آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو نمایشگر LCD

آموزش راه اندازی شیلد LCD و KEYPAD آردوینو LCD Module

شلد lcd shield آردوینو arduino کیپد keypad
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

اگر آموزش‌های قبلی ما را خونده باشین و یا خودتون پروژه‌ای انجام داده باشین که در اون از LCD کاراکتر استفاده کرده باشین حتما با مشکل راه‌اندازی LCD و دردسرهای سیم کشی بین LCD و آردوینو مواجه شدین . امروز در دیجی اسپارک می‌خواهیم شیلد LCD و KEYPAD آردوینو را بهتون معرفی کنیم که با استفاده از اون در پروژه‌هاتون ، دیگه دردسر راه‌اندازی LCDهای کاراکتری را ندارین.در ادامه‌ی آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

معرفی LCD KEYPAD Shiled آردوینو

این شیلد یکی از معروف ترین‌ شیلد‌هایی که تا به حال برای آردوینو عرضه شده. در این شیلد یک عدد LCD کاراکتری ۲*۱۶ به همراه ۶ عدد تاچ‌سوییچ تعبیه شده . پین‌های شماره ۴ ، ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۸ ، ۹ و ۱۰ بروری آردوینو برای برقراری ارتباط و ارسال دیتا میان LCD و آردوینو استفاده میشه و فقط یک پین آنالوگ شماره A0 برای خواندن ۶ عدد تاچ‌سوییچ قرار گرفته بر روی شیلد استفاده میشه. شیلد LCD از تنظیم کانتراست پشتیبانی میکنه و بک‌لایت LCD هم به طور پیش‌فرض روشن است.

طراحی خوب این شیلد باعث شده که به راحتی بتونین سنسورها ، موتورها و …. را به راحتی به مابقی پین‌های آردوینو متصل کنین و اطلاعات آن‌ها را بر روی LCD مانیتور  و توسط تاچ‌سوییچ‌ها عملیات لازم را بر روی آن‌ها انجام بدین. نمایش اطلاعات بر روی LCD و دیباگ کردن برنامه هنگامی که کامپیوتر در درسترس ندارین خیلی میتونه مفید باشه و این شیلد نیز برای انجام این کار بسیار مناسبه.

مشخصات شیلد LCD KEYPAD arduino

 • ولتاژ کاری ۵ ولت DC
 • ۵ عدد کلید برای کنترل منو  و …
 • کلید RST برای  ریست کردن آردوینو

 • یک عدد مولتی‌ترن برای  تنظیم کانتراست LCD
 • قابلیت دسترسی به I/O های آردوینو از روی شیلد
 • ابعاد ۸۰*۵۸ میلی‌متر
 • قابلیت کنترل بک‌لایت

 

 

 

 

 

پین‌های shiled lcd

 • پین D4 تا D7 به منظور انتقال  دیتا استفاده می‌شود.
 • پین D8 برای انتخاب رجیسترها
 • پین D9 برای فعال کردن LCD
 • پین D10  برای کنترل بک‌لایت استفاده می‌شه به طوری که در برنامه اگر شما پین شماره ۱۰ آردوینو را در وضعیت HIGH قرار دهید  بک‌لایست LCD روشن می‌شود و در صورتی که در برنامه پین شماره D10 را در وضعیت LOW  قرار دهید ، LCD خاموش می‌شود.

 

 

شیلد lcd و کیپد آردوینو

شیلد lcd و کیپد آردوینو

کدنویسی شیلد lcd و کیپد آردوینو

 

این شیلد بر اساس کتابخانه استاندار LCD خود آردوینو راه‌اندازی و کنترل می‌شود که می‌توانید برای آموزش اون به لینک زیر مراجعه کنین.

آموزش جامع کار با LCD کاراکتری در آردوینو

برای خواندن مقادیر کلید ها از تابع analogRead استفاده می‌‌کنیم و بر اساس مقادیر به دست آمده  طبق شرط‌های زیر متوجه میشیم که کدوم کلید فشرده شده:

 

 

کد‌های زیر را بر روی آردوینو خود آپلود کنین و نیتجه را مشاهده کنید:

 

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۵ دیدگاه