روبو-پدیا

دیجی ربات : بازوی رباتیک دارپا به افراد معلول و قطع عضو کمک خواهد کرد

بازوی رباتیک دارپا به افراد معلول و قطع عضو کمک خواهد کرد ربات
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

بازوی بیونیک نسل آینده­ی تولید شده توسط DARPA، موفقیت جدید در بازارها

بازوهای پروتزی نسل آینده، به افراد معلول و قطع عضو کمک خواهد کرد که در دنیای واقعی اجسام را با دست بگیرند. بازوی LUKE، که قبلاً به بازوی DEKA شناخته می­شد، تحت برنامه­ی ایجاد تغییر اساسی پروتزیِ DARPA توسط گروه تحقیق و توسعه DEKA، توسعه و پیشرفت یافت. این بازو در سال ۲۰۱۴، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز فروش دریافت کرد و اکنون برای موفقیت فراوان در اواخر امسال برنامه ریزی شده است. در ادامه‌ی این مقاله با مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

همانطور که اشاره کردیم، بازوی DEKA اولین بازوی پروتزی تأیید شده و موفق در بازار تبلیغات است که سیگنال­هایی را از عضلات بیمار دریافت کرده و به حرکات پیچیده­ ترجمه می­کند. بازوی LUKE توسط شرکت سازنده وسایل پزشکی، موبیوس بیونیکس، نام­گذاری شد، که قرار است آن را با همکاری شرکت تجهیزات جهانی(Universal Instruments)، به عنوان تولید کننده متعهد، وارد بازار کند. این پروتز، به عنوان اولین و مؤثرترین، در دسته تولیدات جدید پروتزی قرار خواهد گرفت.

 

تکنولوژی کنترل مرکزی بازوی LUKE، همانند الکترودهای الکترومیوگرام(EMG)  که برای گرفتن سیگنال­های الکتریکی از عضلات بیمار،در طی چند دهه، استفاده می­شوند، عمل می­کند. نکته کلیدی این است که سیستم جدید، قادر به ترجمه­ی چه مقدار حرکت، کنترل و قدرت از آن سیگنال­ها، برای این بازو که آزادی آن ۱۰ درجه بیشتر است، می­باشد.

با  توجه به گفته­‌های موبیوس بیونیکس، بازوی LUKE توانایی­های زیاد جدیدی را برای افراد قطع عضو به همراه خواهد داشت. ازجمله، مفصل شانه‌ا­ی قدرت­­مندی که می­تواند دست را تا اطراف سر و به پشت برساند؛ یک آرنج که به اندازه کافی برای بلند کردن یک کیسه خواروبار، از روی زمین تا روی میز، قوی است؛ یک مچ با سطح حرکات و چالاکی مناسب برای نگه داشتن یک لیوان آب در بالای سر یا در سطح کمر، بدون ریخته شدن آب؛ و یک دست پیچیده با چهار موتور که می­تواند اجسام سنگین و اجسام حساس مانند تخم مرغ را نگه دارد بدون آنکه به زمین بیافتد یا شکسته شود.

بازوی رباتیک دارپا به افراد معلول و قطع عضو کمک خواهد کرد ربات

بازوی رباتیک دارپا به افراد معلول و قطع عضو کمک خواهد کرد ربات

این سیستم دارای یک سنسور است که اطلاعات نیروهای وارد شده به بازو را به بدن بیمار بازمی­گرداند و بازخورد اینکه جسمی که در دست قرار دارد، چه مقدار سفت است را به بدن می­دهد. اختراع جدید دیگر، سنسورهای اندازه­گیری ایستایی است که به صورت بی­سیم به بازو متصل می­شوند. این عامل، کنترل­های گوناگونی را برای ربات فراهم می­سازد.

 

هدف از این بازوی پروتزی فوق پیشرفته با کنترلی شبه طبیعی، چیزی­ است که DARPA نزدیک به یک دهه در حال کار بر روی آن است. نتیجه­‌ی سال­ها تحقیق و توسعه، شامل بیش از ده هزار ساعت آزمایش بر روی نزدیک به صد انسان قطع عضو، توسط DARPA، سازمان وترنس آمریکا و شرکت­های خصوصی، بازوی رباتیک LUKE است.

شرکت موبیوس بیونیکس در حال حاضر در حال پذیرش اسامی است که خواهان داشتن یکی از اولین بازوهای LUKE هستند.

Source :

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه