آموزش رزبری پای رزبری پای

ویندوز ۱۰ برای رزبری پای raspberry Pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مایکروسافت تا به حال میلیون‌ها نسخه از ویندوز ۱۰ را برای تبلت ها و لپتاپ ها و سیستم‌های دسکتاپ عرضه کرده است. حال این شرکت یک پیشنهاد ویژه نیز برای دارندگان رزبری پای ۲ دارد. آن هم نسخه مخصوص ویندوز ۱۰ برای این برد ۳۵ دلاری است.

مایکروسافت تا به حال میلیون‌ها نسخه از ویندوز ۱۰ را برای تبلت ها و لپتاپ ها و سیستم‌های دسکتاپ عرضه کرده است. حال این شرکت یک پیشنهاد ویژه نیز برای دارندگان رزبری پای ۲ دارد. آن هم نسخه مخصوص ویندوز ۱۰ برای این برد ۳۵ دلاری است.

مایکروسافت سیستم عامل خود را برای رزبری به صورت کاملاً رایگان عرضه میکند ( کی میاد برا برد ۳۵ دلاری لایسنس ویندوز بخره؟ ) البته این کار برای مایکروسافت زیاد راحت نبوده و اگر امکان داشت این نسخه را نیز پولی میکرد. یکی از سیاست‌های مایکروسافت نصب شدن ویندوز ۱۰ روی میلیون‌ها دستگاه است که برای محقق شدن آن همه کاری میکند؛حتی عرضه ی نسخه مخصوص ویندوز ۱۰ برای رزبری پای ۲ . زیرا تعداد رزبری پای ها هم آنقدر ها کم نیست که بتوان از آن‌ها گذشت. اما پیشنهاد آن‌ها دقیقاً همان ویندوز ۱۰ نیست که شما روی سیستم خانگی خود نصب میکنید. رزبری پای ۲ میتواند فقط نسخه مخصوص از این سیستم عامل را که قبلاً در دیجی اسپارک معرفی کردیم استفاده کند. این نسخه مخصوص برد های توسعه دهندگی ساخته شده است و برای دستگاه‌هایی است که قابل حمل و کوچک هستند و ممکن است صفحه نمایش داشته و یا نداشته باشند.

-ویدئو-

ولی همچنان شما میتوانید رزبری خود را به یک مانیتور متصل کنید و از آن استفاده کنید. اگر شما آن را به مانیتور وصل کنید دیگر هسته IOT را نمیبینید و دسکتاپ ساده شد گرافیکی ویندوز را با کورتانایی که انتظار شمارا میکشد خواهید دید. در اینجا دیگر شل ویندوز را نخواهید دید و باید خودتان برای دستگاهتان برنامه بنویسید اگر که میخواهید دکمه هایی را در سیستم برای کلیک کردن داشته باشید.

خب حالا اگر سیستم GUI یا رابط کاربری نداشته باشد با windows 10 IoT چکاری میتوانید بکنید؟ مث تمام سیستم‌های رزبری شما میتوانید با این هسته کارهایی مثل ساخت رباتی که هاکی بای میکند را انجام بدهید یا یک قفل در بسازید که دسترسی افراد به خانه را بر اساس هویتشان با استفاده از تشخیص چهره محدود و کنترل کند. مایکروسافت پروژه های متنوعی برای شما در DEV Center خود قرار داده است.

-ویدئو-

همچنین شما میتوانید با این برد اتوماسیون های خانگی خود را انجام دهید. فکرکنم تعریف از این هسته کافی باشد و وقت آن باشد که IoT را دانلود کرده و نصب کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه

  • خیلی ممنون از آموزشتون
    یک سوال دارم یعنی نمیشه روی این ویندوز نرم افزارهای ویندوزی که مثلا روی کامپیوتر معمولی مون نصب می کنیم رو نصب کنیم؟

    • با سلام
      ضمن تشکر از توجه شما، خیر نمیتوانید چنین کارى کنید. براى این منظور باید از سیستم عامل تین کلاینت استفاده کنید.