آردوینو اینترنت اشیا IOT برد ویموس Wemos

آموزش نصب و راه اندازی برد کنترل IOT اینترنت اشیاء Wemos D1 Mini

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در مبحث اینترنت اشیاء IOT به سنسورهای مختلفی نیاز است. این سنسورها اطلاعات دنیای فیزیکی و آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کنند. بعد از سنسور به MCU یا پردازنده نیاز داریم. در چند سال گذشته بردهای MCU متنوعی در این حوزه متولد شده اند. یکی از پرطرفدارترین این بردها آردوینو Arduino می‌باشد. آردوینو توسط IDE منحصر به فردش برنامه نویسی و کامپایل می‌شود. این نرم افزار از دیگر نقاط قوت برد آردوینو Arduino است. بردهای مشابه دیگری بر پایه تراشه‌های Wifi متولد شدند. برد ESP8266 یکی از این بردهای مستقل ‌می‌باشد. توجه بسیار زیاد جامعه کاربری روی این برد باعث شد که MCU های متنوعی بر این پایه متولد شوند. از جمله Node MCU که بسیار سریع کتابخانه‌های آن رشد کردند. در این پست راجع به جدیدتری برد MCU که تا به این لحظه در زمینه اینترنت اشیاء IOT طراحی و تولید شده است، صحبت می‌کند.

برد کنترلی اینترنت اشیاء Wemos Mini D1 بر پایه تراشه ESP8266 طراحی و تولید شده است. این برد به صورت انحصاری با زبان Lua کارایی دارد. اما فقط به همین زبان بسنده نکرده‌است. از آنجایی که پلتفرم برد Wemos اپن سورس می‌باشد. جامعه کاربری زیادی روی توسعه آن فعالیت می‌کنند. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT دیجی اسپارک همراه باشید.


معرفی Wemos Mini D1


وموس D1 Mini یک برد توسعه کوچک است که بر پایه میکروکنترلر ESP8266 طراحی شده است. این برد برای پروژه‌های اینترنت اشیا (IoT) طراحی شده است و امکان اتصال Wi-Fi داخلی را فراهم می‌کند.Wemos D1 mini بر پایه میکروکنترلر ESP8266EX است که یک تراشه Wi-Fi با قیمت پایین با قابلیت‌های کامل پروتکل TCP/IP است.برد کوچک است، شبیه به آردوینو پرو مینی، که آن را جمع و جور و آسان برای استفاده در پروژه‌های با فضای محدود می‌کند.Wemos D1 mini پین ورودی/خروجی دیجیتال (GPIO) را فراهم می‌کند که می‌توان از آنها برای ارتباط با انواع سنسورها، اکتوآتورها و سایر دستگاه‌ها استفاده کرد. به علاوه، یک پین ورودی آنالوگ نیز دارد.این برد قابلیت برنامه‌نویسی با استفاده از محیط توسعه آردوینو (Arduino IDE) را دارد که از این رویکرد به آسانی برای مبتدیان و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای قابل دسترس است. همچنین، این برد از نرم‌افزار NodeMCU پشتیبانی می‌کند که به شما امکان استفاده از زبان اسکریپت Lua برای برنامه‌نویسی را می‌دهد. ماژول Wi-Fi داخلی در وموس D1 Mini به اتصال به شبکه‌های بی‌سیم و ارتباط با سایر دستگاه‌ها است. این برد می‌تواند از طریق کابل micro USB یا منبع تغذیه ۵ ولت خارجی تغذیه شود. دارای یک تنظیم کننده ولتاژ داخلی است که به آن امکان تغذیه مستقیم از منبع ۵ ولت را می‌دهد.Wemos D1 mini از ویژگی‌های دیگر متنوعی برخوردار است که شامل یک مبدل USB-to-Serial داخلی برای برنامه‌نویسی و اشکال‌زدایی آسان، یک دکمه ریست و یک LED یکپارچه است.Wemos D1 mini دارای طراحی سازگار با شیلدها است، که به شما امکان می‌دهد ماژول‌ها یا شیلدهای اضافی را در بالای آن قرار داده و قابلیت‌ها یا سنسورهای اضافی را اضافه کنید.Wemos D1 mini به دلیل اندازه کوچک، اتصال Wi-Fi داخلی و سهولت استفاده، انتخاب محبوبی در میان علاقه‌مندان به تکنولوژی‌های هوشمند و IoT است. می‌توان از آن در مجموعه‌ای از پروژه‌ها مانند خانه هوشمند، ایستگاه هواشناسی، سامانه‌های نظارتی IoT و غیره استفاده کرد.

 

 


مشخصات فنی Wemos D1 mini


میکروکنترلر: ESP8266EX
ولتاژ عملیاتی: ۳٫۳ ولت
پین‌های ورودی/خروجی دیجیتال: ۱۱ عدد
پین‌های ورودی آنالوگ: ۱ عدد (بیشینه ولتاژ ورودی: ۳٫۲ ولت)
سرعت ساعت: ۸۰ مگاهرتز
حافظه فلش: ۴ مگابایت
اتصال Wi-Fi: 802.11 b/g/n (2.4 گیگاهرتز)
آنتن: داخلی سرامیکی
مبدل USB-to-Serial: CH340G
پلتفرم‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی‌شده: Arduino IDE، NodeMCU (اسکریپت‌نویسی با Lua)
محدوده ولتاژ ورودی: ۵ ولت (از طریق کابل micro USB) یا منبع تغذیه خارجی ۵ ولت
خروجی رگولاتور داخلی: ۳٫۳ ولت، ۵۰۰ میلی آمپر
محدوده دمای عملیاتی: -۴۰ درجه سلسیوس تا ۱۲۵ درجه سلسیوس
ابعاد: ۳۴٫۲ میلیمتر × ۲۵٫۶ میلیمتر
وزن: ۲٫۵ گرم

 

 


پایه های pinout برد wemos d1 mini


A0 -| |- D0 (GPIO16)
RST-| |- D1 (GPIO5)
D2 -| |- D2 (GPIO4)
D3 -| |- D3 (GPIO0)
D4 -| |- D4 (GPIO2)
۳V3-| |- 3V3
GND-| |- G
D5 -| |- D5 (GPIO14)
D6 -| |- D6 (GPIO12)
D7 -| |- D7 (GPIO13)
D8 -| |- D8 (GPIO15)
GND-| |- TX (GPIO1)

برد Wemos D1 Mini دارای پایه‌های Pinout به شرح زیر است.

پایه‌ی ۳V3: خروجی ۳.۳ ولتی
پایه‌ی GND: زمین
پایه‌ی RX: ورودی سریال
پایه‌ی TX: خروجی سریال
پایه‌ی D0: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D1: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D2: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D3: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال، قابلیت اتصال به LED
پایه‌ی D4: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال، قابلیت اتصال به LED
پایه‌ی D5: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D6: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D7: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال
پایه‌ی D8: پایه‌ی ورودی/خروجی دیجیتال، قابلیت اتصال به LED
پایه‌ی A0: ورودی آنالوگ

توضیحات: پایه‌های D3، D4 و D8 دارای قابلیت اتصال به LED هستند و با توجه به ارتباط آنها با دیود LED دارای گستره‌ی وسیعی از کاربردها هستند. پایه‌ی A0 برای ورودی‌های آنالوگ با استفاده از یک سیگنال برده‌ی ورودی آنالوگ با مقادیر آنالوگ مختلف تغذیه می‌شود.

 


کتابخانه های Wemos D1 mini


برای استفاده از برد Wemos D1 mini در آردوینو می‌توانید از کتابخانه‌های ESP8266WiFi و ESP8266HTTPClient استفاده کنید. این کتابخانه‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا با استفاده از ماژول Wi-Fi داخلی برد، به اینترنت متصل شوید. برای برد Wemos D1 Mini می‌توانید از کتابخانه‌های زیر استفاده کنید:

 • ESP8266WiFi: این کتابخانه برای مدیریت اتصال Wi-Fi بر روی برد Wemos D1 Mini استفاده می‌شود. با استفاده از این کتابخانه، می‌توانید به شبکه‌های بی‌سیم متصل شوید و با استفاده از پروتکل‌های شبکه مختلف ارتباط برقرار کنید.
 • ESP8266WebServer: این کتابخانه به شما امکان ایجاد یک وب سرور ساده بر روی برد Wemos D1 Mini را می‌دهد. با استفاده از این کتابخانه، می‌توانید صفحات وب ساده را دریافت و پاسخ دهید و با دستگاه‌های دیگر ارتباط HTTP برقرار کنید.
 • Adafruit_Sensor: این کتابخانه، یک رابط استاندارد برای سنسورها را فراهم می‌کند. با استفاده از این کتابخانه، می‌توانید سنسورها را به برد Wemos D1 Mini متصل کنید و اطلاعات حسگرها را دریافت کنید.
 • DHT: این کتابخانه برای مدیریت سنسورهای رطوبت و دما از نوع DHT11 و DHT22 استفاده می‌شود. با استفاده از این کتابخانه، می‌توانید داده‌های رطوبت و دما را از سنسورهای DHT خوانده و پردازش کنید.
 • Adafruit_IO: برای اتصال به سرویس Adafruit IO و ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌شود.
 • PubSubClient: برای ارتباط با برروی مسیر MQTT بر روی برد Wemos D1 Mini استفاده می‌شود.
 • OneWire: برای اتصال و کنترل سنسورها و تجهیزات OneWire مانند سنسور دما DS18B20 استفاده می‌شود.
 • Blynk: برای اتصال به بستر IoT Blynk و کنترل از راه دور برد Wemos D1 Mini استفاده می‌شود.
 • Adafruit_NeoPixel: برای کنترل ال‌ای‌دی‌های نئوپیکسل و ایجاد افکت‌های روشنایی و رنگی استفاده می‌شود.

 


کامپایل کردن با نرم افزار آردوینو


از نقاط قوت این برد که در بالا اشاره کردم، قابلیت کامپایل کردن با IDE آردوینو میباشد. اگر برد را به پورت USB وصل کنید و از IDE آردوینو در شاخه Tools و سپس Boards بروید، هیچ گزینه‌ای برای انتخاب این برد وجود ندارد. از اینرو باید یک سری تنظیمات اولیه انجام دهیم. همانند تصویر زیر ابتدا از منو File گزینه preferences را انتخاب میکنیم.

iot-wemos mini d1 digispark-1

 

همچنین با کلید میانبر Ctrl + Comma هم میتوانید وارد محیط Preferences شوید. سپس در قسمت Additional Boards Manager URLs باید لینک مرتبط با سورس Wemos را وارد کنیم.

iot-wemos mini d1 digispark-2

 

پس از وارد شدن به این قسمت پنجره‌ای مانند زیر باز میشود. کافیست لینک Wemos را در کنار دیگر لینک‌ها وارد کنیم. سپس Ok را کلیک کنید. لینک جدید Wemos لینک بروزرسانی شده جهت آپدیت مخازن برد ویموس توسط یکی از کاربران ارسال شده است. کافیست لینک New Wemos جهت نصب در IDE آردوینو وارد کنید.

iot-wemos mini d1 digispark-3

 

پس از این کار از منو Tools وارد قسمت Boards و سپس Boards Manager شوید.

iot-wemos mini d1 digispark-4

 

با این کار پنجره‌ای مانند زیر باز می‌شود. در قسمت جستجو واژه Wemos را وارد کنید. یک گزینه متنی به شما نمایش میدهد. پس از کلیک بر روی آن گزینه Install را مشاهده خواهید کرد.

iot-wemos mini d1 digispark-5

با این روش چند مدل برد جدید ESP به IDE آردوینو شما اضافه خواهد شد. از این طریق میتوانید، برد را برای کامپایل کردن آماده کنید. در پست بعدی یک پروژه اینترنت اشیاء IOT ساده و جذاب را با این برد آموزش خواهم داد.

 


مشکلات متداول در برد wemos d1 mini


برخی از مشکلات متداولی که ممکن است در برد Wemos D1 Mini رخ دهد عبارتند از:

مشکلات در پروگرام کردن برد: ممکن است نرم افزار آردوینو به درستی با برد ارتباط برقرار نکند و پروگرام کردن برد با موفقیت انجام نشود.

مشکلات با درگاه سریال: ممکن است برخی از نرم افزارها یا درایورهای درگاه سریال با برد به درستی کار نکنند و باعث مشکلات در ارتباط با برد شوند.

مشکلات در اتصال به اینترنت: ممکن است مشکلات در اتصال به شبکه Wi-Fi برای برد وجود داشته باشد، مثلاً نام کاربری یا رمز عبور نادرست وارد شده باشد یا برد نتوانسته باشد به شبکه Wi-Fi متصل شود.

مشکلات در نرم افزار: ممکن است نرم افزاری که بر روی برد اجرا می شود با مشکل مواجه شود، مثلاً برنامه به درستی کار نکند و یا برد به درستی با آن ارتباط برقرار نکند.

مشکلات در سخت افزار: ممکن است برخی از قطعات سخت افزاری مانند سنسورها و قطعات الکترونیکی دیگر با برد به درستی کار نکنند و باعث مشکلات شوند.

برای رفع این مشکلات می توانید از راه حل های مختلفی مانند بررسی و اصلاح کابل ها، بررسی و اصلاح نرم افزار و یا تعویض قطعات سخت افزاری استفاده کنید. همچنین می توانید با مطالعه دقیق دستورالعمل های استفاده از برد Wemos D1 Mini و کار با آن، به راحتی مشکلات را حل کنید.

چنانچه در مراحل راه اندازی با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۶۵ دیدگاه

 • با سلام و تشکر از زحماتتان
  آیا وقتی وارد لینک Wemos که نوشته اید میشوم، کدهای داخل صفحه را باید کپی کنم؟ بعد اینا را کجا پیست کنم؟

  • با سلام و درود
   ضمن تشکر از توجه شما، خیر همانطور که در آموزش ذکر شده است، شما بایستی لینک مربوط به آن صفحه را کپی کنید و در بخش Additional boards manager وارد کنید. سپس تایید کنید.

  • با سلام
   برای یافتن اطلاعات دقیق تر میتوانید به لینک مقایسه برد کنترل اینترنت اشیاء مراجعه کنید. این دو برد بر پایه تراشه ESP8266 طراحی شده اند و هر دو در زمینه اینترنت اشیاء کاربرد دارند. ولی برد D1 دارای طراحی به روزتر میباشد. ابعاد کوچکتری دارد و شیلدهای متنوع برای پروژه اینترنت اشیاء IOT برای آن طراحی شده است. البته لازم به ذکر است که کتابخانه‌های برد NodeMCU بسیار بیشتر هستند. ولی استقبال کاربران از D1 mini بسیار روبه رشد است.

 • با سلام
  دوست عزیز وقتی ماژول رو به یو اسپی وصل میکنم دایم قطع و وصل میشه و نمیشه پروگرام کرد نه یک عددشو چندتا di mini رو وصل میکنم همین مشکل رو داره چه طور باید حلش کنم ؟؟؟

  • با سلام
   اگر برد D1 mini را از دانشجو کیت تهیه کرده‌اید، از نوع CH340 میباشد و باید درایور مربوطه را در سیستم عامل نصب کنید. در غیر این صورت ایراد از کابل USB و یا پورت USB می‌تواند باشد.

 • سلام، من ماژول D1 mini رو ازتون خریداری کردم و همینطور طبق آموزش شما پیش رفتم. اما موقع upload برنامه روی ماژول این ارور را میدهد:
  warning: espcomm_sync failed
  error: espcomm_open failed
  error: espcomm_upload_mem failed
  error: espcomm_upload_mem failed
  لطفا راهنماییم کنید. درایور مربوطه رو هم از سایت wemos.cc دانلود و نصب کردم. از قسمت device manager با نام ch340 شناخته شده‌است.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، جهت پاسخ دقیق تر لطفا چند مورد را بررسى کنید، ورژن IDE آردوینو مورد استفاده را به همراه سرعت آپلود اعلام کنید.

 • با سلام وعرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم برای دسترسی به این ماژول وارسال فرمان باید در محدوه پوشش مودمی که به اون متصل هست قرار داشته باشیم یا دسترسی از هر نقطه ای با اینترنت ممکن هست

  • با سلام
   در این آموزش از ماژول Wemos D1 Mini که یک برد بر پایه وای فای ESP8266 میباشد استفاده شده است و از این رو حتما باید به مودم وای فای متصل باشد. برای اینکه شما بتوانید از مکان‌هایی که دسترسی اینترنت ندارد دیتا ارسال کنید، رو‌ش‌های دیگری برای ارسال دیتا در فواصل طولانی، از جمله Lora وجود دارد.

 • با سلام مجدد خدمت شما سرور گرامی
  اگر این ماژول با استفاده از یک مودم وای فای به اینترنت متصل شد . به چه روشی میتونیم اطلاعاتی که داخل سریال مانیتور اردوینو مشاهده میکنیم را در جای دیگری غیر از پوشش این مودم (مثلا شهر x)مشاهده کنیم و یا فرمانی به این ماژول ارسال کنیم و فید بک بگیریم
  ممنون

  • با سلام
   برای این موضوع باید منتظر تولید و انتشار بخش‌های بعدی آموزش باشید. این مجموعه آموزش اینترنت اشیاء ادامه دار و بسیار مفصل می‌باشد.

 • به همین روش انجام میدم و کد صفحه ی http://digispark.ir/آموزش-led-با-برد-کنترل-اینترنت-اشیاء-wemos-d1-mini/ رو انجام میدم این ارور رو میده

  archiving built core (caching) in: /var/folders/51/vc77zt4x35768_9mk8_mwvmr0000gn/T/arduino_cache_406972/core/core_esp8266_esp8266_d1_mini_CpuFrequency_80,UploadSpeed_921600,FlashSize_4M3M_1b7b305725e6a275343be798ea8d1423.a
  Sketch uses 230591 bytes (22%) of program storage space. Maximum is 1044464 bytes.
  Global variables use 32492 bytes (39%) of dynamic memory, leaving 49428 bytes for local variables. Maximum is 81920 bytes.

  • با سلام
   کدهایی که میخواهید روی برد آپلود کنید بیشتر از ظرفیت داخلی میباشد. جهت راهنمایی دقیق‌تر کدهای دیگری که استفاده میکنید را غیر فعال کنید و فقط کدهای آموزش را آپلود کنید. اگر مجددا با ارور مواجه شدید، از همین طریق اقدام کنید.

 • سلام دادا

  من یه سوال در رابطه با ماژول ESP8266

  من برای این که فایل BIN رو داخلش بریزم از آردینو استفاده کردم و جریان ولتاژ USB ولی تا ۹۹ درصد میره و پر نمیشه آیا مشکل اینکه باید از ماژول ارتباط سریال به یواسبی و جریان خارجی استفاده کنم درست میشه یا مشکلش چیه همه چیز رو هم چک کردم درسته

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، برای این کار نیازی به ارتباط سریال نمیباشد. کافیست از کابل مناسب و همان IDE آردوینو استفاده کنید. طبق همین آموزش پیش بروید، برد را به آردوینو معرفی کنید و سپس اقدام به آپلود کنید.

 • با سلام و تشکر از سایت خیییلی خوبتون
  من مشکلم دراتصال مژول به لپ تاپ هستش وصل میکنم شناسایی نمیشه درایورش رو هم هرچه قدر گشتم پیدا نکردم
  راه حل چیست؟

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، این ارور مربوط به اتصالات اینترنت شماست، بررسی کنید.

 • سلام خسته نباشید من نمیتونم درک کنم لازمه استفاده از برد های wemos در کنار برد های مثل اردینو یا رزبری چی هست؟؟؟
  وقتی خود رزبری میتونه با چند ماژول کار کنه و …… چرا این برد ها هم درکنارش استفاده میشه ؟؟
  ممنون میشم از گنگی منو در بیارید

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، در بسیاری از پروژه‌ها تمامی سنسورها به یک برد رزبری پای متصل نمیشوند و لازم است که اطلاعات را از مکان‌های مختلف دیگر به رزبری پای ارسال کنند و یا اینکه مستقیما اطلاعات سنسور را در مکان مربوطه به سرور انتقال دهند. از اینرو برای استفاده در پروژه‌های مختلف انتخاب‌های گسترده‌ای وجود دارد. برد Wemos یکی از این بردها است.

 • سلام من ماژول سنسور حرکت روی wemos زدم کار نکرد هیچ باعث شد یکی از قطعات wemos که نمیدونم چیه فک کنم مقاومت بود دود کرد! ولی برد کار میکنه و نزدیک ده نوع ماژول تست کردم مشکلی نداشت ولی این ماژول مشکل داره رعایت پین هاشم کردم!

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، اگر نوع ماژول و اتصالاتی که بر قرار کردید را اعلام کنید. تا دیگر کاربران هم از تجربه شما استفاده کنند.

   • ماژول سنسور تشخیص حرکت PIR Mini SR505 مناسب اینترنت اشیاء کد محصول: DKP – 40827
    خریدم از سایت شما که باعث شد بردم اسیب ببینه و خودش هم کار نمیکنه مشکل داره فقط به من ضرر مالی رسید!

    • سلام مجدد
     هر ماژولی اگر اشتباه متصل شود باعث ایجاد آسیب به مدار میشود. همین ماژول که شما میفرمایید در آزمایشگاه دانشجو کیت، به علت عدم دقت یکی از کارآموزان، باعث آسیب به برد رزبری پای شد. ولی همانطور که میبینید بسیاری از پروژه‌ها با این ماژول و برد رزبری پای در حال اجرا هستند. لطفا شیوه اتصالاتی که برقرار کردید را بیان کنید تا دیگر کاربران دچار چنین مشکلی نشوند.

 • سلام جناب طباطبایی با این برد wemos میشه پروژه ای که خانم پور بلور چیان مبنی بر اعلام خطر ورد اشخاص با node red و ربات تلگرام نوشتند رو انجام داد
  یا بهتر بگم اونجا به arduino uno نیاز هست،یعنی میشه از این wemos به جای uno استفاده کرد؟

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، در دنیای امبددها هیچی غیر ممکنی وجود ندارد. برای این منظور نمیدانم در نرم افزار Node Red برای این برد کتابخانه‌ای توسعه داده شده است یا خیر. ولی در حالت کلی‌تر می‌توانید از پروتکل MQTT برای ارسال اطلاعات از برد ویموس Wemos به نرم افزار نود رد استفاده کنید. پیشنهاد میکنم آموزش ارتباط آردوینو با نرم افزار اینترنت اشیاء Node Red با پروتکل MQTT را مطالعه کنید. سپس اقدام به کدنویسی کنید.

   • سلام بعد از نصب تمامی مراحل
    موقع آپلود برنامه با ارور زیر روبه رو شدم ، مشکل چیه؟

    Board d1_mini (platform esp8266, package esp8266) is unknown

    Error compiling for board WeMos D1 R2 & mini.

    چندین بار هم تست کردم هم تغییر USB هم تغییر کابل هم تغییر درایور برد

    • با سلام
     ضمن تشکر از توجه شما، بنده با این ارور مواجه نشده‌ام، به نظر میرسد که برد شما شناسایی نشده است یا اینکه با برد Wemos متفاوت است. لطفا نوع برد را مشخص کنید تا بررسی کنم.

 • با سلام بنده یه ماژول D1 mini دارم که دایورها طبق توضیحات داده شده نصب شده و برد ” WeMos D1 R2 & mini” رو انتخاب کردم و از خود مثالهای اردینو برنامه Blink رو اپلود کردم روی ماژول و جواب داده.با نرخ سرعت ۱۱۵۲۰۰ و ۸۰ MHz .تا اینجا مشکلی نیست اما وقتی که با پنجره serial monitor رو باز میکنم و دستور AT رو واسه تست ارتباط میزنم هیچ اتفاقی نمیفته و چیزی نشون نمیده.لازم به ذکره که توی پنجره serial monitor در قسمت پایین سمت راست نیز نرخ سرعت رو هم ۱۵۵۲۰۰ گذاشتم و خط دستورش هم both هستش.اما بازم جواب نمیده.نرخ سرعت های دیگه هم امتحان کردم و باز جواب نداده.با سریال پورتهای دیگه هم امتحان کردم و نشده.ممنون میشم کمک کنید.

   • پایه های اضافی رو متصل نکردم.ماژول رو مستقیم به لپ تاپ وصل کردم و برنامه Blink رو روش آپلود کردم.و ماژل چشمک زد.حال واسه اینکه بخوام یه وب سرور واسش بنویسم باید اول با serial monitor دستورات AT command رو اجرا کنم و ماژول هم پاسخ بده.اما دستورات که اجرا میکنم هیچ چیزی نشون نمیده.کلا هدفم اینه تو این مرحله وب سرور واسش بنویسم که گیر کردم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • ضمن عرض سلام و ارادت …
  بزرگوار من تمامی مراحل تعریف برد را پیش رفتم و برد تعریف شده و درلیست بردهای آردوینو آمده … اما هنگام آپلود کردن خطای نشناختن برد را آردوینو می دهد … لطفا کمک کنید … بردهای اونو و مگا و … را مشکلی ندارم اما بردهایی که با کابل میکرو یو اس بی می باشد باوجود حضور برد در لیست آردوینو ولی برد را نمی شناسد و ارور برد ناشناخته میدهد ….
  منتظز بزرگواری و پاسخ شما هستم
  با تشکر

  • با سلام
   ضمن تشکر ازتوجه شما، کابل Micro USB را تعویض کنید. همچنین دقت داشته باشید که درایور CH340 را نصب کرده باشید. نکته دیگر اینکه قبل از آپلود کدها باید در قسمت پورت، یکی از پورت‌های سیستم برای انتخاب فعال باشد که این نشانه شناخته شدن برد آردوینو توسط سیستم شماست.

 • سلام.
  من میخوام برای یه ربات جنگجو با wemos d1 mini کنترل بسازم.
  بنظرتون شدنیه؟
  تاخیر و این چیزاش چقدره؟
  کنترل با یه اپلیکیشن موبایل تاخیرش باید زیاد باشه چون باید به سرور ویموس یه بار یه درخواست بفرسته بعد ویموس اجراش کنه

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، در خصوص شدن یا نشدن، هیچ چیز غیر ممکنی وجود ندارد! در ابتدا باید نیازمندی‌هایتان برای ربات جنگجو را مشخص کنید. از جمله چه سنسورها و تجهیزاتی باید کنترل شوند، پس از آن نوبت به انتخاب برد مناسب میرسه، از نظر ابعاد، استقامت، شرایط محیطی و…

 • سلام در قسمت Additional Boards Manager URLs باید لینک مرتبط با سورس Wemos را وارد کنیم.
  منظور از سورس چیه از کجا باید بیارم بنویسم اون جا

  • سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، بعد از این قسمت در متن آموزش به این قسمت “پس از وارد شدن به این قسمت پنجره‌ای مانند زیر باز میشود. کافیست لینک Wemos را در کنار دیگر لینک‌ها وارد کنیم. سپس Ok را کلیک کنید.” میرسیم، در اینجا لینک قرار دارد.

 • سلام
  مهندس سنسور ، ماژول ، برد الکترونیکی ظاهرا هر کدام برای خود ویژگی هایی دارند که من نمی دونستم .
  فقط درست متوجه نشدم چرا علیرغم پکیج ۳۷ عنصره و برد آردینو بازهم عناصری دیگری نیاز داریم مثل برد کنترلی اینترنت اشیا و mcu ?
  به طور خلاصه می توانید بگید کلا چه عناصری نیاز داریم و برای چه کاربردی تا یکجا بخرم ؟

 • سلام تشکر از آموزش های مفیدتون ، یه جا فرمودید لینک مرتبط با سورس Wemos را باید وارد کنیم منظورتون چی هست؟ از کجا باید پیدا کنم لینکو؟

 • ببخشید متوجه شدم دوتا پست بالاتر دیدم جوابو تشکر. فقط یه سوال دیگه برد wemos رو چطوری به کامپیوتر وصل کنم با کابل شارژر گوشی میشه؟

  • خواهش میکنم. با کابل USB باید متصل کنید. البته بهتر است از کابل شیلد دار استفاده کنید. ولی با کابل شارژر گوشی هم بنده تست کردم و مشکلی ندارد. ممکن است در انتقال برنامه کمی کند عمل کند.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده طبق اموزش سعی کردم که بر روی برد کد رو اپلود کنم اما در قسمت پورت ها هیچ گزینه ای مشاهده نمیشود
  با دو سیستم عامل ویندوز و مک با نصب درایور در هر دو و همچنین با استفاده از دو کابل مختلف بنده موفق نشدم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  سپاس

  • با سلام و تشکر از توجه شما
   در ابتدا وارد قسمت تنظیمات سیستم عامل شده و یکبار کابل USB را جدا کنید، دقت کنید که پورت USB توسط سیستم عامل شناخته میشود یا خیر سپس موارد را از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

   • بنده نیز دقیقا همین مشکل را دارم قسمت port غیر فعال است در صورتیکه با همین کامپیوتر و همین پورت برد آردوینو uno بنده شناسایی میشود و کار میکند تمام آموزش های شما در این پست مو به مو انجام دادم و حتی ورژن ۲٫۴ برد esp8266 را نیز نصب کردم اما باز نمیشناسد لطفا راهنمایی فرمایید. تشکر

    • دقت بفرمایید ک این برد دارای درایور CH340 است. این درایور به صورت پیشفرض توسط سیستم عامل شناسایی نمیشود و نیاز است که به صورت مجزا نصب شود. لطفا از صفحه محصول برد ویموس درایور را متناسب با سیستم عاملتان نصب کنید. سپس موارد را مجددا بررسی و اطلاع رسانی کنید.

     • موقع نصب درایور وقتی برد به کامپیوتر وصل است اررور نصب میدهد و نصب نمیشود ولی همین درایور وقتی برد آردوینو uno به کامپیوتر وصل است نصب میشود . اونجور که من فهمیدم اصلا برد تغدیه نمیشود و انگار چیزی به pc وصل نیست هیچ اتفاقی نمیافتد. من تازه دیروز این برد به دستم رسیده و از دانشجوکیت خریدم. لطفا راهنمایی کنید. تشکر

      • کاربر گرامی برای نصب درایور اصلا نیازی به اتصال برد به کامپیوتر نیست. درضمن برد آردوینو UNO اگر نسخه R3 باشد، نیازی به درایور ندارد. همچنین این دو مورد که میفرمایید اصلا مرتبط با هم نیستند. دقت بفرمایید که برای راه اندازی برد ویموس باید درایور CH340 روی سیستم عاملتان نصب شود. در غیر این صورت پورت USB به هیچ عنوان شناسایی نخواهد شد. در این خصوص آموزش نصب هم در سایت وجود دارد.

       • سلام آقای طباطبایی بنده درایور را نصب کردم و پیغام موفقیت نصب هم داده اگر قبول ندارید بنده اسکرین شات ارسال کنم . ولی ماژول شناسایی نمیشود ویندوز بنده ۱۰ میباشد و روی یک کامپیوتر دیگر با ویندوز ۷ نیز تست کردم باز هم برد شناسایی نشد. یه راه به من نشان دهید تا بفهمم برد مشکلی ندارد. در غیر اینصورت برد ارسالی شما مشکل دارد

        • با سلام مجدد
         کاربر گرامی در اینجا موارد مربوط به هیچ فروشگاهی بررسی نمیشود. شما موارد را باید از همان فروشگاه بررسی کنید. راه اندازی این برد بسیار ساده است. مطمئن باشید که قسمتی از مراحل را اشتباه انجام داده‌اید. حتی کابل شما هم در خصوص شناسایی برد تاثیر دارد.

         • سلام ظاهرا کاربر mehrdad نیز مشکل مشابه مشکل من را دارد ، بنده از کابل شارژر گوشی استفاده میکنم. آیا مشکل از این کابل میباشد؟ اگه بله کابل مخصوص را معرفی کنید . تشکر

          • سلام مجدد
           در این خصوص نباید مشکلی پیش بیاید، ممکنه در بردهای جدید ورژن درایور متفاوت باشد. در این خصوص بنده در حال بررسی هستم که از همین طریق موارد را اعلام خواهم کرد.

   • با سلام مجدد
    شناخته نمیشود.
    درایور هم نصب شده است.
    پس از اتصال برد به سیستم یک شبکه وایفای با نام esp_0A4799 یافت میشود
    اما در سیستم شناخته نمیشود و در قسمت پورت ها هم موردی فعال نیست.
    ضمنا بنده یک آردوینو uno و یک آردوینو نانو دارم که هر دو بدون مشکل کار میکنند.

    • از کدام مسیر در ویندوز به این نتیجه رسیدید که برد توسط سیستم عامل شناخته نشده است؟ نکته دیگر اینکه شبکه وای فای ربطی به اتصال سخت افزار USB به سیستم ندارد. این برد به دلیل اینکه نیاز به درایور دارد کمی با برد uno متفاوت است. بعد از نصب درایور اگر پورت USB توسط سیستم عامل شناخته نشد، یک بار ریست کنید و مجددا تست و از همین طریق موارد را اطلاع دهید.

     • از قسمت دیوایس منیجر.
      با پلاگ و آنپلاگ کردن usb در دیوایس منیجر تغییری ایجاد نمیشود ، با ۴ پورت usb نیز تست کردم.
      بنده همین الان مجدد درایور رو نصب کردم و بعد از اون سیستم رو ریستارت کردم
      باز هم تغییری به وجود نیومد و پیدا نکرد برد رو.

      • سلام مجدد
       اگر با اتصال و جدا کردن کابل اتفاقی نمی‌افتد، درایور ch340 روی سیستم شما نصب نشده است. اگر هم میفرمایید که نصب کرده‌اید، احتمالا درست نصب نشده است یا یک فایل دیگری نصب کرده‌اید. لطفا از نصب کامل درایور اطمینان حاصل کنید.

 • سلام من موارد بالا را انجام دادم اما اولا نسخه چند رو باید نصب کنم و دوما من ۲٫۳ رو زدم اما تا وسطا رفت بعد ارور داد و قطع شد؟ نمیشه جدا دانلود کرد بعد وارد نرم افزار کرد؟ خیلی طول میکشه!!

   • سلام مجدد ممنون از روی مراحل بالا رفتم و مشکل برطرف شد اما یک سوال دیگه اینکه برنامه ای رو پروگرام کردم و بلافاصله مودم شناسایی میشود و کانکت میشه برد به مودم..اما بعد از خاموش کردن برد و روشن کردن مجدد دیگه وصل نمیشه مشکل از کجاست؟ این برد wemos mini حافظه نداره؟

    • با سلام
     خواهش می‌کنم، مگر از روشی غیر از این آموزش استفاده می‌کردید؟!! برای اتصال مجدد پس از خاموش و روشن شدن این چند خط را اضافه بفرمایید. سپس موارد را از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

     if (WiFi.status() != WL_CONNECTED) { // FIX FOR USING 2.3.0 CORE (only .begin if not connected)
     WiFi.begin(ssid, password); // connect to the network
     }
     while (WiFi.status() != WL_CONNECTED) {
     delay(500);
     Serial.print(“.”);
     }

     • سلام ممنون از راهنمایی انجام دادم اما دیگه کانکت نشد حتی خاموش روشن هم کردم باز هم نشد دوباره ریست کردم برد رو و همون برنامه قبلی رو آپلود کردم آپلودش کامل و با موفقیت میشه اما دیگه چراغ روی برد روشن نمیشه و کانکت نمیشه!!
      به نظر شما مشکل چیه و اینکه با یک بار زدن دکمه ریست روی برد ریست میشه یا ن؟؟؟

      • سلام مجدد
       خواهش می‌کنم، این مشکلات در بردهای چینی روال است. کمی تلاش کنید موارد رفع خواهد شد. اینکه میفرمایید کانکت نمی‌شود می‌تواند از مغایرت آی پی در شبکه داخلی شما هم باشد. خیلی موارد روتر یا مودم وای فای شما محدودیت‌هایی دارد که به این صورت بروز میدهد.

        • سلامت باشید، مواردی که شما مطرح کردید مربوط به مشکلات نرم افزاری است. دقت داشته باشید اگر فعالیت غلطی روی برد انجام نداده باشید، امکان مشکل دار شدن آن وجود نداشته و نیازی به تعویض نمی‌باشد. ولی اگر فعالیتی خطر ساز برای برد انجام داده‌اید، مثلا اتصال کوتاه و… این موضوع فرق خواهد داشت.

          • سلام مجدد
           خب روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید با یک مولتی متر جریان خروجی پایه‌ها را چک کنید و همزمان به صورت دستی از طریق برنامه پایه مربوطه را high کنید. در خصوص دکمه ریست بنده اطلاعی ندارم ولی فکر نمی‌کنم مشکلی پیش بیاید. با این حال از دیگر کاربران که در این زمینه تجربه دارند، تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.

 • سلام من این برد را خریداری کردم میشه و میخوتهم لامپ منزل را کنترول کنم بطور کامل راهنماییم بکنید ممنون

 • سلام
  استاد آموزشتون ساده و کاربردی بود برای من که خیلی سریع اوکی شد. ممنونم

 • سلام
  وقتتون بخیر
  یه پروژه توی ذهنم هست نمیدونم با این برد قابل انجام هست یا نه، لطفا راهنمایی کنید
  پروژه مورد نظرم اینه که با اینترنت گوشی این رله ای که به برد وصل میشه رو کنترل کرد.
  ممنون

 • با سلام
  من پس از انجام کار های فوق موفق به کامپایل نشدم میشه راهنمایی بفرمایید؟
  Arduino: 1.6.8 (Windows 10), Board: “WeMos D1 R1, 80 MHz, 4M (1M SPIFFS), v2 Lower Memory, Disabled, None, Only Sketch, 115200”

  C:\Program Files (x86)\Arduino\arduino-builder -dump-prefs -logger=machine -hardware “C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware” -hardware “C:\Users\Amin\AppData\Local\Arduino15\packages” -tools “C:\Program Files (x86)\Arduino\tools-builder” -tools “C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr” -tools “C:\Users\Amin\AppData\Local\Arduino15\packages” -built-in-libraries “C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries” -libraries “C:\Users\Amin\Documents\Arduino\libraries” -fqbn=esp8266:esp8266:d1:CpuFrequency=80,FlashSize=4M1M,LwIPVariant=v2mss536,Debug=Disabled,DebugLevel=None____,FlashErase=none,UploadSpeed=115200 -ide-version=10608 -build-path “C:\Users\Amin\AppData\Local\Temp\build0cf97204a0f0123bbe8e326b273dbcbf.tmp” -warnings=none -prefs=build.warn_data_percentage=75 -verbose “C:\Users\Amin\Documents\Arduino\hellotheworld\hellotheworld.ino”

  Board d1 (platform esp8266, package esp8266) is unknown

  Error compiling for board WeMos D1 R1.

  • با سلام
   با توجه به ارور ارسال شده به نظر می‌رسد که نوع برد را اشتباه انتخاب کرده باشید. گزینه D1 mini را انتخاب بفرمایید. سپس موارد را از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 • سلام جناب طباطبایی
  ممنون از سایت پر محتوا تون……در خصوص یک پروژه می خواستم با شما مشورتی داشته باشم.از اونجایی که پروژه ما بایستی از تعداد n کلاینت اطلاعاتی رو برای یک سرور محلی ارسال کنه بهتر دیدم که در اینجا در خواست مشاوره(البته با در نظر گرفتن حق العمل) را مطرح کنم.ممنون میشم با بنده از طریق شماره تلفن ……..تماس بگیرید یا اینکه شماره تماسی را مشخص بفرمایید تا بنده تماس بگیرم.
  مجددا از سایت پر بارتون تشکر می کنم.
  در پناه حق – علیرضا بهره دار

 • سلام امکانش هست دو لامپ همزمان با برد ویموس مینی خاموش روشن کرد و به این صورت که هر کدام به یک پورت وصل شوند و دستورات خاموش روشن کردن مجزا داشته باشند یا به نوعی دیگر امکانش هست از پورتی دیگر مثل d8 استفاده کرد جهت خروجی ؟؟

 • Arduino: 1.8.1 (Windows 10), Board: “WeMos D1 R2 & mini, 80 MHz, 115200, 4M (3M SPIFFS)”

  Sketch uses 222209 bytes (21%) of program storage space. Maximum is 1044464 bytes.
  Global variables use 31576 bytes (38%) of dynamic memory, leaving 50344 bytes for local variables. Maximum is 81920 bytes.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.
  ببخشید این خطا رو میده. کابل و نرخ ارسال رو عوض کردم و روی چندتا لپ تاپ هم امتحان کردم چرا جواب نمیده؟

  • با سلام
   تا جایی که بنده اطلاع دارم، حجم کدهایی که آپلود می‌کنید بیش از توان برد است. با این حال از دیگر کاربرانی که در خصوص رفع این مشکل تجربه دارند، تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.

 • سلام خسته نباشید
  من یه برد D1 R1 دارم که از طریق هات اسپات گوشی به اینترنت وصل میشه و با سرور که تبادل اطلاعات میکنه
  الان مشکل اینه که برد به اینترنت وصله به سرور هم متصله و اطلاعاتی که میفرسته رو هم سرور دریافت میکنه اما اطلاعاتی که سرور میفرسته رو دریافت نمیکنه و client.available() همیشه صفر رو برمیگردونه بنظرتون مشکل از کجاس؟
  ممنون

   • اطلاعات به صورت یک رشته که شامل حداکثر ۴۰کاراکتر است از سمت سرور ارسال میشوند و برای ذخیره و نمایش از کد زیر استفاده شده است
    if(!client.available())
    {
    Serial.print(“nothing recived”);
    }
    else
    {
    while(client.available())
    {
    c[i]=client.read();
    i++;
    }
    for(int j=0;j<i;j++)
    Serial.print(c[j]);
    }
    اما تو سریال مانیتور تو هر بار اجرای void loop() فقط nothig recived رو نمایش میده

    • در این چند خط دستورات دریافتی از سرور خوانده شده و سپس در سریال مانیتور نمایش داده می‌شود. در خط اول اگر هیچ پیامی از سرور دریافت نشود عبارت nothing recived نمایش داده خواهد شد. در صورتیکه پیام دریافت شود، توسط دستور client read خوانده و در سریال مانیتور نمایش داده می‌شود. دستور For هم باید ببینم اول برنامه مقدار i برای چه متغیری تعریف شده تا امکان تحلیل کدها وجود داشته باشد.

 • سلام و تشکر از تلاش بسیار خوب شما در جهت آموزش
  به نظرم ورژن WeMOS قدیمی است شاید بهتر باشد لینک آن را با
  http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
  به روز کنید.
  برخی از ویژگی ها مثل سرعت های بالاتر ارتباط با برد و برد های جدیدتر و وب امن در این آخرین ورژن می باشد.
  باتشکر

 • سلام. بنده یه سوالی داشتم لطفا راهنماییم کنید
  بنده میخوام با کمک برد آردوینو محتوای یه فایل txt رو درون یه متغیر مثلا MyText بریزم. چجوری میتونم این کار رو بکنم؟ آیا از طریق یه لینک هم میشه اینکار رو کرد؟
  مثلا به این شکل باشه
  String MyText = LoadString(“Good/New/matn.txt”); // zzzzzz

  پاسخ

   • میتونم برای این یه مورد آموزش هزینه هم بکنم. لطفا کمک کنید. لینک یا هر چیزی که میشه برام ارسال بفرمایید. این هم ایمیل بنده هست

    • با سلام
     پاسخ به سوالات از طریق سایت است و پس از پاسخگویی از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
     در پست مربوطه پاسخ داده شد، بررسی و نتیجه را اعلام کنید.

   • هزینه این دوره خیلی زیاده. ۲۲۰ هزار تومن فقط برای یه سوال خیلی زیاده. ولی اگر میتونید که به صورت ایمیل به بنده کمک بفرمایید با هزینه کمتر، اینجوری برای بنده خیلی بهتر میشه
    لطفا کمکم بفرمایید هزینه اش رو هم پرداخت میکنم

    • با سلام
     پاسخ به سوالات از طریق سایت است و پس از پاسخگویی از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
     در پست مربوطه پاسخ داده شد، بررسی و نتیجه را اعلام کنید.

 • سلام خسته نباشید هرکاری کردم این ارور اومد درایور مربوطه هم نصب کردم
  Arduino: 1.8.3 (Windows 8.1), Board: “LOLIN(WEMOS) D1 R2 & mini, 80 MHz, Flash, Disabled, All SSL ciphers (most compatible), 4M (no SPIFFS), v2 Lower Memory, Disabled, None, Only Sketch, 921600”

  exit status -1073741515
  Error compiling for board LOLIN(WEMOS) D1 R2 & mini.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

 • این ارور برای جیه موقع ابلود
  C:\Users\hamed\Desktop\sketch_jul09aa\sketch_jul09aa.ino:25:21: fatal error: ESPWiFi.h: No such file or directory

  #include

  ^

  compilation terminated.

  exit status 1
  Error compiling for board WeMos D1 R1.

 • سلام برای دستور دادن به WEMOS حتما باید به اون وای فای که WEMOS وصل وصل شیم تا اون صفحه برامون بالا بیاد یا اینکه به اینترنت گوشی هم متصل باشیم و اون ip رو تو مروگرمون بزنیم اون صفحه بالا میاد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • سلام
  وقتتون بخیر
  ممنون ازاموزش خوبتون
  چطور میشه فهمید ادرس آپدیت مخازن برد ویموس هنوز همینه و عوض نشده؟؟؟
  برای من ارور میده ک نمیتونه به این ادرس وصل شه

  • با سلام
   بنده همین چند روز پیش مجددا روی سیستم یکی از کاربران نصب کردم. آدرس صحیح است. اگر تغییر کند در آموزش هم تغییر خواهیم داد. بفرمایید چه اروری دریافت میکنید؟

 • سلام و خسته نباشید
  من چند روزی بود که از برد WEMOS D1 MINI استفاده میکردم. بعد از چند روز که دوباره برد را به کامپیوتر وصل کردم پورت سریال حذف شده بود و هر چه سعی کردم و دوباره نصب کردم دیگه شناسایی نمیشه. به نظرتون برد من سوخته. متشکرم

  • با سلام
   در خصوص سوختن یا سالم بودن برد به این صورت نمی‌توان نظر داد. به احتمال زیاد مشکلی که دارید، مربوط به اتصالات کابل و PC میباشد. لطفا کابل را عوض کنید، از پورت‌های دیگر استفاده کنید، همچنین کلیه اتصالات به پایه‌های برد را جدا کرده، سپس تست کنید و نتیجه را از همین طریق اعلام کنید.

 • Arduino: 1.8.11 (Windows Store 1.8.29.0) (Windows 10), Board: “WeMos D1 R1, 80 MHz, Flash, Legacy (new can return nullptr), All SSL ciphers (most compatible), 4MB (FS:2MB OTA:~1019KB), v2 Lower Memory, Disabled, None, Only Sketch, 115200”

  Executable segment sizes:

  IROM : 227612 – code in flash (default or ICACHE_FLASH_ATTR)

  IRAM : 26776 / 32768 – code in IRAM (ICACHE_RAM_ATTR, ISRs…)

  DATA : 1252 ) – initialized variables (global, static) in RAM/HEAP

  RODATA : 672 ) / 81920 – constants (global, static) in RAM/HEAP

  BSS : 24880 ) – zeroed variables (global, static) in RAM/HEAP

  Sketch uses 256312 bytes (24%) of program storage space. Maximum is 1044464 bytes.
  Global variables use 26804 bytes (32%) of dynamic memory, leaving 55116 bytes for local variables. Maximum is 81920 bytes.
  pyserial or esptool directories not found next to this upload.py tool.
  An error occurred while uploading the sketch

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  سلام من با این ارور برخورد کردم البته جاهای دیگه هم باهاش برخورد میکنم میشه بگید چه اروری هست و باید دقیقا چیکار کنم

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، متاسفانه بنده با چنین اروری روبرو نشده‌ام همچنین دقیقا علت رفع آن را نمی‌دانم. از دیگر کاربرانی که در این خصوص با چنین مشکلی برخورد کرده‌اند، درخواست میکنم تا در این بحث شرکت کنند.

 • سلام
  من از برد wemos D1 استفاده می کنم
  میخواستم بدونم این روش آموزش شامل این برد هم میشه.

 • درود بر شما . من یک برد wemos mini d1 تهیه کردم تمام پروسه گفته شده رو طی کردم ولی در قسمت انتخاب Board متاسفانه wemos mini d1 رو نداره در قسمت get board info هم شناسایی نمیکنه حتی قبل از این هم NodeMCU ESP8266 داشتم با اون هم همین مشکلو داشتم اگه امکانش هست راهنمایی کنید ممنون میشم. 🙂

 • سلام
  من ماژول wemosd1 رو از فروشگاه شما خریداری کردم
  وقتی برنامهblink رو توش آپلود می کنم ال ای دی روی esp شروع به چشمک زدن میکنه ولی وقتی مدار رو با یک ال ای دی مجزا تست می کنم
  ال ای دی فقط روشن می مونه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • با سلام
   در خصوص کالاهایی که از فروشگاه تهیه کرده‌اید، بایستی از همانجا راهنمایی دریافت کنید. ولی در صورتی که تمایل دارید از این طریق به شما در خصوص برد Wemos D1 mini راهنمایی شود. لطفا روش اتصالات و نوع ال ای دی مورد استفاده را اعلام کنید.

 • سلام خسته نباشید
  من یه برد wemo d1 r1 دارم میخوام اون رو به صورت اکسس پوینت قرار بدم ( با یوزر و پسورد) بعدش با بیسیک ۴ اندوید یه برنامه برای گوشی بنویسم تا با اون یه سری دستور iot برام انجام بده ولی به صورت آفلاین لطفا راهنمایی کنید از چه کتابخونه ای استفاده کنم
  اگه یه اموزش قرار بدین عالی میشه
  با تشکر از شما و دیجی اسپارک

 • سلام. مشکل من اینه که Arduino IDE پورت متصل به برد رو نمیشناسه. درایور برد رو از روی سایت سازنده دانلود کردم. درایور USB to UART Bridge VCP drivers رو هم نصب کردم. با کابلهای مختلف هم تست کردم. در پرتهای مختلف لپتاپ هم تست گرفتم. کلا هیچ فایده ای نداشت! چیزی به ذهنتون میرسه؟ مرسی

 • سلام و دورد
  درایور ماژول را نصب کردم. بازم پورت نمیاره برای ماژول. از همان مدل دقیقا دارم راحت تا وصل میکنم پورت را میاره واین ماژول که وقتی کابل یو اس بی را وصل میکنم چراغ ldeروشن میمونه انگار که اتصال کوتاه هستن ۶ عدد جدیدا گرفتم از دانشجو کیت همینطورین
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   مشکلات درایور در این ماژول‌ها یکی از موارد کاملا عادی هستند که درگیری بسیاری برای کاربران درست میکنند. اگر با تغییر درایور مشکلتان برطرف نشد، پیشنهاد میکنم با مبدل USB به سریال از پورت سریال ماژول اقدام به پروگرام کردن آن بکنید. معمولا تعویض کردن درایور که به ظاهر کار ساده‌ای است، مشکلاتی در پیش دارد.

 • با سلام . برد wemos d1 با هسته esp-wroom 32 اردوینو خریدم لینک مربوط به شناسایی بردboards manaeger url addtaional
  میخاستم با تشکر

 • با سلام ، یه سوال برام پیش اومده که خرید رو برام سخت کرده ، میخوام بدونم تفاوت آردوینو D1 نسخه Rev1 بر پایه تراشه ESP8266 و Wemos D1 Mini چیه؟ آیا آردوینو D1 بهتر نیست ؟ راحت تر برنامه ریزی نمیشه؟ باهم در برنامه نوشتن و پروگرم کردن خیلی تفاوت دارن؟

  • با سلام
   به صورت کلی هر دو برد از یک تراشه استفاده کرده‌اند. برد D1 دارای پایه‌های بیشتری است و بستگی به پروژه مد نظر شما دارد. در بسیاری از پروژه‌ها برد D1 mini به علت کوچک بودن انتخاب مناسبی است. در آخر بسته به نیازمندی که دارید بایستی برد را انتخاب کنید.

 • سلام ممنون از زحمات زیاد شما
  من در دانلود لینک مشکل دارم و نرم افزار ارور میده و لینک رو دانلود نمیکنه

 • سلام خسته نباشید.
  من کدی رو میخوام روی برد ویموس آپلود کنم ولی این ارور رو میده:

  . Variables and constants in RAM (global, static), used 33084 / 80192 bytes (41%)
  ║ SEGMENT BYTES DESCRIPTION
  ╠══ DATA 1592 initialized variables
  ╠══ RODATA 3348 constants
  ╚══ BSS 28144 zeroed variables
  . Instruction RAM (IRAM_ATTR, ICACHE_RAM_ATTR), used 61035 / 65536 bytes (93%)
  ║ SEGMENT BYTES DESCRIPTION
  ╠══ ICACHE 32768 reserved space for flash instruction cache
  ╚══ IRAM 28267 code in IRAM
  . Code in flash (default, ICACHE_FLASH_ATTR), used 795396 / 1048576 bytes (75%)
  ║ SEGMENT BYTES DESCRIPTION
  ╚══ IROM 795396 code in flash
  transport: transport: the stream is done or WriteHeader was already called
  A fatal esptool.py error occurred: Cannot configure port, something went wrong. Original message: PermissionError(13, ‘A device attached to the system is not functioning.’, None, 31)

  *کامپیوتر برد رو شناخته چون در قسمت device manager ویندوز هم پورت رو آورده و هم مدل چیپست که CH340g هست.
  *در داخل نرم افزار آردوینو برد رو LOLIN(WEMOS) D1 R2 & mini انتخاب کردم و وپورت هم درست انتخاب شده.
  *upload speed هم روی ۱۱۵۲۰۰ قرار داره.
  *فرکانس cpu هم روی ۸۰MHz هست.
  *جای کابل هم روی کیس عوض کردم و با بقیه ی پورت ها هم تست کردم بازم همینه.
  *مشکل از کابل هم نیست چون برای تست روی دو تا nodemcu دیگه هم کد آپلود کردم و بدون مشکل کد آپلود و اجرا شد.
  *با ورژن ۱ و خورده ای که همون ورژن قدیمی نرم افزار آردوینو هم تست کردم بازم موفق نشدم.

  ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر

 • سلام وقت بخیر
  بنده یک پروژه دما و رطوبت با برد esp8266 d1 wifiانجام داده ام
  برای اپلود کد روی برد این خطا رو میده
  A fatal esptool.py error occurred: Failed to connect to ESP8266: Timed out waiting for packet header
  ممنون میشم راهنمایی کنید