سخت افزار

رباتی کوچک به شکل سوسک

نوشته شده توسط آزاده مختاری

اگر دنیای امروز را دنیای ربات‌ها بنامیم چیز زیادی نگفته‌ایم. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز در ماشینی شدن است و ربات‌های مختلفی نیز طراحی وتولید شده است که می‌توان به تولید ربات‌هایی به اندازه یک بند انگشت تا ربات هایی شبیه انسان اشاره کرد. هدف اصلی تمام این ربات ها یاری رسانی به انسان و انجام بعضی از فعالیت‌های روزانه برای راحت تر زندگی کردن است.

امروز در دیجی اسپارک به معرفی رباتی کوچک به شکل سوسک می‌پردازیم.
دانشمندان روسی موفق به ساخت کوچک‌ترین ربات شده‌اند که به شکل یک سوسک کوچک ارائه شده است. این ربات شبیه یک حشره است و مثل یک حشره حرکت می کند. همچنین این ربات کوچک می‌تواند در هنگام زلزله از طریق ترک و شکستگی‌ها به زیرآوار برود و به جست و جوی افراد زیر آوار بپردازد. همچنین این ربات سوسک مانند پس از هربار شارژ به مدت ۲۰ دقیقه کار خواهد کرد.

این سوسک ۱۰ سانتی‌متر طول دارد و قادر است با سرعت ۳۰ سانتی‌متر در ثانیه که یک سوم سرعت یک سوسک واقعی است، حرکت کند. از جمله‌ی سایر قابلیت‌های این سوسک باید به قابلیت حمل بار به وزن ۱۰ گرم توسط آن اشاره کرد که امکان مناسبی برای حمل یک دوربین کوچک است. همچنین باید به تجهیز این روبات به یک سنسور نوری در کنار سنسور لمسی و غیر لمسی اشاره کرد که این سوسک را قادر می‌کند تا با مواجهه موانع به راحتی از آن‌ها عبور کند.

دنیل بورچوکین یکی از تولید کنندگان این ربات گفت: ما مجبور بودیم بسیاری از اجزا را از ابتدا تولید کنیم. به عنوان مثال، شرکتی در اتریش وجود دارد که برای پاها چرخ‌دنده تولید می‌کند اما هزینه یک واحد برای هر روبات حدود ۹۰۰۰ دلار است. این در صورتی است که کل بودجه ما ۲۲٬۵۰۰ دلار است.

این ربات در حال حاضر در مرحله نمونه اولیه خود به سر می برد اما تلاش ها برای رساندن ربات به مرحله نهایی ادامه دارد. این ربات کوچک در حال حاضر به وسیله شرکتی که نام آن مشخص نیست در حال ساخت می باشد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه