رباتیک

انقلاب رباتیکی

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

اسنادی منتشر شده که نشان می دهد ربات ها از مرز کارخانه جات عبور کرده اند و کارگرهای زحمت کش را گروگان گرفته اند! ای آدمی زاد تو در آینده ای نزدیک برده ی رباتها خواهی شد. در ادامه به چرایی استفاده از رباتها در کارخانه ها می پردازم. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

عصر ما عصر اتوماسیون و اینترنت است. ما در حال زندگی با فن آوری ها هستیم. اتوماسیون در حال گسترش در همه ی جنبه های زندگی ما است. از خانه تا بیمارستان و کارخانه ها. خودکارسازی یا اتوماسیون در زبان یونان باستان به معنی خود فرمان است. رباتیزه کردن یا اتوماسیون سازی به معنی استفاده از ابزارهای کنترلی(مثلاً کامپیوتر) به منظور هدایت و کنترل ماشین آلات صنعتی و پروسه های تولید است. اتوماسیون به بهره‌گیری از سامانه‌های کنترل (مثل کنترل عددی، کنترل منطقی قابل برنامه ریزی، و دیگر سیستم‌های کنترل صنعتی)، مکانیکی، الکترونیکی به کمک رایانه‌ها  برای پایش (کنترل) خط تولید گفته می‌شود، که در آن هدف کاهش نیاز به دخالت انسان است.

ولی اتوماسیون سازی هنوز برای کسب و کارهای کوچک نا آشنا است. احتمالا قیمت اولیه ی محصولات کسب و کارهای کوچک را افزایش دهد. شاید برنامه ریزی و نصب آن هزینه زیادی داشته باشد و یا احتمالا آموزش به کارکنان و یادگیری آن ها برای همه امکان پذیر نباشد. این ها نمونه ای از موانعی است که کسب و کارهای کوچک را از اتوماسیون سازی دور نگه میدارد. در واقع هدف اصلی اتوماسیون سازی افزایش بهره وری و بهبود کسب و کارها است.

 

سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری در زمینه ی اتوماسیون سازی همیشه برای مدیران ترسناک بوده است. ولی با روشن کردن قضیه و تذکر دادن به بازگشت سرمایه در زمانی کوتاه می توان مدیران را قانع کرد تا کسب و کارشان را با اتوماسیون اداره کنند. مثلا یک ربات در یک کارخانه بدون صرف وقت برای ناهار و استراحت کار می کند و محصولات را با سرعت بیشتری تولید می کند.

کنترل کیفیت:

ربات ها تضمین کننده کیفیت کالاهای خروجی خود هستند. یک ربات با توجه به ماهیت تکراری که دستوراتش دارد نسبت به یک انسان از کمترین خطا برخوردار است و با تمرکز بر روی یک کار، وظیفه ی خود را به درستی انجام می دهد که نتیجه ی آن محصولی است که از نظر واحد کنترل کیفیت خطای بسیار کمتری دارد.

Kiva ربات انبار شرکت آمازون است. این ربات با استفاده از جی پی اس وظیفه ی انبارداری خود را با سرعت و به بهترین نحو انجام می دهد.

رضایت کارمندان:

اتوماسیون سازی کارخانه ها باعث می شود که کارگران از شغل های خطرناک و آلوده و حتی کسل کننده دور نگه داشته شوند. این همان چیزی است که هر کارگر با آن موافق است و با رضایت کامل این امر را می پذیرد. در عوض کارگران از شغل ساده ی قبلی خود به یک اپراتور برنامه نویس تبدیل خواهند شد.

یکی از ارکان مهم در هر کارخانه ایمنی کارگران است. با استفاده از اتوماسیون شرایط آلوده ی محیطی وخطرناک برای انسان حذف خواهد شد. مثلا با قرار دادن یک ربات برای بلند کردن اجسام سنگین از پارگی عضلات کارگران جلوگیری می شود.

با توجه به موارد فوق می توان انتظار داشت که کسب و کارهای کوچک هم به سمت اتوماسیون سازی بروند. چرا که هم کاهش هزینه ها را برای شرکت خواهد داشت و هم سلامت و رضایت کارگران را. پس خود را برای ایجاد یک انقلاب رباتیکی در کسب و کارتان آماده کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه