مدارهای الکترونیک

آموزش ساخت آمپلی فایر با آی سی TBA810

آموزش ساخت آمپلی فایر با آی سی TBA810 - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در این پروژه آموزش ساخت آمپلی فایر صوتی چند منظوره ساخته شده بر مبنای مدار مجتمع TBA 810 داده خواهد شد. شما می توانید یک تقویت کننده صوتی چند منظوره برای میز کار خود و یا برای هر منظور دیگر در پروژه های صوتی خود با استفاده از آی سی TBA810 (مدار مجتمع) بسازید. این همچنین می‌تواند با NTE1115 مقایسه گردد. دیتا شیت IC از اینجا قابل مشاهده است. این قطعه دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را برای کسانی که خانه می‌سازند بسیار جذاب می‌کند. از این IC شما دامنه‌های مختلف از قدرت‌های صوتی، با توجه به ولتاژ تامین منبع تغذیه خود به دست خواهید آورد که در جدول زیر نشان داده شده است. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

جدول ویژگی های آی سی تقویت صوت TBA810

جدول ویژگی های آی سی تقویت صوت TBA810

 

نه تنها ولتاژ ورودی جریان شما می‌تواند متفاوت باشد، شما همچنین می‌توانید به بلندگوهای مختلف با صدای بلندتر از اندازه مناسب خروجی صوتی را متصل کنید . . . ۴ یا ۸ اهم. همانطور که شما می‌توانید در دیاگرام شماتیک از تقویت کننده‌های صوتی چند منظوره ملاحظه کنید، تعداد کلی قطعات برای پروژه تنها ۱۶ عدد است. که شامل بلندگو و آی سی تقویت صوت TBA810 می شود.

 

دیاگرام شماتیک آمپلی فایر صوتی چند منظوره با آی سی TBA810

دیاگرام شماتیک آمپلی فایر صوتی چند منظوره با آی سی TBA810

 

لیست قطعات برای ساخت آمپلی فایر با آی سی TBA810

لیست قطعات برای ساخت آمپلی فایر با آی سی TBA810

 

مونتاژ پروژه …

رادیاتور و وسیله‌های همراه آن مانند پیچ / مهره / واشرو . . . برای TBA 810 نیازمند این هستند که در دمای بیش از حد قرار نگیرند. بعضی از اجزای اضافی عبارتند از پتانسیومتر (پتانسیل سنج) برای تنظیم حجم آمپلی فایر و یک LED با مقاومت حفاظتی آن برای دیدن دستگاه ON / OFF.

پروژه آمپلی فایر با استفاده از آی سی TBA810 در سبک “منهتن” ساخته شده است که در ساخت مدارهای الکترونیک بسیار مورد پسند من است. اگر شما علاقه مند به دانستن چگونگی ساخت یک مدار در این سبک هستید، بسیاری از اطلاع را می توان از صفحه وب W7ZOI در آدرس زیر به دست آورید:

http://users.easystreet.com/w7zoi/bboard.html

 

عنوان این کار است ‘Some Thoughts on Breadboarding’، که در آن شما می توانید ایده‌های مطرح در مورد چگونگی طراحی مدارات خود بدون کار پیچیده چاپ و چینگ یک PCB و با استفاده از مواد شیمیایی که حتی خطرناک هستند پیدا کنید! ساختمان مدار الکترونیکی در سبک “منهتن” راه مستقیم کار است. شما به طور مستقیم از شماتیک کشیده شده به لحیم کاری قطعات بر روی پانل مس در موقعیت تقریبا همیشه عمودی عبور می‌کنید. در نتیجه مقایسه کار شما با شکل و پیدا کردن محل های خطا کاملا راحت خواهد بود.

در اینجا شروع به برش قطعه‌ای از PCB با طول ۷۰mm و پهنای ۵۰MM می‌کنیم. سطح مسی این پنل کوچک، به منظور تسهیل لحیم کاری قطعات تمیز و صیقل داده شده است. پس از آن نیاز است تا یک ریل مثبت ساخته شود، در حالی که بقیه‌ی پنل ریل منفی خواهد بود. ریل مثبت یک شیار با پهنای ۳ تا ۴ میلیمتر و طول ۵۰ میلیمتر است که تقریبا در مرکز پنل ایجاد می‌شود. شما می‌توانید این شیارها را با یک وسیله‌ی تیز و یک خط کش و یا . . . ایجاد کنید. بعد از اینکه ریل مثبت بریده شد مطمئن باشید که این بخش از پانل از سایر قسمت‌ها ایزوله شده باشد. این شرایطی است که به آن شزط لازم گفته می‌شود. در غیر این صورت یک مدار کوتاه در منبع توان شما ایجاد خواهد شد. ابعاد ریل مثبت برای چند لحیم کاری که باید روی آن انجام گیرد کافی می‌باشد.

 

مونتاژ قطعات آمپلی فایر با آی سی TBA810

مونتاژ قطعات آمپلی فایر با آی سی TBA810

 

پس از آن … نصب و لحیم کاری اجزا روی پانل در واقع بسیار آسان است. موقعیت اجزاء به هیچ عنوان مهم نیست و تنها مشکل این است که قطعات چگونه روی IC سوارشده است. مشکل این بخش از پروژه با ساخت پانل کوچکتر از ورق ۲۵mm  X 18 mm  از بورد سوراخ دار با نوارهای فلزی حل شده است. در این پانل کوچکتر، سوکت DIL  برای TBA 810 IC سوار و لحیم کاری می‌شود. برای نوار هر کدام از پایه‌های سوکت، میتوان از لحیم یک قطعه از سیم مسی لخت استفاده کرد. بنابراین این سیم لخت مسی با قطر ۰٫۸ mm متصل کننده‌ی TBA 810 به بقیه‌ی مدار هستند. در قطر اتصالات از TBA 810 به بقیه مدار هستند. در این روش، شما تسهیلات لحیم کاری IC را به راحتی در اختیار دارید و امکان تغییر آن بدون کار آزار دهنده و سخت وجود دارد!

 

دانستن این نکته حائز اهمیت است که وقتی شما هر کدام از نسخه‌های یک TBA810 را خریداری می‌کنید، پین های IC بصورت خمیده می باشد. بنابر این اگر شما از یک سوکت برای IC استفاده می‌کنید، می‌بایست قبل از قرار دادن قطعات در سوکت‌هایشان آن‌ها را به حالت مستقیم در بیاورید.

 

اولین تست آمپلی فایر …

اولین بار که لحیم کاری تمام اجزا تمام شد، یک تست سریع تاثیر پذیر بود. بنابراین من یک بلندگوی ۸ اهم به خروجی متصل کردم توان را با استفاده از ولتاژ شش aken از یک باتری ۴ سلولی بصورت سری به آمپلی فایر اعمال کردم، اگر همه چیز بصورت صحیح انجام شده باشد، قطعات از همان اتصال نخست، آغاز به کار خواهند کرد. شما یک صدای زمینه‌ی بسیار ضعیف از بلندگو خواهید شنید. حالا اگر شما ترمینال فعال کابل ورودی را لمس کنید، یک صدای بسیار بلند که حاصل میدان الکترومغناطیسی دستگاه شماست را خواهید شنید. بسیار خوب . . . حالا شما یک سازنده‌ی موفق هستید. این ساده ترین راه تست یک آمپلی فایر است.

 

تست آمپلی فایر با آی سی TBA810

تست آمپلی فایر با آی سی TBA810

 

تست کردن فرم‌های سیگنال‌های صوتی

با این وجود، یک آمپلی فایر معرف تغییرات در یک سیگنال صوتی، با آنچه که شما آن را تغذیه می‌کنید؛ می‌باشد. بنابراین یک تست دقیق‌تر باید صورت پذیرد. برای این منظور نیاز است یک اسیلوسکوپ ترجیحا یک اسیلوسکوپ double-trace، و یک تولید کننده‌ی سیگنال صوتی داشته باشیم. برای تولید کننده‌ی سیگنال صوتی من از آزمایشگر طراحی الکترونیکی Heathkit استفاده کردم، که فرکانس‌هایی از ۲۰۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز را دارا می‌باشد. با استفاده از اسیلوسکوپ دو کاناله، شما یکی از کانال‌ها را به ورودی سیگنال آمپلی فایر و کانال دیگر را به خروجی وصل کنید. حالا شما می‌توانید فرم‌ها را پایش کنید و اگر سیگنال ورودی تغییر شکل داده است مشاهده کنید.

 

تست آمپلی فایر با آی سی TBA810 با استفاده از اسیلوسکوپ

تست آمپلی فایر با آی سی TBA810 با استفاده از اسیلوسکوپ

 

من متوجه شدم که در این پروژه که یک سیگنال ۰٫۴ ولت، در ۱ کیلوهرتز، به خروجی ۶ ولت تقویت شد. سیگنال صوتی تقویت شده دقیقا مثل ورودی بود، بدون هیچگونه تغییر شکل محسوس. این نکته قابل توجه است که یک ولتاژ صوتی بیش از حد برای نگهداشتن فرم senoidal موج معرفی نشود.

TBA 810 IC دارای حساسیتی است که می تواند به ۸۰ میلی ولت و فرکانسهای ۴۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز برسد. با اضافه کردن ولتاژهای تامین توان مختلف و امکان اتصال بلندگوهای ۴ یا ۶ اهم، شما قادر به درک این موضوع خواهید بود که این IC یک ابزار ایده آل برای اکثر پروژه های مرتبط با صوت شما می باشد.

امیدوارم یک کار لذت بخش و موفق با این IC چند منظوره داشته باشید. این مدار توسط دیجی اسپارک تست نشده است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۹ دیدگاه

 • سلام مهندس…آقا دیدم در رابطه با آمپلب فابر مطلب گذاشتی و عکست هم امپ لامپی بود…مدار آمپلی فایر لامپی نداری تو دست و بالت؟؟؟مطمینن اونایی که میدونن امپ لامپی چه صدای بینظیری داره خیلی ازت ممنون میشن

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، در حال حاضر چنین آمپلی فایر سراغ ندارم. همچنین صدای آمپلی فایر لامپی را تست نکرده‌ام. خوشحال میشم بیشتر راجع به صدا و تجربه شنیدن با آمپلی فایر لامپی توضیح دهید.

 • با سلام ورودی این مدار کجا است.پایه شماره دو هم در مدار دیده نمی شود .لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   ورودی همان قسمت IN در شماتیک است. پایه دوم هم به زمین مدار متصل می‌شود.

 • با سلام
  ممنون از مطالب آموزنده تان
  من یک مدار امپلیفایر صوتی برای رادیو جیبی ۶ ولتی با شاسی مثبت لازم دارم متاسفانه گیرم نمی یاد ممنون میشم اگر مداری داشتید برآیم بفرستید.

 • سلام خسته نباشی مهندس.. اقا پروفایل این پروژه یک امپ لامپی بود جناب اگه میشه یه پست در باره ساخت ترانس خروجی اون مدل امپلی فایر رو اموزش بدین با ذکر مثال برای ترانس خرجی EL84.. امپدانس پنج کیلو.. هم سینگل هم پوش پول… ممنون میشم شماره بنده