آموزش رزبری پای رزبری پای

نودهای پرکاربرد UI نرم افزار Node Red برد raspberry pi – بخش سوم

نوشته شده توسط محسن بیات

در پست «نودهای پرکاربرد UI نرم افزار Node Red»  و «استفاده از UI nodes در نرم افزار Node Red» آموزش نودهای UI از نرم افزار Node Red تعدادی از نودهای پرکاربرد آن دسته را بررسی کردم. همچنین شیوه ارتباط بین نودها را بررسی کردیم.

حال در این بخش آموزش از دیجی اسپارک ، تعداد دیگری از نودهای پر کاربرد نرم افزار Node Red را آموزش خواهم داد.

 

نود Radio button

با نود Node Radio Button میتوانید گزینه‌های انتخابی مانند شکل زیر برای برد رزبری پای Raspberry Pi بسازید.

200

حال برای درست کردن کافیست تا آن را از نودها به محیط کار نود رد وارد کنیم. با دبل کلیک بر روی آن وارد محیط تنطیمات نود می‌شویم، که در شکل زیر نمایش داده شده است.

201

 

در قسمت name اسم نود خود را انتخاب کنید. در لیست پایین تعداد، نام و خروجی هریک از گزینه‌ها را انتخاب کنید. در شکل بالا، من دو پین را به نام On و Off تعریف کرده‌ام. در مقابل آنها مقدار را  عددهای صفر و یک تعیین کرده‌ام. به این معنی است که اگر روی گزینه‌ی on کلیک کنید عدد مقابل آن یعنی صفر را به خروجی برد رزبری پای Raspberry Pi منتقل می‌کند. اگر روی Off کلیک کنید مقدار مقابل آن یعنی صفر را به خروجی می‌دهد.

از خروجی این نود استفاده‌های متعددی می‌توانید داشته باشید. در این مثال من آن را به یک پین GPIO برد رزبری پای Raspberry Pi که به صورت دیجیتال تعریف شده، متصل کرده‌ام. به همین سادگی آن را مستقیما کنترل می‌کنم. با استفاده از گزینه add که در پایین جدول مشاهده میکنید. تعداد این گزینه‌ها را تا هر مقداری می‌توانید افزایش دهید.

 

نود numeric (ورودی عددی)

این نود Node برای دادن مقدار ورودی به سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند تصویر زیر در خروجی به نمایش می آید:

202

مقدار آن عدد را با علامت‌های بالا و پایین مجاور آن کم و زیاد کنید. صفحه‌ی تنطیمات این نود Node به صورت زیر است.

203

 

مانند نودهای دیگر در این نود بجای name می‌توانید نام نود Node را انتخاب کنید. نکته‌ی مهم در این نود، برای مقدارها باید حد بالا max و حد پایین min تعیین کنید. عددهای انتخابی در یک بازه‌ی خاص جابجا می‌شوند. به عنوان مثال اگر نود Node را به یک خروجی PWM در برد رزبری پای Raspberry Pi متصل کنید. همانطور که می‌دانید این نوع خروجی عددهایی بین صفر تا صد را دریافت میکند. پس شما باید حد پایین min را روی صفر و حد بالا max را حداکثر روی صد بگزارید. در این صورت عددها کمتر از صفر نمی‌شوند و بیشتر از صد هم نمی‌روند.

 

نود  CHART (نمودار)

نود Chart برای رسم نمودار جهت نمایش دیتاهای متفاوت است. که آن‌ها را در طول زمان رسم می‌کند. مانند شکل زیر:

224

در این مثال هم همان نود Node قبلی مقدار عددی را تخصیص می‌دهیم. همانند تصویر نود chart یا همان نود نمودار متصل کرده‌ام. این نود از مقادیر نود numerica برای رسم نمودار استفاده می‌کند.

طریقه ی اتصال نودها به صورت زیر است:

225

حال به سراغ تنظیمات نود Node خواهیم رفت، صفحه ی تنظیمات را در تصویر زیر می‌بینید:

226

نکات خاصی که در تنظیمات نود Chart وجود دارد این است که اطلاعات از چه زمانی منقضی شوند. یعنی چه بازه‌ی زمانی از اطلاعات را نمایش دهد. در مقابل Old after را می‌توانید انتخاب کنید. که از چند ثانیه تا چندین هفته قابل تغییر می‌باشد.

نکته‌ی دوم نوع رسم نمودار است که چهار حالت دارد. نمونه‌ای که در تصویر زیر می‌بینید از نوع step یا پله‌ای است. در ضمن در خروجی گرافیکی وقتی با موس روی نمودار می‌روید نزدیک‌ترین دیتا به موس را همراه با زمان آن به شما نمایش خواهد داد. همانند تصویر دوم.

224

227

درباره نویسنده

محسن بیات

دانشجوی مکانیک هستم، علاقه مند به امبدد سیستم ها هستم و حوزه خاص علاقه مندی ام هم در مورد خانه های هوشمند است :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۳ دیدگاه

  • و اینکه میخواستم بپرسم برای شروع node میتونه کمک کنه برای برنامه نویسی و… یا از الان برم سراغ پایتون ؟

   • به نظر من کمک خاصی به برنامه نویسی نمیکنه، ولی برای کارهای IOT میتونه تا بخش زیادی (تقریبا کامل) نیاز شما را به کد زدن و برنامه نویسی رفع کنه.
    ولی توصیه من اینه که حتما زبان پایتون یا جاوا اسکریپت را یاد بگیرید چون در همین نود رد هم به نودهایی خواهیم رسید که نیاز مستقیم به برنامه نویسی خواهند داشت.

    • ممنون بابت پاسخ سریع
     میتونید سایت انگلیسی برای اموزش از پایه های رزبری پای رو معرفی کنید ؟

     • رزبری پای سخت افزاره و خوش بختانه اونقدر قدرتمند هست که سیستم عامل های متفاوتی روش نصب بشه و این باعث میشه محیط خیلی گسترده بشه، شما هر سیستم عاملی که نصب کنید مقدار بسیار زیادی نرم افزار میتونین روش نصب کنید که هرکدام یه کار نرم افزاری یا سخت افزاری یا ترکیبی از این دو را به شما ارائه میده.
      به عنوان مثال اگر سیستم عامل رزبین نصب کنید و بخواهید کار سخت افزاری انجام بدین شاید محیطی مثل پایتون کمکتون کنه و نیازه پایتون یاد بگیرید، یا اگر میخواین کار شبکه و دیتابیس انجام بدین بهتره مثلا به سراغ MYSQL برین و … ولی در کل با اینکه من شما را نمیشناسم و نمیدونم چیکار میخواین بکنین، شاید بهتر باشه اول قدرت رزبری پای را بدونین که مثلا در پست هایی که تحت عنوان پردازش فیزیکی در رزبری پای در همین سایت منتظر میشه میتونین کامل درک کنید و بدونین چه خبره و بعد تخصصی تر یکی از کارهایی را که میخواین انجام بدین دنبال کنید و پیگیر بشین.
      اینو گفتم که بگم اگر سایتی هم معرفی کنم در یکی از این زمینه ها میتونم معرفی کنم، اگر زمینه خاصی مد نظرتون هست بفرمایید تا اگر میشناختم معرفی کنم.

 • سلام
  میشه از این طریق یه نرم افزار ساخت که اطلاعات ورودی ما را داخل جدول هایی به صورت همزمان نمایش دهد؟؟؟
  به صورتی که پوسته سازی هم بکنیم

  • سلام
   در manage palette کلید واژه Dashboard را سرچ کنید و سپس نود را نصب کنید. به لیست نودها اضافه می‌شود.