رباتیک

سگ های هوشمند و انسان

سگ های هوشمند و انسان - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

سگ های کاوشگر گوگل

بشر بدلیل ناتوانی هایی که در زمینه هایی مانند حس بویایی، بینایی، چشایی و … داشته همیشه از ابتدا تا کنون از موجودات دیگر نظیر سگ ها در کمک رسانی به هم نوع خود یا کاوش استفاده کرده است.اما بدلیل اینکه نمی تواند مانع تلفات جانی شود ، همچنان به دنبال راه حلی برای این مسئله بوده است.

سگ کاوشگر گوگل چیست؟

سگ کاوشگر گوگل در واقع یک روبات می باشد که ظاهری شبیه سگ دارد.سگ گوگل قادر بوده از سراشیبی یا پله بالا رفته ویا پایین بیاید،بدود،راه برود و در هر حالت تعادل خود را حفظ کند.این سگ مراحل اولیه ی خود را طی کرده و تا کنون تا موفق به تولید نوع حرکات و حس بینایی وی شده اند.در آینده نچندان دور این روبات ها قادر به کشف اجساد و یا افراد بی هوش در حوادث طبیعی و غیرطبیعی مانند زلزله ، سیل ، ­­تصادف و غیره شوند.

سگ های هوشمند و انسان - دیجی اسپارک

نحوه کار سگ کاوشگر گوگل چگونه است؟

این سگ به گونه ای طراحی شده است که قادر به پیمودن صعب العبورترین مسیرهاست.در هنگام امداد رسانی پس از هر حادثه این سگ امکان پیدا کردن افراد را از حس بویایی و بینایی که از طریق سنسورهایی که در آن تعبیه شده است را داراست.در برنامه های آینده شرکت گوگل تکمیل این پروژه با ایجاد قابلیت های جدید همچون دستور گرفتن از انسان از طریق حس شنوایی و یا پیدا کردن افراد از طریق شنوایی می باشد.

 

این پروژه می تواند میزان قابل توجهی تلفات جانی را کاهش داده و به فرآیند جستجو سرعت بخشد.درحال حاضر فقط قسمت حرکات این سگ بطور قطع پایان یافته و هنوز حواسی برای آن تعبیه نشده است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه