سخت افزار مدارهای الکترونیک

شارژر کاغذی خورشیدی برای شارژر تلفن همراه

نوشته شده توسط آزاده مختاری

امروزه استفاده از باتری های خورشیدی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است و همواره دانشمندان و کاربران به استفاده از آن روی می آورند. امروز در دیجی اسپارک به معرفی شارژر کاغذی خورشیدی برای شارژر تلفن همراه می پردازیم.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که به مکانی سفر کنید که در آن جا خبر ی از تکنولوزی برق نیست. شارژ لوازم الکتریکی شما در حال تمام شدن است و به شارژ نیاز دارید. تکنولوژی های زیادی در این زمینه طراحی شده است ولی استفاده از نور خورشید می تواند یکی از راه های مناسبی برای اینگونه مواقع باشد. که نازک ترین و سبک ترین شارژرهای کاغذی خورشیدی برای دوربین های دیجیتال، بلندگو های بلوتوث، چراغ قوه ها، گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه ها توسط یک شرکت آمریکایی به نام YOLKتولید شد.

پیش از این شارژرهای خورشیدی زیادی تولید شده بودند که از ویژگی قابلیت حمل برخوردار نبودند بنابراین این شارژرهای کاغذی خورشیدی اولین شارژر های خورشیدی در دنیاهستند که به اندازه یک کاغذ نازک و سبک هستند و به راحتی بین صفحات یک دفتر جا میگیرند.

هدف اصلی این پروژه تولید یک شارژر خورشیدی بسیار کوچک و سبک است که بتواند دستگاه های کوچک را به راحتی و خیلی سریع شارژ کند.

اندازه هرکدام از این کاغذهای خورشیدی حدود ۱۹ در ۹ در ۱۱سانتی متر است و حدود ۱۲۰ گرم وزن دارد و دارای ضخامتی در حدود ۱/۱میلی متر می باشد.که در مدت زمان ۲٫۵ ساعت دریافت انرژی از خورشید می تواند یک آیفون ۶ را به طور کامل شارژ کند. برای استفاده بیشتر از توان این باتری ها می توان با وصل کردن چهار صفحه از کاغذهای خورشیدی توسط آهنربا به یکدیگر به شارژ بیشتر پرداخت. زمان شارژ این باتری بسیار کم است و حتی از باتری های معمولی نیز سریعتر شارژ می کند. همچنین این شارژر در برابر آب مقاوم است و با کمک این ویژگی در گردش‌های مختلف نیازی نیست که نگران برخورد آب باشید.

این شارژر دارای یک پورت USB است که می تواند به انواع دستگاه های مختلف وصل شود و آن ها را شارژ کند. همچنین دارای یک صفحه نمایش است که میزان انرژی تولید شده توسط شارژر و دیگر موارد را به کاربر نشان می دهد.

این شارژر ها به دلیل وزن کم و ضخامت بسیار پایینشان برای کوهنوردان و افرادی که به برق دسترسی ندارند گزینه مناسبی می باشد. خروجی توان این شارژر خورشیدی حدود ۲٫۵ وات است که علاوه بر این کاربران می توانند خروجی آن را بر روی ۵، ۷٫۵ و ۱۰ وات نیز تنظیم کنند تا برای انواع دستگاه ها قابل استفاده باشد.

این دستگاه در روزهای آفتابی به طور کامل انرژی ذخیره می کند و در روزهای ابری از انرژی ذخیره شده می توان برای شارژ دستگاه ها استفاده کرد. از قابلیت های مهم این باتری ها قابلیت نصب روی کوله پشتی وکیف است که به راحتی بتوان آن را جابجا کرد.

قیمت این شارژرها حدود ۶۹ دلار است و در ماه آینده وارد بازار خواهند شد.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه