آردوینو رباتیک پروژه های آردوینو

آموزش ساخت ساعت نویس رومیزی Clock Plotter آردوینو

Clock-plotter-arduino-and-servo-digispark
نوشته شده توسط علی فلاحی

امروزه سازنده های (Makers) زیادی با ایده و خلاقیتشان، پروژه هایی را به وجود می آورند. برای شناسایی نقاط ضعف و قوت یک پروژه کاربر بهترین گزینه است. هر کاربر می تواند پروژه را از نگاه خود تحلیل کرده و محتوای پروژه رابهبود ببخشد. این پروژه ها به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرند و با نام اوپن سورس شناخته می شوند. درباره پروژه های اوپن سورس در آموزش‌های قبلی بیشتر توضیح داده‌ام. در این آموزش قصد دارم تا ساعت نویس رومیزی clock plotter را بررسی کرده و مراحل ساخت و کد نویسی آن را به زبان فارسی منتشر کنم. در ادامه این پست روش ساخت و اجرای این پروژه را خواهید آموخت. با مرجع تخصصی آموزش DIY به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


clock plotter چیست؟


کلاک پلاتر Clock Plotter از دو بازو و یک صفحه تشکیل شده است که می تواند به کمک سه عدد سرو موتور servo motor sg90 و یک برد آردوینو Arduino و یک ماژول ساعت، ساعت دقیق را با یک ماژیک بر روی صفحه بنویسد. سپس پس از گذشت یک دقیقه، ساعت را پاک کرده و ساعت جدید را رسم کند.

 


قطعات clock plotter


پروژه‌های اوپن سورس قالبا با پرینترهای سه بعدی ویا شیت‌هایی با ضخامت ۳ میلی متر که با تکنولوژی لیزر برش می‌خورند ساخته می‌شود. در برش لیزر، ابتدا نقشه دو بعدی قطعات آماده می‌شود و پس از برش می‌توان قطعات را به کمک پیچ یا چسب به هم وصل کرد. تمامی این موارد در دانشجوکیت آماده شده و می‌توانید به صورت یک پکیج خریداری کنید. پس از تامین قطعات، می‌توانید برای مونتاژ کردن آن طبق دستورات زیر عمل کنید.

 


نصب قطعات ساعت نویس


کلاک پلاتر یا همان ساعت نویس از چهار قطعه اصلی تشکیل شده است. این قطعات شامل صفحه‌ی نوشتن ساعت، دیواره پشتی، پایه نگهدارنده سرو موتور servo motor وسط و نگهدارنده سرو موتور بازو های آن می‌باشد. دیواره پشتی و پایه نگهدارنده سرو موتور Servo motor را از قطعات جدا کنید.بر روی پایه نگهدارنده سرو موتور، قسمتی که دو شیار در انتهای آن قرار گرفته است را در شیار هایی که در وسط پایه نگهدارنده دیواره پشتی قرار دارد، نصب کنید و با یک پیچ آن را ببندید.

 

نصب دیواره پشتی clock plutter

 

در این مرحله سرو موتور Servo motor میانه را در جای خود قرار دهید و به کمک پیچ های خود سرو موتور ( داخل جعبه سرو موتور) بر روی پایه نصب کنید.

 

 

nasb servo motor miane

 


نصب بازو Clock Plotter


بازوهای های ربات به کمک دو سرو موتور (چپ) و (راست) ساعت را بر روی صفحه می نویسد. قطعات آن را جدا کنید. اگر دیواره پشتی را در مقابل خود در نظر بگیریم، سمت چپ ما سرو موتور سمت چپ، و در راست ، سروو موتور سمت راست قرار می گیرد. قطعه ای را که در تصویر مشاهده می کنید ، در زیر محل قرار گیری سرو موتور Servo motor سمت راست نصب کنید. با یک پیچ و مهره M3 نگهدارنده سرو موتور در سوراخ وسط ببندید، تا یک اختلاف سطح بین سرو موتور سمت راست و سرو موتور سمت چپ به وجود آید.

 

فاصله بین

 

سرو موتور ها را به شکلی که کمترین فاصله محور تا محور را با هم داشته باشند نصب کنید.

nasb servo motor haye bazo

 

 

در این قسمت بازوهای ساعت را  خواهیم ساخت. اگر اهرمی که به سرو موتور Servo motor سمت راست وصل می شود را روی میز قرار دهیم، اهرم بلند تر بر روی آن، اهرمی که ماژیک را نگه می دارد زیر و بازوی سرو موتور Servo motor سمت چپ بر روی آن قرا خواهد گرفت. تصویر زیر را مشاهده کنید.

savar kardan bazoo haye


اتصال سرو موتور Clock Plotter


پس از آن که بازو ها را آماده و سرو موتور ها را در جای خود نصب گردید، سرو موتور ها را به شکل زیر به بدنه وصل کنید. برای نصب، از پیچ و مهره M3 استفاده می شود. صفحه ای که ساعت بر روی آن نوشته می شود را در جای خود قرار دهید.

nasb safhe clockplutter

بازو ها را  در بر روی سرو موتور ها نصب کنید.

completed clock plutter

شفت رابط میان بازو ها و سروو موتور وسط را مانند شکل در  جای خود نصب کنید. از یک واشر که در مجموعه قطعات قرار گرفته است، جهت اتصال شفت به سرو موتور های بازو استفاده کنید.

nasb shaft servo motor

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید. در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علی فلاحی

تو شعاع هستی برای خودم می چرخم و سعی میکنم دنبال جریان زندگی بگردم. کارشناس طراحی صنعتی هستم و کارم رو تو زمینه طراحی محصول در حوزه اینترنت اشیا تازه شروع کردم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۱ دیدگاه