تکنولوژی مدارهای الکترونیک

علم الکترونیک و دنیای پر سرعت امروز ما

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

الکترونیک شاخه ای از علم و تکنولوژی است که در رابطه با طبیعت، استفاده و ساخت دستگاهی است که الکترون‌ها درآن از طریق گاز، فضای خلا و یا نیمه هادی جریان دارند. همه دستگاه‌های الکترونیکی برقی هستند – به این معنا که استفاده و یا تولید انرژی الکتریکی می‌کنند. دستگاه‌های الکترونیکی از این نظر منحصر به فرد هستند که در آن‌ها جریان الکتریکی بجای ابزار مکانیکی توسط برق کنترل می‌شود. به عنوان نمونه‌هایی از دستگاه‌های الکترونیکی می‌توان دیودها، ترانزیستورها و لوله اشعه ایکس را نام برد. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

الکترونیک یک جایگاه اصلی و مرکزی در فعالیت‌های روزمره کشورهای در حال توسعه دارد. سیستم‌های الکترونیکی برای بسیاری از صنایع عمده مانند بانکداری، مخابرات، حمل ونقل و همچنین دولت و نیرو‌های مسلح و … ضروری هستند. همانطور که می‌دانید، دستگاه‎‌های الکترونیکی بخش اساسی مجموعه‌ای از محصولات از جمله سمعک و ساعت‌های دیجیتالی تا ربات‌های صنعتی و ناوهای هواپیما‌بر هستند.

 

بسیاری از اشکال سرگرمی بوسیله این محصولات الکترونیکی ارائه می‌شوند، همچون مجموعه‌های تلویزیونی، سیستم‌های استریو و دستگاه‌های ضبط نوار ویدئویی. یکی از ویژگی‌های قابل توجه دستگاه‌های الکترونیکی مدرن این است که می‌توان آن‌ها را بسیار کوچک ساخت و شاخه‌ای از علم الکترونیک مرتبط با کوچک سازی دستگاه‌های الکترونیکی است که میکرو الکترونیک نامیده می‌شود. این شاخه‌ به قدری وسعت دارد که به اندازه دنیای الکترونیک می‌توان در نظر گرفت.

 

میکرو الکترونیک‌ها امکان توسعه کامپیوترهای الکترونیکی شخصی و بسیاری از محصولات دیگر الکترونیکی را امکان ساخته‌اند. در حقیقت میکرو الکترونیک ترکیبی از علم الکترونیک و کامپیوتر است، چرا که به لطف آی سی‌های میکروکنترلر می‌توان بخش عمده‌ای از مدار الکترونیکی را به کمک کد نویسی کامپیوتری، در درون یک آی سی کوچک جای داد. از نظر تعداد افراد شاغل و ارزش تولید و تولید ناخالص ملی، ساخت و فروش دستگاه‌های الکترونیکی، یکی از صنایع بزرگ کشورهای صنعتی است.

 

در این چرخه بزرگ الکترونیک برخی از شرکت‌ها در تولید قطعات الکترونیکی تخصص دارند، دیگران در بسته بندی این قطعات، دیگران در طراحی مدارهای الکترونیکی با کاربری‌های مختلف و برخی شرکت‌ها صرفا مدارهایی خاص را تولید می‌کنند و برخی دیگر چندین مدار تولیدی خودشان را به یک محصول واحد تبدیل می‌کنند. از جمله شرکت اپل که در تولید لپ تاپ‌هایش کاملا از ماژول‌ها و قطعات تولید شده توسط خودش استفاده می‌کند. و در عین حال دیگران در تعمیر و فروش محصولات الکترونیکی تخصص دارند.

 

در دانشجو کیت جهت آموزش علم الکترونیک مدارهای مختلفی طراحی و آماده شده اند؛ تا علاقه مندان به این علم بتوانند گام های اولیه تا آموزش نهایی الکترونیک را طی کنند. مدارهای میکروالکترونیکی در دانشجو کیت در حال افزایش است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه