رباتیک سخت افزار

پهپاد Lily با قابلیت خودکار تهیه عکس وفیلم

پهپادها روبه روز در حال گسترش هستند و استفاده از دوربین‌ها و ابزارهایی که باعث خودکار شدن این ابزارها شود برقابلیت این پهپادها اضافه خواهد کرد. استفاده از پهپادها به عنوان تعقیب کننده جهت بررسی مکان های مختلف کاربردهای زیادی دارد.شرکت Lily یکی از شرکت هایی است که درصدد افزودن قابلیت های خودکار به پهپادها می باشد که کاربررا تعقیب کرده واز او عکس وفیلم می گیرد.

در ادامه در دیجی اسپارک به معرفی پهپاد Lily با قابلیت خودکار تهیه عکس وفیلم می‌پردازیم.

 برای استفاده از این پهپاد Lily آن را به سمت بالا پرتاب کرد. با پرتاب این پهپاد به آسمان، سنسورهای موجود در آن سقوط آزاد را تشخیص داده و پهپاد شروع به کار می‌کند.این پهپاد در دره‌ی سیلیکون و توسط یکی از متخصصان دانشگاه برکلی در کالیفرنیای آمریکا توسعه یافته است.

آنتونیو بالارسکیو یکی از متخصصان علوم کامپیوتر در دانشگاه برکلی است که ایده‌ی ساخت چنین پهپادی را پیاده سازی کرده است درباره ی ایده ساخت این پهپاد این گونه می نویسد: در سال ۲۰۱۳ به‌همراه خانواده‌‌ام به تعطیلات رفته بودیم، اما پس از بازگشت تصویر مادر خود را در هیچ‌یک از تصاویر ثبت شده پیدا نمی‌کردم. سپس به این فکر افتادم که چگونه می‌توان روشی را یافت تا تمام افراد در کادر تصویر حضور داشته باشند و نیازی به قرار گرفتن یکی افراد در پشت دوربین نباشد.

 این پهپاد از جنس پلی کربنات است، طول هر ضلع آن ۲۶/۱ سانتی‌متر و ارتفاع این پهپاد نیز ۸/۱۸ سانتی‌متر است. همچنین این پهپاد در زمان ۲ساعت شارژ کامل می شود و با این مقدار شارژ تا زمان ۲۰دقیقه می تواند پرواز کند وعکس بگیرد. با توجه به اینکه باتری این پهپاد قابل تعویض نیست، پس نمی‌توان با تهیه‌ی باتری اضافه، آن را تعویض کرد. این پهپاد دارای گواهی ضد آب IP67 است و می‌تواند تا عمق یک متری در برابر نفوذ آب مقاومت کند

برای تعقیب کاربراز یک دیسک استفاده می‌کند که کاربر می‌تواند آن را به مچ دست خود بسته یا در جیبش قرار دهد. پهپاد بصورت بی‌سیم با این دیسک ارتباط برقرار می کند و قادر است آن را تا مسافت ۳۰ متری تعقیب کند. وجود یک میکروفون در دیسک همراه کاربر سبب می شود تا درصورت فیلم‌برداری توسط پهپاد، صدا نیز بصورت همزمان از طریق دیسک ضبط شود.

 تصاویر ثبت شده توسط دوربین این پهپاد رزولوشنی ۱۲ مگاپیکسلی دارند در حالی که پهپاد قادر است ویدئو را با رزولوشن ۱۰۸۰p و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه و ویدئوها با کیفیت ۷۲۰p نیز با نرخ ۱۲۰ فریم در ثانیه ضبط کند. زاویه‌ی دید دوربین تعبیه شده روی این پهپاد ۹۴ درجه است.

 با استفاده از برنامه توسعه یافته برای سیستم عامل های اندروید و iOS، کاربران می‌توانند تنظیمات دوربین را تغییر داده و برای ثبت تصاویر مختلف در حالت‌های متفاوت برنامه‌ریزی کنند. با توجه به ویدیو منتشر شده، این حالت‌ها شامل ثبت تصویر سوژه از جلو، عقب یا حالتی است که پهپاد به همراه سوژه حرکت می‌کند. همچنین حافظه‌ی داخلی ۴ گیگابایتی این پهپاد را می‌توان با استفاده از میکرو SD افزایش داد. این پهپاد در حال حاضر با قیمت ۴۹۹ دلار موجود است وتیم توسعه دهنده امیدوار به ارائه این پهپاد در سال ۲۰۱۶ می باشد

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه