آموزش رزبری پای ترفند رزبری پای

رفع مشکل فارسى نویسى در پایتون Python

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

فارسی نویسی در بسیاری از نرم افزارها با دشواری مواجه است. البته امروزه به دلیل رشد زبان فارسی در فضای مجازی و کامپیوتری، بسیاری از این مشکلات رفع شده اند. در گذشته اکثر نرم افزارها از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کردند. خب یک سری نرم افزارهای Close Source مانند فتوشاپ و پریمایر یا آفیس نیازمند آن بود که از طرف تولید کننده نرم افزار توسعه داده شود. ولی نرم افزارهای دیگر به اصطلاح متن باز یا Open Source به صورت مستقل توسط توسعه دهندگان جامعه فارسی زبان رشد کردند. امروزه این مشکلات خیلی خیلی کمتر شده اند. به امید روزی که زبان فارسی یکی از پرمصرف‌ترین زبان‌ها در جامعه مجازی و کامپیوتری شود.

 

چرا فارسی نویسی در برخی از نرم افزارها با مشکل روربرو است؟

به دو دلیل

۱- زبان فارسی از راست به چپ نوشته می‌شود.

۲- اکثر حروف زبان فارسی دو حالت نوشتاری دارند. حالت حرف به صورت مستقل با حالت همان حرف در کلمه متفاوت خواهد بود.

چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ اگر نرم افزار شما کتابخانه زبان فارسی یا برخی از نرم افزارها کتابخانه زبان عربی را نداشته باشد؛ حروف مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شوند.

رفع مشکل فارسی نویس در پایتون Python - Digispark

رفع مشکل فارسی نویس در پایتون Python – Digispark

همانطور که در تصویر میبینید. حروف نه تنها به هم نچسبیده‌اند بلکه وارونه نوشته شده اند. یعنی کلمات از راست به چپ کنار هم قرار گرفته‌اند ولی هر کلمه را باید از چپ به راست بخوانید!!! تا متوجه مفهوم بشوید. در ابتدا برای رفع این موضوع باید کتابخانه Bi Directional را در پایتون Python نصب کنید. با نصب این کتابخانه چیدمان حروف درست می‌شوند. ولی همچنان حروف از هم جدا هستند.

در نهایت کتابخانه‌ی Better-Arabic-Reshaper را از گیت هاب دانلود و در پایتون نصب کنید تا مشکل رفع شود. در حین جستجو به یک راه حل مناسب برای رفع همین موضوع در اندروید برخوردم. با کلیک بر استک اورفلو رفع مشکل فارسی نوییسی در اندروید را مشاهده کنید.

کدهای رفع عیب فارسی نویسی در پایتون

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۲ دیدگاه