سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش ششم: آپلود و دانلود فایل در اینترنت

نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش راه اندازی و کار با ماژول SIM800L، این بار به بررسی قابلیت آپلود و دانلود فایل در این ماژول یا به عبارتی انتقال فایل ftp با سیم کارت می پردازیم. همانطور که در قسمت های پیشین بیان شد، این ماژول دقیقا مثل یک تلفن همراه عمل کرده و می تواند به برقراری تماس تلفنی، ارسال و دریافت و پیامک و همچنین اتصال به اینترنت بپردازد. در بخش های پیشین به بررسی و راه اندازی قابلیت های متفاوت ماژول پرداختیم. در قسمت سوم آموزش، به بررسی برقراری تماس صوتی دو طرفه تلفنی، پرداختیم. در ادامه، در بخش چهارم این آموزش، به ارسال و دریافت پیامک نیز پرداختیم. در بخش پنجم نیز کلیات اتصال به اینترنت را بررسی کردیم ودر این آموزش قصد داریم تا به آپلود و دانلود فایل در بستر اینترنت، به کمک قابلیت FTP ماژول SIM800L، بپردازیم.

 


معرفی پروتکل انتقال فایل FTP


پروتکل انتقال فایل FTP، در دهه ۷۰ میلادی ایجاد و مورد توسعه قرار گرفت. در ابتدا، این پروتکل مسئول انتقال فایل بین مراکز نظامی و دانشگاهی ایالات متحده آمریکا، تحت شبکه ای داخلی موسوم به آرپانت بود. به کمک پروتکل FTP که مخفف عبارت File Transport Protocol است، می توان از راه دور به یک سرور متصل شد. با اتصال به سرور و تحت پروتکل FTP می توان به مدیریت سیستم فایل پرداخت. در زیر، برخی از قابلیت های این پروتکل را مشاهده می نمایید.

آپلود فایل

دانلود فایل

ایجاد دایرکتوری(فولدر)

پاک کردن فایل

پاک کردن دایرکتوری

جستجو فایل

تغییر نام فایل و یا دایرکتوری

شناخت پروتکل FTP در سرور - دیجی اسپارک

پروتکل FTP، دارای یکسری دستورات از پیش تعیین شده است. به عنوان مثال، به کمک دستور connect می توانیم به سرور متصل شویم. به کمک دستور close می توانیم ارتباط FTP را ببندیم. همچنین به کمک دستور mkdir می توانید یک دایرکتوری بسازید. در زیر، خلاصه ای از مهم ترین دستورات FTP را با هم مشاهده می نماییم.

شناخت دستورات FTP - دیجی اسپارک

ماژول SIM800L، قابلیت برقراری ارتباط  FTP را داراست. همانطور که در آموزش های پیشین نیز بیان شد، این ماژول دارای یک سری دستورات از پیش تعریف شده به نام AT-Command است. به کمک این فرامین می توان قابلیت های مختلف ماژول نظیر تماس، پیامک و اینترنت را استفاده نمود. به منظور برقراری ارتباط FTP نیز، این ماژول دارای دستورات AT است. در این آموزش به بررسی این دستورات پرداخته و به آپلود و دانلود فایل از سرور، خواهیم پرداخت.

ماژول سیم کارت Sim800L و انتقال فایل ftp - دیجی اسپارک

 


دستورات FTP ماژول SIM800L


در این قسمت، به بررسی دستورات AT ماژول SIM800L جهت آپلود و دانلود فایل یا همان انتقال فایل ftp، می پردازیم. به کمک این دستورات می توانید فایل ایجاد کنید، فایل دانلود کنید، دایرکتوری ایجاد کنید و به طور کلی، کلیه فرامین مدیریت فایل را می توانید به اجرا درآورید. مهم ترین دستورات FTP که در حقیقت دستورات پایه ای جهت آپلود و یا دانلود فایل هستند را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

همانطور که اطلاع دارید، پس از ثبت هاست و دامین، از طرف شرکت ارائه دهنده خدمات ابری، یک نام کاربری و کلمه عبور دریافت خواهید نمود. از این نام کاربری و کلمه عبور می بایست در فرامین AT جهت اتصال به سرور استفاده نمایید.

 


آپلود فایل روی سرور با ماژول SIM800L


در این قسمت به نحوه آپلود فایل بر روی سرور می پردازیم. همانطور که پیشتر بیان شد، جهت برقراری ارتباط انتقال فایل ftp، حتما می بایست نام کاربری و رمز عبور هاست خود را در اختیار داشته باشید. فرض کنید نام سرور شما example.com، نام کاربری user و رمز عبور pass باشد. بنابراین، جهت برقراری ارتباط اینترنتی، ابتدا به کمک دستور AT+FTPSERV، به شکل زیر می بایست نام سرور را تنظیم نمایید.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

مراحل آپلود فایل در زیر مشاهده می شود.

مراحل آپلود و انتقال فایل ftp به سرور با اینترنت سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

 


دانلود فایل از سرور با ماژول SIM800L


در این قسمت، به بررسی نحوه دانلود فایل از سرور می پردازیم. ذکر این مورد ضروری است که تنظیمات نام سرور، نام کاربری و.. در حافظه ماژول باقی مانده و نیازی به تنظیم مجدد آن نیست. البته با قطع تغذیه ماژول، این تنظیمات پاک خواهند شد. در این قسمت، از آنجاییکه قصد دانلود فایل را داریم، می بایست مسیر و نام فایل در سرور را مشخص نماییم.  در این قسمت قصد داریم فایلی که در مرحله قبل آپلود نمودیم را دانلود نماییم. به همین منظور، می بایست مسیر فایل و نام فابل را تنطیم نماییم. جهت تنظیم مسیر فایل، به صورت زیر عمل می نماییم.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

دانلود فایل یا انتقال فایل ftp با Sim800L - دیجی اسپارک

 


وسایل مورد نیاز


ماژول SIM800L

باتری 

مبدل کاهنده ولتاژ LM2596(در صورت تغذیه از طریق آداپتور )

مبدل سریال به USB

 


جمع بندی


در این آموزش، که قسمت ششم مجموعه آموزش های ماژول SIM800L به شمار می رود، به بررسی نحوه برقراری ارتباط FTP به کمک ماژول SIM800L پرداختیم. پروتکل FTP، یک پروتکل از راه دور جهت ارسال و دریافت فایل به سرور است. به کمک این پروتکل می توان از راه دور، از سرور مورد نظر فایل دانلود کرد. بر روی سرور مورد نظر فایل آپلود کرد و همچنین می توان به مدیریت فایل و سازمان دهی آن پرداخت. ماژول SIM800L قادر است علاوه بر تماس و پیامک، به اینترنت متصل شده و به کمک فرامین از پیش تعیین شده، ارتباط FTP را فراهم سازد.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مراحل اجرایی وجود داشته و یا با رعایت نکات فوق، همچنان قادر به ارسال و دریافت پیامک نیستید، می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه