تکنولوژی سخت افزار

چاپ مهره ستون فقرات با چاپگرهای سه‌بعدی

نوشته شده توسط آزاده مختاری

چاپگرهای سه‌بعدی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند، یکی از کاربردهای این چاپگرها در پزشکی است. آخرین خلاقیت این چاپگرها چاپ یکی از مهره‌های ستون فقرات است. تولید انبوه چاپگرهای سه‌بعدی و قابلیت هایی که دارند رویای پرینت سه‌بعدی را تحقق بخشید و کم کم به مساله‌ای عادی تبدیل می‌شوند. با توجه به رشد سریعی که این فناوری در سال‌های گذشته داشته است می‌توان پیش بینی کرد که به زودی ایده هر خانه یک رایانه به ایده‌ی هر خانه یک چاپگر تبدیل شود و یک خانواده بتواند تمامی نیاز‌های خود را از طریق این چاپگرهای همه کاره برطرف کند.

 در ادامه با دیجی اسپارک با معرفی چاپ مهره ستون فقرات با چاپگرهای سه بعدی همراه باشید.

آخرین خلاقیت این چاپگرها چاپ یکی از مهره‌های ستون فقرات است. این مهره که برای درمان دیسک کمر و ناپایداری ستون فقرات به کار رفت برای کمک به رشد دو تکه استخوان جدا از هم درون یک ساختار جامد کامپوزیتی ساخته شده بود. این قطعه به عنوان جایگزین دیسک آسیب دیده و تغییر شکل یافته برای جدا نگه داشتن مهره‌ها و کاهش فشار بر روی نخاع به کار رود.

فناوری چاپ سه بعدی مثل زمینه های دیگر علم از قدرت پتانسیل بالایی برخوردار است و برای به کار گیری در زمینه‌های مختلف علم پزشکی قابل استفاده می‌باشد. شرکتی که این قطعه را ساخته از نرم افزار اختصاصی خود برای این کار بهره برده است و جنس این قطعه نیز از پلیمر مهندسی پلی اتر کتون کتون (PEKK) است. این جراحی حدود دو ماه پیش صورت گرفت و جراحان از عمل خود کاملا رضایت داشته‌اند.

به گفته‌ی یکی از پزشکان حاضر در این عمل جراحی :

این قطعه به آسانی در محل مورد نظر قرار گرفته و جدا از هر گونه بی نظمی‌ و عدم تقارن محل قرار گیری بدون فشار آوردن به نخاع و ستون فقرات در محل خود قرار گرفت.

در حالی که کل این فرایند در انتظار ثبت شدن به عنوان یک پتنت است شرکت سازنده این قطعه امیدوار است بتواند از این فناوری در سایر قطعاتی که قرار است در بدن به کار روند استفاده کند تا ضمن آسان تر شدن جراحی ها، درصد موفقیت آن‌ها نیز افزایش یابد، ضمن اینکه می‌توان از همین فناوری برای سایر قسمت‌های ستون فقرات نیز بهره برد

درباره نویسنده

آزاده مختاری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه