قطعات الکترونیک

خازن‌های الکترونیکی Capacitor

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

خازن­‌ها عناصری هستند از دو صفحه­ هادی که بین آن­‌ها را ماده­‌ای عایق فرا گرفته است. یکی از کارهایی که خازن در مدار انجام می­‌دهد ذخیره انرژی الکتریکی است (نیروی الکترواستاتیکی) و این فضا را باتوجه به لوله آب که داخل آن دو مانع قرار دارد و بین دو مانع منبع مسلط به لوله تعبیه شده است بهتر قابل درک است که عملش درست مساوی مداری است که در زیر رسم شده است.

 

خازن‌های الکترونیکی Capacitor

خازن‌های الکترونیکی Capacitor

 

خازن‌های الکترونیکی Capacitor

خازن‌های الکترونیکی Capacitor

 

با تطبیق دو شکل با هم این موضوع روشن می­‌شود که آب پس از عبور از مانع اول (مقاومتR1) در منبع (C1) ذخیره می­‌شود سپس از مانع دوم (R2) براه خود ادامه می­‌دهد. حال چنان­چه جریان آب در لوله به عللی قطع شود تا مدت زمانی می­‌تواند منبع جریان آب را ادامه دهد و از قطع آن جلوگیری کند. پس در مدار چنان­چه افت ولتاژ لحظه­ ای ایجاد شود خازن بستگی به گنجایش خود (ظرفیت خازن) حالت یک­نواختی را در مدار حفظ می­‌کند. با این تعریف نوسانات ولتاژ در این­گونه مدار حذف می­‌شود.

زمانی­که باعث شارژ شدن خازن می­ شود نسبت به ظرفیت خازن و مقدار مقاومتی که جریان عبوری به­ سمت خازن را محدود می­ کند مقداری است ثابت که از روی منحنی زیر قابل تحقیق می­ باشد.

 

گراف خازن

گراف خازن

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه