قطعات الکترونیک

چگونگی تولید صدا توسط بلندگوها

چگونگی تولید صدا توسط بلندگوها-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تا کنون به این فکر کرده اید که چگونه بلندگوها الکتریسیته را به صدا تبدیل می کنند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

زمانی که دری به هم می خورد یا لیوانی می شکند صدایی تولید می کند که ما در محیط پیرامون خود قادر به شنیدن آن هستیم. صداها به طور طبیعی قابل مشاهده نیستند اما گاهی می توان آنها را دید! اگر شما با چوب بر روی پوسته یک طبل بکوبید خواهید دید که به مدت چند ثانیه به سرعت به بالا و پایین حرکت می کند و امواج صوت را به هوا می فرستد. بلندگوها نیز به شیوه مشابهی کار می کنند.

در جلوی بلندگو یک پوسته مخروطی پلاستیکی، کاغذی  و یا فلزی سبک وزنی از جنس آلومینیوم و یا تیتانیوم قرار دارد که به آن دیافراگم می گویند. قسمت خارجی مخروط به لبه ی فلزی خارجی بلندگو متصل شده است. در قسمت داخلی نیز یک سیم پیچ فلزی بر روی یک آهنربای دایمی قرار دارد (آن را سیم پیچ صدا نیز می نامند).

زمانی که بلندگو را به یک پخش کننده متصل می کنید، سیگنال های الکتریکی از درون کابل های بلندگو (قرمز) به سیم پیچ می رسد. این کار سبب می شود که سیم پیچ به یک آهنربای موقت (electromagnet) تبدیل شود. همان گونه که جریان الکتریکی در کابل جریان می یابد، الکترومگنت به آهنربا جذب و یا از آن دور می شود. این کار سبب حرکت سیم پیچ به عقب و جلو و به طبع آن هل دادن یا کشیده شدن قسمت مخروطی می شود. همچون پوسته طبل، لرزش به داخل و خارج سبب می شود صدا به هوا منتقل شود.

چگونه بلندگوها صدا را با حجم و فرکانس مختلف تولید می کنند ؟

زمانی که مخروط به میزان بزرگتری به لرزش درآید بلندگو صدا را بلندتر پخش می کند و زمانی که به میزان کمتری حرکت کند صدا نیز آرام تر می شود. همچون طبل که با زدن ضربه محکم تر به آن، پوسته به فاصله ی بیشتری شروع به نوسان می کند و صدای بلندتری تولید می کند. به همین طریق، فرستادن پالس الکتریکی قوی تر به بلندگو سبب حرکت بیشتر مخروط و تولید صدای بیشتری می شود. صدای آرام تر نیز با فرستادن پالس الکتریکی ضعیف تری تولید می شود. با بررسی انرژی نیز می توانیم نتیجه مشابهی بگیریم، برای ایجاد صدای بلندتر نیاز به نوسانی با انرژی بیشتر داریم.

در برخی از طبل ها می توان پوسته را محکم تر یا شل تر نمود. زمانی که پوسته کشیده شود هنگام ضربه، با سرعت بیشتری نوسان می کند و صدایی با گام بالاتر تولید می کند. زمانی هم که پوسته شل تر شود صدایی با نت پایین ترتولید می شود. در مورد بلندگو ها نیز اتفاق مشابهی رخ می دهد. بلندگوها ی بزرگتر با مخروطی بزرگتر (که به آن woofers گویند) با سرعت کمتری نسبت به بلندگوها با مخروطی کوچکتر (که به آنtweeters گویند) حرکت می کنند، بنابراین برای تولید فرکانس های کمتر بهتر هستند.

چگونه صدای بلندگوهای خود را بهتر کنیم ؟

تنها مخروطی نیست که چگونگی صدای یک بلندگو را مشخص می کند. اگر دقت کرده باشید بلندگوها را داخل جعبه های چوبی یا پلاستیکی قرار می دهند. این کار تنها برای زیبا تر کردن آنها نیست بلکه به شدت بر روی صدای خروجی آنها نیز تاثیر گذارند. می دانید که بدنه چوبی سازها سبب تقویت صدای حاصل از سیم ها می شود. زمانی که سیم به لرزش در می آید سبب نوسان هوای اطراف خود شده و این کار باعث نوسان هوای درون بدنه چوبی ساز می شود و صدای حاصله را به اندازه ای بلند می کند که به راحتی قابل شنیدن باشد. جعبه بلندگوها نیز دقیقا همین کارکرد را دارند.

اگر دقت کرده باشید صدایی که در یک اتاق خالی شنیده می شود با صدایی که در همان اتاق با وسایل شنیده می شود متفاوت است. صدایی که از مخروطی بلندگو به هوا منتقل می شوددر همه ی جهات پخش می شود. این امواج صوتی به دیوار ها و وسایل برخورد می کنند و گاهی باعث تشدید صدا و گاهی هم سبب کاهش آن می شوند.

با کیت های دانشجو کیت با عملکرد این قطعات بیشتر آشنا شوید و اوقات فراغت خود را پربارتر سپری کنید.

خبرکننده صوتی

دینگ دانگ

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه