رباتیک سخت افزار

صندلی هوشمند قابل تنظیم با حرکت دست راننده

صندلی هوشمند قابل تنظیم با حرکت دست راننده
نوشته شده توسط آزاده مختاری

نشستن روی صندلی به مدت طولانی برای بسیاری از افراد آزار دهنده است و سبب خستگی می شود. بسیاری از رانندگان کامیون ها واتوبوس ها که مسافت زیادی را در جاده سپری می کنند همواره با خستگی ناشی از نشستن روی صندلی مواجه هستند و از این موضوع رنج می برند.

همان طور که در خودروهای سواری مشاهده می کنید تنظیمات صندلی در کنار صندلی و با توجه به مدل خودرو متفاوت است. در بعضی خودرها مثل کامیون ها این تنظیمات به سختی انجام می شود و به همین علت راننده از تنظیم آن به تکرر می پرهیزد.

دانشمندان Fraunhofer Institute در این امر نیز پا به پای تکنولوژی حرکت کردند و با طراحی صندلی هوشمند قابل تنظیم با حرکت دست راننده و حرکات بدن می باشد به این امر اقدام کردند. دیجی اسپارک به معرفی این صندلی می پردازد.

این نوع صندلی هوشمند که برای اتومبیل طراحی شده است بخصوص برای رانندگانی که مسافت زیادی را باید طی کنند می تواند از خستگی جلوگیری کند.

در ظاهراین صندلی هیچ تفاوتی با صندلی های قبلی ندارد و بسیارمعمولی به نظر می رسد ولی زیر روکش مصنوعی این صندلی یک سری سنسور تعبیه شده است که با حرکت دست انسان سبب واکنش سیستم می شود. همچنین برای استفاده از این صندلی با لمس یک منطقه خاص از صندلی قابل استفاده می شود. که باعث می شود صندلی به طور خودکار تنظیمات را اعمال نماید و ذخیره نماید و در استفاده بعدی نیاز به تنظیم مجدد صندلی نباشد بلکه با فشردن همان نقطه خاص تنظیمات اعمال شود. همچنین این دستگاه حرکات تصادفی دست را شناسایی می کند و آن حرکات تصادفی را روی تنظیمات اعمال نمی کند.

هنگامی که سیستم صندلی روشن است سنسور های مجاورت میدان الکتریکی و تغییرات را تشخیص می دهند و می توان به سادگی حتی سر با انگشتان خود صندلی را به جهات مختلف جا به جا کنید رانندگان می توانند این صندلی را به جلو ، عقب ، بالا و پایین تمایل دهند حتی قادر به تنظیمات تکیه گاه پشت سری نیز می باشند.

فرانهوفر و شریک خود درحال تجاری کردن این صندلی هوشمند هستد و قرار است ماه آینده این صندلی در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت واقع در کشور آلمان به طور رسمی رونمایی شود.

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه