سخت افزار مدارهای الکترونیک

ورود پردازنده های زئون به لپتاپ ها

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

پردازنده های زئون به زودی به لپتاپ ها خواهند آمد و این انقلابی عظیم برای قدرتمند شدن سیستم های قابل حمل خواهد بود

خبر خوبی است که پردازنده های فوق حرفه‌ای و قوی زئون به داخل لپ تاپ ها راه پیدا کننده نه؟ تا به امروز شاهد پردازنده های زئون در سیستم‌های بسیار قدرتمند و سرور ها بودیم اما خبر خوشی است که بتوان از آن‌ها در لپ تاپ خود استفاده کنید.

پردازنده های زئون اینتل مدت زیادی نیست که در workstation ها و سرور های دیتاسنتر ها به کار گرفته می‌شوند. طراح اینگونه چیپ ها اولین مدل زئون را برای لپتاپ ها طراحی کرده است. مدل E3-1500M v5 که یک مدلmicroarchitecture میباشد. این بدین معنی است که شما همه آن چیزی را که برای حرفه‌ای بودن و پرقدرت شدن نیاز دارید در یک سی پی یو بسیار کوچک جمع آوری شده است که با آن میتوانید کارهایی مانند رندر کردن تصاویر سه بعدی و … را انجام دهید. این‌ها همه در حالی است که لپتاپ شما هنوز هم باریک است و وزن قبلی خود را حفظ کرده است. هنوز مشکلاتی از قبیل پشتیبانی از حافظه ها ودر سر راه این پردازنده هست اما اینتل در حال کارکردن بر روی آن است. اما روی کار آمدن این نسل از زئون احتمالاً باعث تولید نسل جدید thunderblot 3 شود و حتی اگر شما بخواهید میتوانید نمایشگر هایی با کیفیت دوبرابر ۴K را به سیستم خود متصل کنید و حتی دستگاه‌های usb زیادی را از یک پورت متصل کنید.

intel xeon

پردازنده های زئون اینتل

به هرحال مدل مذکور هنوز نمیتواند همه ی این قبیل کارهارا انجام دهد اما میتوان امیدوار بود با آمدن زئون ها به سیستم‌های خانگی این امور نیز محقق شوند. گفته شده است که این پردازنده ها احتمالاً تا پاییز شاهد ورود پردازنده های زئون لپتاپی خواهیم بود. همانطور که میدانید امروزه انقلابی درحال وقوع است که بیشتر کاربران از سیستم‌های خانگی به سمت لپ تاپ ها در حال مهاجرت هستند و همین باعث می‌شود که تولید کنندگان تمرکز بیشتری بر روی لپ تاپ ها و قدرت آن‌ها داشته باشند. امروزه حتی موبایل هایی در حال طراحی شدن هستند که همانند یک workstation قوی باشند و این نبرد برای قدرت بیشتر در عین کوچک بودن وسایل تا ابد ادامه خواهد داشت.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه