اینترنت اشیا IOT نرم افزار Blynk

مدیریت دو وسیله برقی توسط پلتفرم بلینک Blynk و برد Nodemcu

Blynk-app-tutorial-nodemcu-board-2-relay-control-digispark
نوشته شده توسط علی اصغر رمضانی

در اموزش قبل به معرفی و تشریح پلتفرم Blynk ، یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین پلتفرم‌ها در حوزه اینترنت اشیاء پرداختیم. همانطور که می‌دانید برای مدیریت وسایل برقی با اینترنت به یک برد کنترل و رابط کنترل نیاز داریم. رابط کنترل در حقیقت بین برد کنترل و وسایل برقی قرار می‌گیرد. به طور معمول در اکثر پروژه‌های اینترنت اشیا از رله Relay برای این منظور استفاده می‌شود. در این پست قصد داریم یکی از کاربردی‌ترین پروژه‌ها در حوزه اینترنت اشیاء یعنی مدیریت رله را آموزش دهیم. در این پروژه با استفاده از پلتفرم blynk دو عدد رله حالت جامد Relay را کنترل خواهیم کرد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

دید کلی مدیریت وسایل برقی با اینترنت

با استفاده از اینترنت و ایجاد بستری مناسب مجموعه‌ای از اشیا، سنسورها و مواردی از این قبیل را به هم متصل کنید. هنگامی که امکان انتقال دیتا بین اجزاء مختلف آن وجود داشته باشد. برای این منظور، نیازمندیم برنامه نویسی را روی یکی از بردهای خانواده ESP8266 به اسم NodeMCU پیاده سازی کنیم. برد Nodemcu به واسطه تراشه وای فای امکان اتصال به اینترنت را دارد. این برد کم هزینه، قابل اطمینان و با قابلیت دسترسی آسان است. این ویژگی‌ها آن را به انتخابی بی‌نظیر برای کاربران اینترنت اشیاء تبدیل کرده است. برای مثال می‌توانید با استفاده از NodeMCU یک GPS راه اندازی کنید. یا از مفهوم “مخابرات ماشین با ماشین” یا M2M بهرمند شوید. همه شما تا به حال در مورد”personal assistant” یا همان دستیارهای شخصی مواردی را شنیده‌اید. میتوانید با استفاده از esp8266 یکی از آن‌ها را در حالت بیس و پایه طراحی و پیاده سازی کنید. اما آنچه که در این اموزش بیشتر مد نظر ماست اتصال NodeMCU به پلتفرم Blynk می‌باشد. کارکرد و کارایی فوق العاده‌ای به NodeMCU خواهد داد. با انجام یکسری تنظیمات داخل Blynk می‌توانید به مفهوم اینترنت اشیاء دست پیدا کنیم.

 

راه اندازی NodeMCU و اتصالات مدار

NodeMCU یک پلت فرم اوپن سورس در زمینه‌ی اینترنت اشیا می‌باشد. هسته‌ی NodeMCU ، چیپ ESP8266 ورژن ESP12 می‌باشد که از WiFi پشتیبانی می‌کند و به وسیله‌ی آن می‌توان به شبکه‌ی وای فای متصل شد و اطلاعات را میان اینترنت یا سایر دستگاه‌ها جابه‌جا نمود. ولی از امکانات بسیار عالی این ماژول این است که می‌توان یا استفاده از IDE آردوینو و با استفاده از دستوارات آردوینو بر روی آن به سادگی برنامه نویسی کرد.

Nodemcu pinout-digispark

وسایل مورد نیاز NodeMCU با Blynk

۱-یک عدد Nodemcu برای تهیه آن می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.
۲-بردبورد breadboard برای تهیه آن می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.
۳- رله دو کانال SSR حالت جامد برای تهیه آن به این لینک مراجعه کنید.
۴-کابل جامپر

 

همانطور که از روی شکل بالا هم معلوم است پایه های D0 تا ِD8 پایه های ورودی و خروجی NodeMCU هستند. برای پروگرم کردن برنامه روی NodeMCU شما به یک عدد کابل USB (یک سر آن USB و سردیگر آن میکروUSB)نیاز خواهید داشت دقت فرمایید که کابل UCB علاوه بر بحث پروگم کردن کد ها روی NodeMCU می‌تواند برق آن را هم تامین کند اما پس از آن که برنامه مدنظرتان روی برد پروگرم شد شما میتوانید برای تامین برق آن از پایه های Vin و GND استفاده کنید یعنی کافی است Vin را به ۵ ولت و GND را به صفر ولت متصل کنید تا برد شما روشن شود.به محض روشن شدن NodeMCU لامپ LED تعبیه شده روی برد یک چشمک میزند سپس خاموش می شود.

 

اتصالات برد Nodemcu

Vin (مربوط به NodeMCU) وDC+ (مربوط به Relay ) به ۵ ولت متصل شوند.
GND(مربوط به NodeMCU) وDC- (مربوط به Relay ) به ۰ ولت متصل شوند.
D1 (مربوط به NodeMCU) را به CH1 (مربوط بهRelay ) متصل کنید.
D2 (مربوط به NodeMCU) را به CH2 (مربوط بهRelay ) متصل کنید.
میتوانید از شکل زیر در اتصال اجزا به هم کمک بگیرید:

اتصالات مدار Nodemcu در پلتفرم بلینک Blynk app - دیچی اسپارک

 

کنترل Nodemcu با پلتفرم Blynk

برای این منظور کافیست اپلیکیشن Blynk را روی تلفن هوشمندتان، باز کنید. چنانچه روش دانلود و تهیه این اپلیکیشن را نمی‌دانید. به پست معرفی پلتفرم Blynk مراجعه کنید. با توجه به اینکه در این آموزش و آموزش‌های بعدی از سرور Private استفاده می‌کنیم. جهت استفاده از Private Blynk Server نیاز به دور زدن IP داریم. سرور Blynk در کشور ما قابل دسترس نیست. بنابراین بهتر است قبل از راه اندازی وشروع کار با بلینک ازfree VPN proxy service برای برطرف کردن این محدودیت استفاده کنید. پس از باز کردن اپلیکیشن Blynk در گوشی هوشمندتان با صفحه زیر مواجه خواهید شد.

راه اندازی اپلیکیشن Blynk در تلفن هوشمند - دیجی اسپارک

در این صفحه از شما خواسته شده است یک حساب کاربری داخل اپلیکیشن Blynk ایجاد کنید. برای این منظور از گزینه “create new account “  یک حساب کاربری ایجاد کنید. همه پروژه‌هایی که در حساب کاربری تان ایجاد می‌کنید، ذخیره شده و در صورت نیاز به راحتی در دسترس هستند. یا اگر حساب فعال در Facebook دارید، می‌توانید از آن طریق برای ایجاد حساب کاربری اقدام کنید. در صورتی که از گزینه “create new account ” برای ساختن حساب کاربری استفاده کنید با صفحه زیر روبه رو خواهید شد.

ایجاد حساب کاربری در Blynk - دیجی اسپارک

در این صفحه از شما خواسته شده است با وارد کردن ادرس ایمیل و رمز ان یک حساب کاربری ایجاد کنید با وارد کردن مشخات گفته شده sign up کنید. پس از این که با موفقیت وارد شدید با این صفحه رو به رو خواهید شد.

نقش ویجت ها در اپلیکیشن بلینک Blynk app - دیجی اسپارک

آنچه که در این پلتفرم وظیفه ارتباط با سخت افزار را دارد، همان ویجت Widget می‌باشد. در واقع ویجت‌ها رابط‌های کاربری هستند که هر کدام در هنگام اتصال به سخت افزار یک عملکرد خاص را بر عهده دارند. با افزودن هر ویجت در نرم افزار Blynk مقداری از اعتبار اولیه را خرج می‌کنید. یا زمانی که ویجتی را حذف می‌کنید اعتبار اولیه آن ویجت به حساب شما اضافه خواهد شد. در این صفحه با انتخاب گزینه New Project اقدام به ساخت اولین پروژه خواهیم کرد.

ایجاد پروژه جدید در بلینک Blynk new Project - دیجی اسپارک

 

پس از ورود به بخش افزودن پروژه جدید New Project ، باید برای پروژ خود یک اسم انتخاب کنید. همچنین در قسمت CHOOSE DEVISE نوع برد مورد نظر را انتخاب کنید. این برد را توسط نرم افزار Blynk کنترل می‌کنیم. در نظر داشته باشید برنامه‌ها روی این برد آپلود می‌شود. در این آموزش از برد NodeMCU با تراشه ESP8266 استفاده خواهیم کرد. در قسمت THEME شما می‌توانید تم مد نظرتان را انتخاب کنید.

انتخاب اسم برای پروژه بلینک Blynk - دیجی اسپارک

 

پس از انتخاب برد NodeMCU و قرار دادن CONNECTION TYPE روی حالت WIFI، گزینه Create را بزینید تا پروژه شما با موفقیت ساخته شود.

انتخاب برد در نرم افزار بلینک Blynk - دیجی اسپارک

Authentication token یا همان کد تائید هویت یک شناسه منحصر به فرد است که برای اتصال سخت افزار به گوشی هوشمند شما لازم است. هر پروژه‌ای که ایجاد می‌کنید Auth token منحصر به فرد خود را دارد. این کد از داخل Project Settings مشاهده است. هم پس از ساخت پروژه جدید به صورت خودکار برای شما ایمیل می‌شود.

توکن نرم افزار بلینک Blynk app - دیجی اسپارک

 

کد NodeMCU برای اتصال به Blynk

 

مهمان گرامی، جهت دسترسی به کدهای این پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

تحلیل کدهای NodeMCU

در قسمت YourAuthToken باید کد تائید پروژه را وارد کنید. این کد در اپلیکیشن Blynk و قسمت Project Setting موجود است. لازم به ذکر است که این کد برای شما ایمیل هم می‌شود. در بخش بعدی مشخصات وای فای جهت اتصال برد NodeMCU به آن را وارد می‌کنیم. همانطور که می‌دانید برد NodeMCU باید به اینترنت متصل باشد. در قسمت YourNetworkName اسم وای فای را وارد کنید. در قسمت YourPassword رمز وای فای را وارد کنید.

 

تنظیمات مربوط به Arduino IDE

نمونه کد ها از طریق کلید میانبری که برای انتقال کدها در نظر گرفته شده است به نرم افزار Arduino IDE منتقل کنید. در نظر داشته باشید تنظیمات مربوط به wifi و auth token را هم اعمال کنید. برای انتخاب برد مناسب مدل nodemcu 1.0 esp-12e module را انتخاب کنید. در منو tools روی نوار boards گزینه مربوطه را انتخاب می‌کنیم. به تصویر زیر دقت کنید.

انتخاب برد Nodemcu در نرم افزار Arduino IDE - دیجی اسپارک

 

Upload speed را روی ۱۱۵۲۰۰ قرار دهید.

تنظیمات مروبط به برد Nodemcu در arduino ide - دیجی اسپارک

Cpu frequency را روی M Hz80 قرار دهید.

تنظیمات Cpu frequency برد Nodemcu در نرم افزار آردوینو - دیجی اسپارک

Port را روی com مناسب قرار دهید.

تنظیمات پورت برد Nodemcu در نرم افزار آردوینو - دیجی اسپارک

 

پس از پروگرم کردن کد ها طبق دستورات گفته شده، در اپلیکیشن Blynk ویجت‌های مورد نظر را اضاقه می‌کنیم. همانند تصویر زیر در این قسمت می‌توانید ویجت‌های مورد نظر را به پروژه اضافه کنید.

افزودن ویجت در بلینک Blynk Widget - دیجی اسپارک

 

ویجت‌ها در بلینک Blynk

۱- Controllers یا همان ویجت‌های کنترلی هستند. این ویجت‌ها برای ارسال فرمان مناسب به سخت افزار به کار می‌روند.
۲- Displays یا همان ویجت‌های نمایشی هستند. این ویجت‌ها برای نمایش دیتا و اطلاعات از سنسورها و .. به کار می‌روند.
۳- Notifications این دسته از ویجت‌ها برای ارسال پیام و اعلانات به کار می‌روند. برای مثال ویجت Push Notification امکان ارسال اطلاعات تکمیلی برای پروژه را بر روی گوشی هوشمند ارسال می‌کند.
۴- Interface یا همان ویجت‌های رابط هستند. این ویجت‌ها برای انجام وظایف خاص گرافیکی به کار می‌روند.

لیست ویجت ها در پلتفرم بلینک Blynk widgets - دیجی اسپارک

 

در این پروژه کنترل یک رله دوکاناله را توسط پلتفرم بلینک Blynk در دست می‌گیریم. از ۲ ویجت button استفاده می‌کنیم.

افزودن ویجت button widget در blynk - دیجی اسپارک

 

با تحریک کلید تعریف شده، پروژه شروع به کار خواهد کرد. این پروژه یکی ازساده‌ترین پروژه‌های ممکن با استفاده از پلتفرم blynk است. تنها روشن و خاموش کردن یک رله دوکاناله را بر عهده دارد.

پروژه کنترل رله با اپلیکیشن بلینک Blynk - دیجی اسپارک

 

نهایتا در این پروژه روشن و خاموش کردن لامپ‌ها و فن و… را اجرا کنید. یا اینکه برای ایجاد یک اتوماسیون خانگی استفاده کنید. در نظر داشته باشید با افزودن ویجت تایمر به پروژه می‌توانید زمان روشن و خاموش کردن رله را هم برنامه ریزی کنید.

افزودن کنترل گر در اپلیکیشن بلینک Blynk app - دیجی اسپارک

 

Blynk app tutorial 13-digispark

 

Blynk app tutorial 14-digispark

در اموزش های بعدی سعی در معرفی و اموزش ویجت های متنوع تر با استفاده از این پلتفرم و اموزش پروژه های کاربردی تر و جذاب تر داریم.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ  شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل راه اندازی Blynk  وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

پروژه و دریافت بن ارسال رایگان

برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

علی اصغر رمضانی

Interested in IOT& Electronics

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه

  • با سلام ، خواهش میکنم. مصلما حمایت شما کاربران عزیز ما را در انتشار پست های اموزشی ِکاربردی و جذاب یاری خواهد کرد.

  • با سلام
   خیر شما میتوانید از انواع رله های جامد و مایع و … در این پروژه استفاده کنید کاربرد رله تنها در این است که با برق ۵ ولت دی سی ، بتوانیم برق ۲۲۰ ولت ای سی را کنترل کنیم.

  • با سلام
   طریقه نصب کتابخانه جدید از جمله بلینک و افزودن برد های خانواده esp8266 در اموزش قبلی این پست قرار داده شده است.
   کافی است در arduino ide در قسمت sketch روی گزینه include library کلیک کنید سپس از پنجره باز شده گزینه manage libraries را انتخاب کنید تا به صفحه ای جدید هدایت شوید سپس در قسمت filter your search نام blynk را سرچ کنید و کتابخانه مد نظر را نصب کنید.