رباتیک

ربات Robobee با قابلیت شنا در زیر آب و پرواز

ربات Robobee با قابلیت شنا در زیر آب و پرواز
نوشته شده توسط آزاده مختاری

دنیای ربات ها در حال پیشرفت به سوی واقعی تر کردن فعالیت ها است. محققان روزبه روز قابلیت های جدیدی به ربات ها اضافه می کنند و آن ها را برای استفاده هرچه بیشتر در زندگی آماده می‌کنند. امروزه ربات‌های زنبور یا Robobee نیز یکی از ربات‌هایی هستند که در دانشگاه هاروارد ساخته شده‌اند. این ربات‌ها به‌اندازه گیره کاغذ هستند و می‌توانند در هوای آرام پرواز کنند و حتی مانند زنبورهای عسل واقعی در هوا شناور بمانند.

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید تا به معرفی ربات Robobee با قابلیت شنا در زیر آب و پرواز بپردازیم.

به تازگی محققان قابلیت جدیدی به آن‌ها اضافه کرده‌اند که حشرات دنیای واقعی از این امکان بی یهره‌اند. این قابلیت شنا کردن در رزیر آب است که به این ربات‌ها توانایی شنا کردن در زیر آب را می‌دهد. و دارای توانایی حرکت در دو محیط باشند.

این زنبورها ابتدا کمی وارد آب می‌شوند و سپس با سرعتی کمتر (نوسان بال ۹ هرتز) از حالت پرواز (۱۲۰هرتز) در آب شنا می‌کنند. و تحقق این امر به ساخت ربات‌هایی با هدف نجات غریق و فعالیت‌های جاسوسی منجر می‌شود.

حشرات روباتیک کوچک می توانند برای اهداف زیادی به کار گرفته شوند: آنها می توانند برای جاسوسی که یکی از مهم ترین نکات مربوط به آنها می باشد، استفاده شوند. از موارد دیگر استفاده ی آنها می توان به این مورد اشاره کرد که در صورت بروز بلایای طبیعی امکان رفتن به فضاهای خیلی کوچک و یافتن بازماندگان را دارند.

این ربات‌ها از باتری‌های استانداردی که بتواند برای پرواز طولانی انرژی آن‌ها را تامین کند برخوردار نیستند و این یکی از مشکلات آن‌ها می‌باشد.

همچنین این ربات‌ها دارای وزن ۱۰۰ میلی گرم هستند و استقامت بسیار پائینی دارند. با توجه به این که این ربات‌ها باید در زیر آب شنا کنند بال این زنبورها برای شکستن کشش سطحی آب و انتقال به حالت شنا باید سبک باشد. این پهباد همچنین برای بیرون آمدن از آب به انرژی اضافی نیاز داشته و بنابراین لحظاتی پس از بیرون آمدن، دچار اختلال در پرواز هستند که نیاز به بررسی دارد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه