رباتیک

ربات Atrias با الگو از شترمرغ

ربات Atrias با الگو از شترمرغ-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

این تکنولوژی اصلا ساخته شده برای کسانی که مریض هستن و دوست دارند حیوان اذیت کنند. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید تا به بازدید علمی این تکنولوژی بپردازیم.

ATRIAS رباتی است که می تواند به سادگی حرکت کند و تعادل خود را حفظ کند. این ربات با الهام از شترمرغ طراحی شده که می تواند با سرعت ۵٫۴ کیلومتر بر ساعت قدم زنی کند و به بالا و پایین تپه برود. در دانشگاه ایالتی اورگن آزمایش ATRIAS با موفقیت به پایان رسید. آزمایش این ربات که شامل قدم زدن در زمین های صاف و ناهموار بود، این حرکت برای اولین بار توسط ATRIAS انجام گرفت که نویدی است برای بهتر شدن رباتها در آینده. ATRIAS با تقلید از اندام های طبیعی توانست شبیه ترین حالت راه رفتن به انسان را در واقعیت شبیه سازی کند. این ربات با ۶ موتور الکتریکی و یک باتری لیتیوم –پلیمری عملیات پیاده روی را انجام می دهد.

 

جاناتان هرست استادیار رشته مهندسی مکانیک دانشگاه ایالت اورگن و مدیر آزمایشگاه رباتیک کالج فنی مهندسی است. او معتقد است که حفظ و انتقال انرژی جنبشی در عضلات و تاندون ها موجب حرکت در حیوانات می شود. ATRIAS در طول زمان آزمایش با یک افسار ایمن شده بود. این ایمنی به خاط این بود که اگر در زمان تست کردن خطایی رخ داد، آسیبی به ربات نرسد و هزینه ها به مراتب کمتر شود.

در حال حاضر بنظر می رسد ATRIAS از هر ربات انسان نمایی بهتر راه می رود. این بهتر بودن در خارج از آزمایشگاه تست شد و موفقیت آمیز بود. ATRIAS شروع پروژه ی ربات قدم زن مستمر است که در آینده به گونه ای ساخته خواهد شد که بدون توقف و نامحدود حرکت کند. این طرح با هزینه ای بالغ بر ۴٫۷ میلیون دلار توسط ارتش امریکا حمایت شده است. همکاران دیگر در این پروژه دانشگاه میشیگان، دانشگاه هاتموت، دانشگاه کارنج ملون و کالج سلطنتی دامپزشکی است. ارتش آمریکا با استفاده از این ربات خواهد توانست محدودیت های حرکتی سربازانش را میدان جنگ جبران کند و به مناطقی دست پیدا کند که کسی جرات رفتن به آنجا را نداشته باشد.

در فیلم زیر مشاهده می کنید که ربات مانند شترمرغ راه میرود و با پرتاب توپ به سمتش تغییر جهت می دهد (این فیلم سندی است برای زبون بسته بودن این حیوون!)

 

 

[advanced_iframe securitykey=”e3ac59a02708b32a0e36dd27eecce7b410abc919″ src=”http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/MIxDy/vt/frame” allowFullScreen=”true” webkitallowfullscreen=”true” mozallowfullscreen=”true” height=”360″ width=”640″]

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه