مدارهای الکترونیک

مدار زنگ هشدار لمسی

مدار زنگ هشدار لمسی-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

وقتی که کلید لمسی را با انگشت خود لمس کنید شروع به زنگ زدن می کند، برای مدتی زنگ میزند و بعد قطع می شود.دوباره با لمس کلید این اتفاق می افتد. این مدار کوچک قابل انعطاف از یک سنسور لمسی و چند تقویت کننده آمپلی فایر به همراه یک بلند گوی کوچک تشکیل شده است؛ و دو نوار فلزی به اندازه ۱×۱ سانتیمتر به ورودی مدار متصل شده است.

 چگونکی کارکرد مدار زنگ هشدار لمسی :

در شرایط عادی هیچ  جریانی از طریق تغییر ( قطع و وصل شدن ) ترانزیستور T1 و T2  و پتانسیل در خازن C1 عبور نمیکند و برابر ۰ ولت است.هنگامی که دو صفحه توسط انگشت لمس شود مدار هشدار توسط ترانزیستور ۱ و ۲ فعال می شود. ترانزیستورهای ۳و۴ به عنوان جفت ترانزیستورهای از پیش تعریف شده، از طریق اصلاح R3 و C2 ترانزیستور T3  را فعال می کند. مولد صدا توسط C2  و R3  و ولتاژ قبلی ترانزیستور شماره ۳، فرکانس تولید میکند. ولتاژ قبلی (بایاس) ترانزیستور شماره ۳ می تواند با تغییر ولتاژ R2 و R1  تغییر کند. زنگ هشدار با یک باتری ۹ ولتی، صدایی با توان خروجی ۸ اهم و تخلیه  جریان کمتر از ۱۰۰ میلی آمپر فراهم می کند.

  نمای شماتیک مدار زنگ هشدار لمسی ر را میبینید

 مدار زنگ هشدار لمسی -دیجی اسپارک

این یک مدار سرگرم کننده و فوق العاده است که شما میتوانید با قطعات مختلفی مثل ترانزیستور، مقاومت، خازن،آمپلی فایر، بلندگو و…. این مدار را ساخته و از آن استفاده کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه