تکنولوژی سخت افزار

آموزش ساخت مدار هشدار فتودیود

آموزش ساخت مدار هشدار فتودیود-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید : مدار آموزشی امروز به خوبی نحوه عملکرد فتودیود که از آن در مدار چشم اکترونیکی استفاده می شود را، نشان می دهد. این مدار دارای فتودیودی است که با تغییر در شدت نور آن، حرکت را تشخیص می دهد و در سیستم های امنیتی بسیار پرکاربرد است. زمانی که کسی از جلوی آن می گذرد، مدار هشدار شروع به آلارم می کند .در حالت عادی پرتو لیزر یا مادون قرمز، بر روی فتو دیود می تابد و مدار در حالت استندبای قرار دارد.  زمانی که پرتو قطع شود، آلارم به صدا در خواهد آمد.  مدار از یک فتو دیود PN با بایاس معکوس استفاده می کند، تا شدت نور را بسنجد. در حضور اشعه لیزر یا مادون قرمز، فتودیود، بایاس بیس را تولید و به T1 ارسال می کند.

 ترانزیستور NPN T1، پین چهارم IC1 را به پتانسیل زمین تنطیم می کند.  IC1 به عنوان یک نوسان ساز ناپایدار عمل کرده و از اجزای R3، VR1 و C3 بهره می برد.  این نوسان ساز زمانی عمل می کند که پین آن تحریک شود. زمانی که پرتو قطع می شود، جریان فتودیود متوقف شده و T1 خاموش می شود.  سپس ولتاژ کالکتور T1 تحریک شده و IC1 فعال می شود..پالس خروجی از IC1، به اسپیکر فرمان می دهد و صدای هشدار تولید خواهد شد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه