مدارهای الکترونیک

مدار هشدار لیزری برای در ورودی

مدار هشدار لیزری برای در ورودی - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در اینجا به شما علاقمندان مداری آموزش داده می شود که امیدوارم با همراهی و ساخت این مدار لذت ببرید. این مدار زنگ هشدار ورود است به طوری که فرد یا هرچیزی که باعث شکستن و قطع شدن نور لیزر شود زنگ به صدا در می آید.

از یک اشاره گر لیزری که می توان با هزینه بسیار کم تهیه کرد، استفاده کنید. وقتی کسی در مسیر پرتو لیزر باعث شکست آن شود زنگ برای چند ثانیه به صدا در می آید.

مدار هشدار دهنده، دارای دو بخش است. یکی فرستنده لیزر که یک اشاره گر لیزری است و به آسانی در دسترس می باشد. این اشارگر را باید در یک طرف قاب در به طور ثابت گذاشته می شود و جریان فرستادن نور لیزری در آن نباید از ۳ ولت بیشتر باشد و از نوع جریان های مستقیم یا همان DC است. قسمت دوم گیرنده Phototransistor  است که  L14F1 NPN Darlington به عنوان  سنسور لیزر استفاده می شود.

شماتیک مدار:

مدار هشدار لیزری برای در ورودی - دیجی اسپارک

هنگامی که یک شخص از درب عبور می کند پرتو لیزر را مسدود می کند و باعث شکست آن می شود و ترانزیستور T1 به کار می افتد و ولتاژ در آن بالا می رود. ولتاژ در پین ۳ در آی سی مقایسه و افزایش می یابدد و خروجی بالا می رود.این کار باعث می شود لامپ LEDفعال شود و زنگ به صدار درآید. خازن C1 برای چند ثانیه T2  را بالا می آورد حتی پس از اینکه خروجی C1 دوباره کم می شود C2را نگه می دارد.در این هنگام زنگ هشدار برای چند ثانیه بعد از T2خاموش می شود.

توجه: این مدار با استفاده از اشعه لیزر کار می کند و این اشعه بسیار مضر است. این مدار را در جایی به کار ببرید که کودکان در آن محیط نباشند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

 • سلام بابت این هسدار لیذری بیشتر میخوام اشنا بشم کانال تگرام یا تلفن تماس دارین مکاتبه کنم باهاتون

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، لطفا سوالات و ابهاماتى که برایتان بوجود آمده را از طریق ثبت نظر در سایت اعلام بفرمایید.

   • فاصله بالای ۵٠ متر تا ١٠٠ متر از چه لیذری استفاده کنیم
    با سیستم بلوتوث میشه الارم بده به زنگ خبر
    این و خودتون میتونید درست کنین

    • با سلام
     برای فاصله ۵۰ متر تا ۱۰۰ متر باید ذکر بفرمایید که در چه شرایطی محیطی قرار است استفاده شود. با این توضیحات شما به یک سنسور صنعتی نیاز است و باز هم شرایط محیطی درعملکرد آن تاثیر دارد. البته اگر هدفتان را از این موضوع دقیق بیان کنید، راه حل مناسب‌تری هم وجود خواهد داشت.