مدارهای الکترونیک

ساخت مدارصوت سنج

ساخت مدارصوت سنج- دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید شدت یک صدا را بسنجید؟ مداری که در این پست قصد داریم تا به شما معرفی کنیم، مدار صوت سنج است که با آن می توانید شدت صدای ضبط شده را تا ۵ درجه بین ۷۰ تا ۱۲۰ دسی بل نشان دهید.

میکروفون شماره یک به همراه دو مقاومت و دو خازن، سیگنالهای صوتی را دریافت می کند. این اجزاء، ظرفیت میکروفون و آمپدانس آمپلی فایر در مقابل فیلتر ورودی را تشکیل میدهند. سیگنال فیلتر شده از تقویت کننده عملیاتیIC1 که با کلید ۲ روشن میشود و حساسیت اندازه گیری آن تا ۵ درجه است، عبور می کند.

شماتیک مدار:

دیود های ۱و۲، ولتاژ متناوب در خروجی آمپلی فایر را یکسو کرده و از طریق مقاومت شماره ۹، شاخص اندازه گیری را تغذیه میکنند. دیود شماره ۵ به عنوان محافظ  اندیکاتور صوت سنج در مقابل ولتاژهای بالا عمل می کند، یعنی ولتاژ خروجی یکسو کننده را وقتی که شدت صدا بالا باشد، محدود می کند.

 در این مدار از ۲ باتری ۹ ولتی باید استفاده کرد و دلیل آن، این است که در شرایط عادی جریان ورودی  تقریبا ۲ میلی آمپر است. می توانید از کلید شماره یک به منظور قطع مدار صوت سنج استفاده کنید. و باید دقت داشته باشید که برای استفاده از این مدار،  مقیاس درجه بندی باید بر حسب دسی بل، و حداکثر تا ۱۰ باشد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه