آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش کار با ماژول ولوم کشویی ۱۰ کیلو اهم Slide Potentiometer و آردوینو

Arduino-Slide Potentiometer-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

پتانسیومتر یا همان مقاومت متغیر، قطعه‌ای الکترونیکی است. در زندگی روزمره یکی از پرکاربردترین لوازم است. از یک ولوم صدای رادیو گرفته تا ولوم تنظیم برودت به صورت دیجیتالی، در تمامی این موارد مقاومت متغییر در حال انجام وظیفه است. بسته به ظرفیت اهمی، کاربرد آن و دامنه ایجاد تغییرات آن هم متفاوت خواهد بود. یکی از مهم‌ترین پتانسیومترها یا ولوم‌ها، ماژول ولوم کشویی یا Slide Potentiometer است. کاربران زیادی درخواست آموزش شیوه کار با انواع پتانسیومتر را ارسال کرده بودند. همانطور که می‌دانید آموزش‌ها در بستر وب زیاد است ولی فقط یک نوع محتوا برای کاربران اهمیت داشته و همیشه استقبال شده است. آن هم آموزش به روش دیجی اسپارک است. در ادامه این آموزش جذاب با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول ولوم Slide Potentiometer

ماژول ولوم کشویی Slide Potentiometer شامل یک مقاومت متغیر خطی با حداکثر ۱۰ کیلو اهم است. ساختار ماژول ولوم همانند یک کلید کشویی است. هنگامی که اسلاید کشویی ماژول ولوم را از یک طرف به طرف دیگر می‌کشید، ولتاژ از ۰ ولت تا ولتاژ Vcc تعیین شده، تغییر خواهد کرد. ماژول ولوم کشویی Slide Pot دارای خروجی آنالوگ دو کاناله بین ۰ تا Vcc است. ولوم قرار گرفته بر روی ماژول حدودا در طول ۶٫۵ سانتی‌متر جا به جا شده و روان حرکت خواهد کرد. نوع ماژول به صورت خطی Linear است. ولتاژ کاری ولوم کشویی ۳٫۳ تا ۵ ولت DC است. این ماژول قابلیت راه اندازی با آردوینو  Arduino، MCU و AVR را خواهد داشت. ماژول ولوم کشویی دارای ۶ پایه است. دارای ۲ پایه Vcc و ۲ GND و دو کانال OTA و OTB است. با توجه به ساختار ماژول می‌توان از آن برای تنظیم و کنترل نور محیط، تنظیم صدای بلندگو استفاده کرد. همچنین با توجه به دو کاناله بودن ماژول ولوم کشویی Slide Potentiometer از آن برای کنترل کانال های راست و چپ در یک ربات استفاده نمود.

 

ال ای دی اوال LED Oval

ال ای دی oval در مقایسه با سایر ال ای دی‌های نور بسیار واضح و شفاف با زوایه دید بیشتری دارد. همچنین ظاهر این نوع ال ای دی ها متفاوت است. اوال Oval در انگلیسی به معنای بیضی می‌باشد. ولتاژ مورد نیاز برای ال ای دی اوال Oval 3 تا ۳٫۲ ولت DC است. این ال ای دی دارای طول موج ۴۲۶ تا ۴۶۵ نانومتر است. همچنین دارای شدت نور ۶۰۰ تا ۸۰۰ MCD می‌باشد. جریان کاری این ال ای دی ۱۵ تا ۲۰ میلی متر است.

ماژول ولوم کشویی 10 کیلو اهم - آموزش راه اندازی با آردوینو - دیجی اسپارک

اتصال ماژول ولوم کشویی Slide Pot

  1. پایه OTB ماژول ولوم کشویی Slide Pot را به پایه A0 آنالوگ آردوینو اتصال دهید.
  2. پایه Vcc ماژول ولوم کشویی Slide Pot را به تغذیه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
  3. پایه GND ماژول ولوم کشویی Slide Pot را به GND  آردوینو اتصال دهید.

 

اتصال ال ای دی LED

  1. ال ای دی قرمز را به پایه ۹ دیجیتال شیلد پروتوتایپ آردوینو اتصال دهید.
  2. ال ای دی آبی را به پایه ۱۰ دیجیتال شیلد پروتوتایپ آردوینو اتصال دهید.
  3. ال ای دی سبز را به پایه ۱۱ دیجیتال شیلد پروتوتایپ آردوینو اتصال دهید.

 

کد آردوینو ولوم کشویی Slide Pot

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر شوید.

 

 

وسایل مورد نیاز

ماژول ولوم کشویی ۱۰ کیلو اهم Slide Pot 10K

برد آردوینو Arduino Uno 

شیلد پروتوتایپ آردوینو Arduino Prototype Shield

ال ای دی اوال Oval LED

کابل ۶۰ رشته مخصوص بردبورد 

کابل فلت نری به مادگی

 

آموزش راه اندازی ماژول ولوم کشویی 10 کیلو اهم دو کاناله با آردوینو - دیجی اسپارک

تحلیل کد آردوینو Slide Pot

همانطور که در توضیحات ماژول ولوم کشویی Slide Pot گفته شد، می‌توان از ماژول ولوم کشویی جهت تنظیم نور استفاده کرد. در این آموزش با اتصال ۳ ال ای دی به خروجی ماژول ولوم کشویی Slide Potentiometer متصل می‌کنیم. با جابجایی شافت ولوم، مقاومت Resistance افزایش می‌یابد. با افزایش مقاومت، ولتاژ خروجی افزایش پیدا خواهد کرد. در خروجی سه ال ای دی تعریف کرده‌ایم. با کشیدن ولوم به سمت راست، ال ای دی ها یک به یک با تاخیر ۳۰۰ میلی ثانیه، روشن شده و همزمان ولتاژ آن در سریال مانیتور نمایش داده می‌شود. همانطور که گفته شد، افزایش مقاومت از سمت راست به سمت چپ می‌باشد. با تغییر ولوم، شدت نور ال ای دی ها مدام تغییر کرده و در نهایت به بالاترین حد خود رسیده و ولتاژ به ۵ ولت DC خواهد رسید. همچنین مقدار خام مقاومت به بیشترین حد خود خواهد رسید. چنانچه شیوه آپلود کدها در آردوینو را نمی‌دانید به آموزش کار با برد آردوینو Arduino و نصب نرم افزار Arduino IDE مراجعه کرده و سوالاتتان را از همان طریق مطرح کنید.

 

تغییرات ال ای دی با ولوم کشویی

 

فرمول محاسبه ولتاژ ولوم کشویی

 

تغییرات سریال مانیتور Slide Pot

برای مشاهده و بررسی وضعیت ولوم کشویی Slide Pot، سریال مانیتور را باز کنید. در ابتدا باد ریت را روی ۹۶۰۰ تنظیم کنید. سپس برنامه را آپلود کنید. با تغییر ولوم مقادیر خام، تغییرات ولتاژ و مقاومت به ترتیب در سریال مانیتور نمایش داده می‌شود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: میکسر صوتی درست کنید. همانطور که میدانید ماژول ولوم به صورت دو کاناله است، ابتدا دو عدد بیزر را به مدار اتصال دهید. سپس کدهای آردوینو را بنویسید که با جابجایی شافت ماژول ولوم کشویی هر کانال فرکانسی متفاوت ایجاد کند. خروجی بیزرها متفاوت از همدیگر تغییر کنند.

 

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۰ دیدگاه