مدارهای الکترونیک

آموزش ساخت مدار کنترل ورودی

آموزش ساخت مدار کنترل ورودی-دیجی اسپارک (2)
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مدار هشدار باز شدن در یا “کنترل ورودی دفتر” برای اطلاع از ورود افراد به دفتر و یا فروشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این مدار، ورود هر مراجعه کننده ای را با یک صدای بیپ اطلاع می دهد و پس از چند ثانیه به طور خودکار خاموش می شود. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

در این مدار آی سی تایمر NE 555 در حالت مونو قرار دارد. ابتدا در بسته است; کلید مغناطیسی (reed switch) نزدیک به آهنربا نیز بسته است. زمانی که در توسط کسی باز می شود، کلید مغناطیسی نزدیک آهنربا باز می شود و بیس ترانزیستور به مقاومت R2 وصل می شود، بنابراین ترانزیستور Q1 روشن می شود. در این هنگام پین دوم IC1 صفر شده و باعث ایجاد مد مونو در اطراف IC NE555 می شود. حال خروجی پین سوم IC1 تحریک شده، زنگ و LED روشن می شود.

آموزش ساخت مدار کنترل ورودی - دیجی اسپارک

آموزش ساخت مدار کنترل ورودی – دیجی اسپارک

سپس خازن C1 توسط ترانزیستور Q1 شارژ می شود و پس از چند ثانیه  زنگ  و LED به طور اتوماتیک خاموش می شوند. زمانی که در بسته شود، بیس ترانزیستور تحریک شده و ترانزیستور Q1 قطع می شود و خازن C1 شروع به خالی شدن در مقاومت  R4، که با آن موازی بسته شده است می کند. شما می توانید بازه ی زمانی IC1  را با تغییر مقدار، مقاومت R5 و خازن C2 تغییر دهید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه