکان استفاده از oled با پروتکل SPI به همراه این ماژول هست؟ تغییری تو کدها باید داده بشه؟

 • سلام ممنون از مطالبتون
  آیا این ماژول قابلیت نمایش تاریخ شمسی را دارد.اگر ممکن است کد نمونه را قرار دهید با تشکر.

 • بسمه تعالی
  سلام
  آقا یه سوال چر ا وقتی با وجود اینکه این ماژول باتری ۳ ولتی داره وقتی برنامه رو روش می ریزیم زمانی که بعد از قطع و وصل مجدد برد و ماژول به رایانه نشون می ده عقب می افته . پس این باتری اینجا نقشش چیه ؟

  • سلام مجدد
   برای اتصال ماژول ساعت باید از رابط I2C اردوینو استفاده کنید. تغذیه که مشخص است. دو پایه دیگر را به پین I2C متصل کنید.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، برای این منظور باید از کتابخانه‌های مربوطه استفاده کنید و در کدهای برنامه آدرس دهی به پین‌های دیگر را انجام دهید. کلا کدها تغییرات اساسی می‌کنند.

 • سلام برای من این ارور رو میدهد
  Arduino: 1.8.1 (Windows 10), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  WARNING: Category ‘Real-time clock’ in library DS3231 is not valid. Setting to ‘Uncategorized’
  sketch_sep01c:1: error: #include expects “FILENAME” or

  #include <Wire.h>

  ^

  sketch_sep01c:2: error: #include expects “FILENAME” or

  #include <DS3231.h>

  ^

  sketch_sep01c:3: error: #include expects “FILENAME” or

  #include <U8glib.h>

  ^

  sketch_sep01c:4: error: #include expects “FILENAME” or

  #include <Bounce2.h>

  ^

  exit status 1
  #include expects “FILENAME” or

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.
  ممنون میشم بگین چی کار کنم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما
   این ارورها مربوط به عدم نصب کتابخانه‌ها است. کتابخانه‌های Wire.h ، DS3231.h ، U8glib.h و Bounce2.h در سیستم شما نصب نیستند. این‌ها را نصب کنید و مجددا اقدام به کامپایل کدها کنید.

 • درود
  من ماژول ساعت دقیق DS1307 و سون سگمنت TM1637 دارم.
  کل اینترنت رو برای راه اندازی ساعت با این دو ماژول گشتم ولی چیزی که بدردبخور باشه و کار کنه پیدا نکردم..
  لطفاً بنده رو راهنمائی بفرمائید که چه کنم و چه کدی مناسب راه اندازی با این دو ماژول هست..
  پیشاپیش سپاسم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، راه اندازى این پروژه کار پیچیده اىنمیباشد، بایستى کدهاى این آموزش و آموزش سگمنت را باهم ترکیب کنید. ولى انتظار نوشتن کدها از طرف سایت دیجى اسپارک را نداشته باشید. در این مورد بایستى خودتان کمى تلاش کنید.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، این آموزش مربوط به چند سال پیش است. در تلاش خواهیم بود که رفع کنیم. ولی شما با استفاده از تحلیل کدها میتوانید پین‌ها را اتصال دهید.

 • سلام وقت بخیر من از برنامه یه کپی گرفتم اما یه اروری هنگام verify میده . میشه راهنمایی کنید.
  Arduino: 1.8.2 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  exit status 1
  no matching function for call to ‘DS3231::DS3231()’

  کتابخانه ds3231 و بقیه کتابخانه های لازمو از سایت خودتون دانلود کردم

  • //ds3231ایجاد یک آبجکت از کلاس
   DS3231 clock;

   //ds3231موجود در کتابخانه Structایجاد یک آبجکت از
   RTCDateTime dt;
   از این دو قسمت ارور میده که no matching function for call to ‘DS3231::DS3231()’

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، این ارور ربطی به کتابخانه ندارد. لطفا تصویر ارور را ارسال کنید، همچنین متن ارور را به صورت کامل کپی و ارسال کنید.

 • سلام
  برای کتابخانه ماژول ds3231 برای پروتئوس باید چکار کرد هر چه میگردم توی سایت های ایرانی و خارجی پیدا نمیکنم اگه راهی دارین بگین ….
  ممنون

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، در خصوص نرم افزار پروتئوس در حال حاضر اطلاعات کاملى وجود ندارد. از دیگر کاربران که در خصوص این نرم افزار اطلاعات دارند، تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.

 • سلام من یک ماژول Tiny RTC که از ds1307 استفاده می کنه استفاده کردم. با وجود اینکه مطمئنم کار می کنه به عنوان ساعت ولی حافظه آن کار نمی کند. یعنی با قطع و وصل کردن از منبع تغذیه ساعت عقب میمونه. کلی هم سرچ کردم و به نتیجه خاصی هم نرسیدم. سوالی که دارم اینه که ممکنه کدی که من زدم ساعت رو از روی حافظه میکرو بخونه و نه از روی حافظه ساعت (چون ساعتی که بعد از هر بار قطع و وصل شدن ار منبع تغذیه نشون میده، ساعتیه که موقع آپلود کردن اسکچ از سیستم گرفته)؟ و اگر اینطور هست میشه راهنمایی کنید که چه کاری می شه کرد؟

   • سلام مجدد. بعد از اینکه اینا کامنت گذاشتم یک مطلبی پیدا کردم در فروم خود آردوینو که شبیه این مشکل را داشتند و راه حلی که ارائه کرده بودند دقیقا همین مشکلی بود که من حدس زده بودم. یعنی وقتی برای ارسال ساعت فعلی به ماژول ساعت از این سطر RTC.adjust(DateTime(__DATE__,__TIME__)); استفاده می کردم هر بار که پروگرم اجرا میشد این زمان را می خواند. به همین جهت یکبار برای تنظیم ساعت ماژول ساعت از کد بالا استفاده کرده و آن را آپلود می کنم و بلافاصله همین کد را کامنت می کنم و آپلود می کنم که از این پس دیگر این سطر را اجرا نکند. مشکل حل شده و زمان از حافظه ماژول ساعت فراخوانده می شود.
    مساله دیگری که به نظرم میتونه برای بقیه مفید باشه اینه که حتما از ماژول DS3231 استفاده کنید. با وجود اینکه این ماژول مشابه DS1307 هست و حتی در کد ها فرقی نداره، دومی مشکلات سخت افزاری زیادی ایجاد می کنه و کار کردن باهاش سخته!
    باز هم ممنونم از سایت شما و توجهتون.

 • سلام مرسی از اطلاعات خوبتون. میشه بهم بگید چطور روزای هفته رو از ماژول دریافت کنم . بطور مثال یکشنبه ها رو تشخیص بده و دستوری رو اجرا کنه

  • با سلام و تشکر از شما
   در این خصوص موارد به صورت پیشفرض در ماژول وجود ندارند. شما بایستی که به صورت شرط تعریف کنید و طبق شروط تعریفی شما موارد شمارش میشود و از آن طریق روزهای هفته را خواهید داشت.

  • سلام
   با توجه به اینکه در این آموزش از پروتکل I2C استفاده شده و همچنین بردهای Attiny مدل‌های مختلفی دارند، می‌بایست پایه ها را بررسی و در صورت امکان تغییراتی را در کدها هم اعمال نمایید.
   تقاضا دارم پس از به نتیجه رسیدن پروژه تان از همین طریق برای دیگر کاربران هم منتشر کنید.

  • سلام
   برای اتصال ماژول ساعت طبق دیتاشیت می‌توانید پین SDA ماژول ساعت را به پین SDA آردوینو و پین SCL ماژول ساعت را به پین SCL آردوینو اتصال دهید.

 • سلام وقت بخیر اموزش خیلی خوبی بود ،
  سوال : من توی پروژه ای که دارم از شیلد دیتا لاگر استفاده کردم و از طرفی در سایتهای مختلف خوندم که چند ثانیه در روز و تا چند دقیقه در ماه اختلاف ساعت رخ میده ، حالا سوالم اینه که ایا میشه با تایمرهای داخلی میکرو بررسی کنیم ساعت عقب افتاده و اگر اینطور بود ساعت رو با کدهای برنامه اصلاح کنیم ، مثلا در پایان هررروز یا هر ساعت ، زمان رو اصلاح کنیم؟؟

  • سلام
   تابع sprintf همانند تابع printf عمل می‌کند با این تفاوت که به جای ارسال خروجی در پنل، رشته فرمت شده را بازمی‌گرداند همچنین تابع dtostrf از کتابخانه های AVR می‌باشد و برای تبدیل Float به String استفاده می‌گردد.

 • سلام
  خوبین
  lily tiny
  دارم
  برای معرفیش به رایانه دیجیاستمپ میخوام
  یه لینک درست حسابی دارین؟هر چی سرچ میکنم به درو دیوار میخورم

 • با کد زیر و نصب کتابخانه ای که ذکر شده زمان با ریست شدن و قطع اتصال به برق در ماژول ذخیره و هر زمان که بخواهیم قبل دسترسی است.

  /*
  * Arduino DS3231 Real Time Clock Module Tutorial
  *
  * Crated by Dejan Nedelkovski,
  * http://www.HowToMechatronics.com
  *
  * DS3231 Library made by Henning Karlsen which can be found and downloaded from his website, http://www.rinkydinkelectronics.com.
  *
  */
  #include

  DS3231 rtc(SDA, SCL);

  void setup() {
  rtc.begin(); // Initialize the rtc object
  Serial.begin(9600);
  }
  void loop() {
  Serial.print(“time:”);
  Serial.print(rtc.getTimeStr());

  Serial.print(” date:”);
  Serial.println(rtc.getDateStr());

  delay(1000);
  }