قطعات الکترونیک

مقاومت RESISTANCE

electrical-resistance Digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مقاومت­ ها عناصری هستند که برای پایین آوردن ولتاژ و جریان از آن­ها استفاده می­‌شود. و یکی از پرمصرف­ترین قطعات داخلی مدارهای الکترونیکی می­‌باشند. برای روشن شدن کار مقاومت در شکل (۱) مداری شامل مقاومت و باطری با لوله­‌ای که در آن مایع در جریان است مقایسه شده است. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

پمپ که در مدار بسته لوله شامل مایع به‌کار رفته، جریان مایع را در لوله مدار بسته برقرار می­‌کند در مقایسه پمپ با باطری در مدار عملی مقایسه شده است. که پمپ باعث حرکت مایع و باطری باعث حرکت الکترون­‌ها داخل مدار می­‌شود. قسمتی از لوله توسط مانعی تنگ شده که از فشار مایع در لوله می­‌کاهد این همان عمل و مقاومت است.

مقاومت RESISTANCE - دیجی اسپارک

مقاومت RESISTANCE – دیجی اسپارک

باتوجه به فشارسنج­ هایی که در دو سمت مانع نصب شده. فشار بعد از مانع کمتر از قبل مانع می­باشد پس فشار مایع کمتر شده است. عمل مقاومت در رابطه با ولتاژ جریان مدار نیز تابع همین مثال لوله مایع می­باشد. پس مقاومت جریان و ولتاژ را بستگی به­مقدار خود تحت کنترل می­گیرد.

جریان و ولتاژ مقا در مقاومت که مثال زده شد با هم روابطی دارند که با توجه (قانون اهم) به‌صورت V=RI نشان می­دهند که در آن V ولتاژ و R مقاومت مدار بر حسب اهم و I جریان بر حسب آمپر می­‌باشد.

 

گاهی در مدار مقاومت­ ها به ­صورت موازی یا سری قرار می­ گیرند که روابط آن­‌ها با جریان گذرنده از مدارشان و افت ولتاژ در دو سر آن­‌ها به­ صورت زیر می­‌باشد.

 

جدول رنگ بندی مقاومت ها به انگلیسی:

کد مقاومت ها - دیجی اسپارک

کد مقاومت ها – دیجی اسپارک

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه