تکنولوژی رباتیک

ربات Xenex به عنوان پرستار استخدام می شود

ربات Xenex را به عنوان پرستار استخدام می شود-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

دوستان آماده بشید میخوایم یه کمپین راه بندازیم! این رباتها بدجور رو اعصابن؛ دیگه دارن کم کم کره ی زمین ما رو به سرزمین اشغالی تبدیل میکنن! چپ نگاه میکنی یه ربات داره ظرف میشوره راست نگاه میکنی یکی دیگشون داره ماشینت و میزاره تو پارکینگ بد وضعیتی شده! باید به سازمان ملل گزارش بدم (هرچند اونا تو کار آدما موندن چه برسه به رباتها!). خبر رسیده که رباتی به نام XENEX  ساخته شده که میخواد پرسنل زحمت کش خدماتی بیمارستان و اخراج کنه و خودش با حقوق کمتر استخدام بشه! در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

آیا میتوان یک ربات را بعنوان نیروی خدماتی بیمارستان استخدام کرد؟ مطالعات نشان داد که میتوان رباتی را ساخت که جایگزین پرسنل خدماتی شود و امور تمیزکاری را بعهده بگیرد !
همیشه تمیز نگه داشتن اتاقهای بیمارستان برای جلوگیری از انتقال بیماریهای از فردی به فرد دیگر مهم بوده  است. وسایلی مانند تخت بیمار , کلیدها و دکمه ها محل مناسبی برای رشد باکتری ها و ویروسها است. در بعضی موارد موجوداتی در این مکانها رشد میکنند که در صورت ایجاد بیماری , درمان و مقابله با آنها دشوار است و حتی میتواند کشنده باشد.

این عوامل بیماری علاوه بر تلفات انسانی که دارد , بیمارستان را مجبور میسازد تا هزینه ی زیادی برای رفع آلودگی ها صرف کند .از سال ۲۰۱۷ به بعد دولتهای فدرال میزان بودجه ی بیمارستان هایی را که هزینه ی بالایی برای رفع آلودگی ها صرف میکنند را کم خواهد کرد .این هشداری است برای مدیران بیمارستانها تا راه حلی برای آن پیدا کنند.

از آنجا که استخدام افراد برای بیمارستان هزینه بر خواهد بود , استفاده از تکنولوژی میتواند جایگزین مناسبی باشد .گزینه ی پیشنهادی استفاده از نور فرابنفش است که در تگزاس برروی آن مطالعاتی صورت گرفته است .

مطالعات جیناداث منجر به اختراع رباتی جالب شده است .او استادیار کالج پزشکی دانشگاه تگزاس است .ربات او مانند R2-D2 است که در جنگ ستارگان دارای سر بزرگی بود و لامپی زنون بر روی آن قرار گرفته بود ! جیناداث نام XENEX  را برای رباتش انتخاب کرده است. عملکرد اختراع جیناداث بدین گونه است که با ایجاد ولتاژ برق بالا در یک لامپ مخصوص , نور فرابنفش تولید میشود و این طیف نوری با قدرتی که دارد DNA ویروسها و باکتریها را تخریب میکند و در نهایت موجودات عفونی به راحتی میمیرند!

در سال گذشته جیناداث مقاله ای درمورد خواص نور فرابنفش در نابودی ویروسها و باکتریها منتشر کرده است .این مطالعه نشان میدهد که نور فرابنفش میتواند تا ۹۰ درصد از موجودات عفونی را از بین ببرد . مقاله ی او در مجله ی کنترل عفونتهای آمریکا به چاپ رسید . مقاله ی او اثبات کرد که تنها در ۱۲ دقیقه میتوان با نوری فرابنفش تا ۷۰ درصد از عفونتها را از بین برد!

جیناداث تاکید میکند که در یک بیمارستان نباید فقط از سیستم فرابنفش برای رفع آلودگی ها استفاده کرد.او معنقد است که هر دو سیستم سنتی و صنعتی باید در کنار هم باشند تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود .

XENEX   در حال حاضر در ۴۰ بیمارستان دولتی و ۲۰۰ بیمارستان خصوصی مورد استفاده قرار گرفته است .او امیدوار است که دستگاهش در سراسر بیمارستانها استخدام شود !
قیمت XENEX در حال حاضر ۱۵۰۰۰ دلار است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه