مدارهای الکترونیک

مدار هشدار پرشدن مخزن آب

مدار هشدار پرشدن مخزن آب - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در مقاله های قبل مداری را آموزش دادیم که با کمک آن بتوان میزان آب درون یک مخزن را مشخص کرد. فرض کنید مخزن بزرگی دارید و می‌خواهید بدون آن که هر بار مجبور شوید با استفاده از چراغ قوه داخل مخزن را نگاه کنید، سطح آب داخل مخزن را مشخص کنید. با استفاده از این مدار به راحتی می‌توانید متوجه پر یا خالی بودن مخزن شوید.

امروز برای شما در کارگاه دانشجو کیت مداری را در نظر گرفته ام که برای پرکردن مخزن آب به شما کمک می کند. این مدار هنگامی که در حال پرکردن مخزن هستید قبل از سرریز شدن آب به شما هشدار می دهد.

همانطور که می‌دانید آب مقطر تقریبا به طور کامل عایق جریان الکتریکی محسوب می‌شود، اما طرفی آب دارای املاح، توانایی انتقال جریان الکتریکی را دارد. بنابراین، در این حالت آب داخل مخزن همانند کلیدی برای مدار مورد نظر ما عمل می‌کند.

شماتیک مدار:

مدار هشدار پرشدن مخزن آب - دیجی اسپارک

مدار کوچک سنسور آب به محض اینکه مرطوب شود با صدای بلند هشدار می دهد.در این مدار از آی سی LM1801 استفاده شده است. همچنین ولتاژ مدار مرجع برای مدار یکپارچه با کمک R2 ثابت شده است.

وقتی سنسور مرطوب شود در این هنگام پین ۴ از LM1801به ولتاژ آستانه تعیین شده می رسد و با یک جریان ۲۴میلی آمپری زنگ هشدار را به صدا در می آورد.

وقتی از این مدار برای کنترل سطح مخزن است مصرف باتری آن در حدود ۱۰ میکرو آمپر است بنابراین شما می توانید از یک باتری ۹ ولتی تا یک سال استفاده کنید.

قطعات مدار:

خازن : ۱۰ uF/6V   ,     ۱۰۰uF/16v   ,   ۱۰۰nF

مقاومت: ۷٫۵ M   , ۲٫۷ M , 10 M ,   ۱M

IC LM 1801

باتری ۹ ولتی

زنگ هشدار (Buzzer)

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه