سرگرمی قطعات الکترونیک پکیج سنسور آردوینو

اصول کالیبراسیون دماسنج خانگی و انواع سنسور دماسنج

دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

دماسنج خانگی خود را کالیبره کنید: جهت سنجش دقیق، یک دماسنج بایستی که پس از کالیبراسیون، با دقت ۱٫۱ درجه سانتی گراد، دما را بسنجد. دماسنج خانگی را می‌توان از راههای مختلفی از جمله اندازه گیری با دماسنج مرجع NIST (موسسه ملی استاندارد و فناوری ) یا استفاده از تجهیزات پیچیده کالیبراسیون که اغلب باهزینه بسیار بالا در دسترس هستند یا استفاده از راه حل آب یخ و آب جوش !!! کالیبره کرد. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

ساده ترین و ارزان ترین راه برای کالیبره کردن دماسنج از طریق استفاده از آب یخ و آب جوش است. همیشه باید در این مدل کالیبره کردن ،از آب مقطر استفاده شود .مواد محلول در آب می تواند به طور قابل توجهی در نقاط انجماد و ذوب تاثیر گذارباشد. نکته مهم دیگر ارتفاع مکانی است که در آن کالیبراسیون انجام می شود. در سطح دریا، نقطه جوش آب در ۲۱۲ سانتیگراد است اما در ۳۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا تنها ۱۹۴ درجه سانتیگراد است. برای اندازه گیری و کالیبراسیون در آب یخ ،یخی که استفاده می شود نیز باید از آب مقطرتشکیل شده باشد. در هر دو مورد مراقبت کنید که دماسنج با ظرفی که مورد استفاده قرار می گیرد تماس نداشته باشد تا منجر به خطا در درجه حرارتی که نشان می دهد نشود.

 


کالیبراسیون در آب یخ


۱- یخ خرد شده و آب مقطر را در یک ظرف تمیز بریزید همانند دوغاب آبکی

۲- دماسنج را حداقل به مدت یک دقیقه بدون تماس ظرف با آن در آب یخ نگه دارید.

۳- دماسنج باید بین ۳۰ درجه و ۳۴ درجه سانتیگراد بر روی ۳۲ درجه تنظیم شود.

اصول کالیبراسیون دماسنج خانگی با آب یخ و آب جوش - دیجی اسپارک

 


کالیبراسیون در آب جوش


۱- ظرف تمیزی ازآب مقطر در حال جوش بیاورید.

۲- دماسنج را به مدت حداقل یک دقیقه در آب جوش قرار دهید بدون اینکه با ظرف حاوی آب تماس داشته باشد

۳- دماسنج باید بین ۲۱۰ درجه سانتیگراد و ۲۱۴ درجه بر روی ۲۱۲ درجه تنظیم شود.

اصول کالیبره کردن دماسنج خانگی - دیجی اسپارک

 

برای کالیبره کردن دماسنج و ترموستات دیجیتال سایت دانشجو کیت، همانطور که ملاحضه کردید، برای کالیبره کردن دماسنج باید در دو حالت دمای پایین و دمای بالا قرار بگیرد، بنابراین سنسور LM35 را بدون اینکه پایه هایش داخل آب قرار بگیرد، وارد مخلوط آب و یخ کرده و نگه دارید. دمایی را که نمایشگر دماسنج نمایش می دهد، به عنوان دمای صفر درجه بشناسید. همانطور که می دانید هر سنسور با سنسور دیگرمتفاوت عمل می کند.و به همین ترتیب برای دمای حد بالا هم تکرار کنید.

 


انواع سنسور دماسنج


سنسورهای دماسنج به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. ولی یک مدل دسته بندی سنتی، شامل سنسورهای تماسی و سنسورهای محیطی است. سنسور دماسنج تماسی، مستلزم اتصال کامل با جسم مورد نظر است. کاربرد این سنسورها در مواردی از جمله آکواریوم خانگی است. در صنعتی هم بسته به فرایند کاری، سنسورهای تماسی مختلفی وجود دارد. مثلا در خطوط اکستروژن برای سنجش و کنترل دمای قالب‌های حرارتی از سنسور تماسی ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد استفاده می‌شود. سه مدل از سنسورهای دماسنج تماسی پر مصرف در بازار ایران می‌توان به سنسور دما DS18B20 و سنسور دماسنج LM35 و ماژول دماسنج و سنسور ترموکوپل MAX6675 تایپ K اشاره کرد. برای راه اندازی هر کدام از این سنسورها نیازمند مدار و بردهای الکترونیکی مجزا می‌باشیم. و رفتار خروجی مدار را بر اساس پارامترهای ورودی سنسور دما سنج تعریف می‌کنیم. در این مورد برای استفاده از سنسور دماسنج به عنوان کنترلر دما یا همان ترموستات، نیازمند استفاده از مدارهای آماده هستیم. از جمله ماژول کنترلر دما با سنسور NTC -10K 0.5% ضدآب مدل W1209 مناسب دستگاه جوجه کشی که در پست کار با ماژول کنترلر دما W1209 دماسنج آموزش استفاده از این ترموستات پر مصرف را منتشر کردیم. جهت بررسی و مشاهده انواه کنترلر دما با سنسورهای تماسی و محیطی کافیست به لینک ماژول دماسنج و رطوبت سنج در دانشجو کیت مراجعه کنید.

 

چنانچه راجع به سنسورهای دماسنج و یا ترموستات‌ها سوالی دارید، از طریق بخش نظرات این آموزش سوالاتتان را مطرح کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه