آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو نمایشگر LCD پروژه های آردوینو پکیج سنسور آردوینو

آموزش ساخت ترموستات با آردوینو و ماژول دما رطوبت DHT11 و نمایش LCD

Arduino-Sensor-Kit-Thermostat-DHT11-Module-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

در آموزش ماژول دما و رطوبت DHT11 از پکیج ۳۷ سنسور آردوینو با LCD بخش اول به معرفی ماژول دما رطوبت DHT11 پرداختیم. با ایجاد حرارت در مجاورت سنسور، دمای سنسور افزایش یافت و مقدار نهایی دما بر روی ال سی دی نمایش داده شد. در انتهای آموزش، یک پروژه تعریف کردیم که توسط یکی از کاربران خلاق دیجی اسپارک ارسال شده است و تنها تغییراتی در نمایش ال سی دی با توجه به تغییر ال سی دی استفاده شده لحاظ شده است. در ادامه به معرفی پروژه و کد آن خواهیم پرداخت. در ادامه این آموزش جذاب با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

 

ترموستات Thermostat

ترموستات یکی از مهم‌ترین ابزارها در صنایع مختلف و مدیریت مصرف انرژی است. توسط ترموستات دما محیطی که مورد نیاز است، در محدوده خاصی نگه داشته می‌شود. موارد استفاده در اتاق خواب، کل فضای ساختمان، مانند حال و پذیرایی، راه پله‌های ساختمان، دستگاه‌های جوجه کشی، صنایع مختلف و… می‌باشد. توسط ترموستات فرآیندهای بسیار مهمی مدیریت می‌شوند. در فاز کلان اینترنت اشیاء IOT هر کدام از این ترموستات Thermostat اطلاعات را به سرور مورد نظر ارسال می‌کند. بنابراین میتوان از این طریق مدیریت دقیقی روی مصرف انرژی در شاخه‌های مختلف داشت. در آینده اینترنت اشیاء به کمک انساها خواهد آمد تا در تمامی لایه‌های زندگی بتوان به کاهش مصرف انرژی کمک کند.

 

هدف آموزش ساخت ترموستات آردوینو

در این آموزش با استفاده از سنسور DHT11، هنگامی که دمای سنسور به مقدار تعیین شده از قبل رسید، ماژول رله فعال شده و سپس ماژول بیزر آلارم ارسال می‌کند. همچنین تغییرات دما در ال سی دی LCD نمایش داده می‌شود. در ادامه به بررسی اتصالات و کد آردوینو می‌پردازم.

 

ماژول دما و رطوبت DHT11

ماژول دما و رطوبت DHT11 از سنسورهای پرکاربرد جهت تشخیص دما می‌باشد. سنسور DHT11 کالیبره شده و دارای خروجی دیجیتال است. محدوده اندازه گیری رطوبت بین ۲۰ تا ۹۰% RH و محدوده‌ی دما از ۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد می‌باشد. ولتاژ کاری ماژول DHT بین ۳٫۳ تا ۵ ولت DC است. فاصله انتقال سیگنال در ماژول DHT11 تا ۲۰ متر می‌باشد. ماژول دما و رطوبت DHT11 بسیار مقرون به صرفه، دارای کیفیت‌ عالی و واکنش سریع نسبت به تغییر دمای محیط است. این سنسور دما رطوبت به ترتیب دارای ۳ پایه GND, VCC, Signal می‌باشد.

 

ماژول رله ۵ ولت تک کانال

ماژول رله تک کانال Relay 1channel دارای ولتاژ ۵ ولت و ولتاژ خروجی ۲۲۰ ولت می‌باشد. رله تک کانال دارای توان ۱۰ آمپر است و برای پروژه‌های DIY انتخاب مناسبی است. رله Relay در الکترونیک همانند کلید عمل می‌کند. در واقع رله‌ها سوییچ‌هایی هستند که مدارهای الکترونیکی را باز و بسته می‌کنند. پایه وسط مشترک و دو پایه کناری یکی NO به مفهوم Normally Open یعنی به صورت پیش فرض در حالت باز قرار دارد. پایه دیگر NC به مفهوم Normally Close یعنی به صورت پیش فرض در حالت بسته قرار دارد. چنانچه در مورد اتصال رله آشنایی ندارید به پست آموزش استفاده از رله Relay در پروژه اینترنت اشیاء IOT که توسط همکارم نوشته شده است؛ مراجعه کنید.

 

ماژول بیزر ۵ ولت

ماژول بیزر Buzzer Module همانطور که از نامش پیداست، به عنوان آشکار ساز صوتی در پروژه‌های الکترونیک استفاده می‌شود. بیزر Buzzer توسط یک مدار الکتریکی و یا یک سیگنال صوتی نوسان و هدایت می‌شود. ولتاژ کاری ماژول بیزر موجود در پکیج ۳۷ سنسور آردوینو ۵ ولت DC است. دیگر نیازی به تعریف فرکانس کاری برای عملکرد آن نخواهیم داشت. به عبارتی با شوک الکتریکی ماژول اکتیو فعال خواهد شد. برای ماژول بیزر باید کدهای متفاوت با فرکانس های مختلف و دلخواه تعیین کرد که توجه به این نکته در کدها الزامی است.

 آموزش ساخت ترموستات با سنسور DHT11 و برد آردوینو - دیجی اسپارک

 

فراخوانی کتابخانه ترموستات با آردوینو

در این آموزش از کتابخانه‌های DHT11Adafruit_sensor استفاده ‌می‌کنیم. لینک دانلود کتابخانه DHT11 و Adafruit_Sensor در صفحه محصول سنسور دما و رطوبت DHT11 در قسمت دانلود قرار دارد. با کلیک بر روی لینک هر دو کتابخانه را دانلود نمایید، سپس در مسیر Arduino / Library قرار دهید. در این آموزش از ال سی دی کاراکتری ۱۶*۲ به همراه درایور I2C استفاده می‌کنیم. بدین جهت برای راه اندازی ال سی دی نیاز به فراخوانی کتابخانه LiquidCrystal_I2C خواهیم داشت. لینک دانلود کتابخانه LiquidCrystal_I2C در صفحه محصول راه انداز LCD کاراکتری LCD Driver PCF8574 با رابط I2C در قسمت دانلود قرار دارد. کتابخانه را دانلود و در مسیر arduino/Library قرار دهید. همچنین برای راه اندازی ال سی دی نیاز به کتابخانه wire خواهیم داشت که به صورت پیش فرض در لیست کتابخانه Arduino قرار دراد. تنها کافیست از مسیر Sketch/ Include Library کتابخانه wire را فراخوانی کنید. راهنمای نصب کتابخانه در آموزش نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو کامل توضیح داده شده است، در صورت نیاز ابتدا مطالعه کرده و سپس کتابخانه ها را نصب کنید.

 

اتصالات مدار ترموستات آردوینو

 • پایه سیگنال (S) سنسور DHT11 را به پایه ۸ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC سنسور DHT11 را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND سنسور DHT11 را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه سیگنال (S) ماژول رله Relay را به پایه ۱۰ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول رله Relay را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول رله Relay را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.
 • پایه سیگنال (S) ماژول بیزر Buzzer را به پایه ۹ آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول بیزر Buzzer را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول بیزر Buzzer را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.

 

 

ال سی دی LCD 16*2 با رابط I2C

در این آموزش از ال سی دی گرافیکی ۲*۱۶ با درایور راه انداز I2C استفاده می‌کنیم. ماژول راه انداز LCD با تراشه PCF8574 و رابط I2C مناسب برای مدیریت ال سی دی های کاراکتری و باعث کاهش حجم سیم کشی در طی پروژه خواهد شد. راه انداز LCD کاراکتری با رابط I2C دارای ۴ پایه SCL , SDA, VCC و GND است. در ادامه اتصال ال سی دی LCD به آردوینو را توضیح خواهم داد.

 

اتصال ال سی دی I2C به آردوینو

 • پایه SCL ماژول راه انداز ال سی دی با رابط I2C را به پایه آنالوگ A5 آردوینو اتصال دهید.
 • پایه SDA ماژول راه انداز ال سی دی با رابط I2C را به پایه آنالوگ A4 آردوینو اتصال دهید.
 • پایه VCC ماژول راه انداز ال سی دی با رابط I2C را به پایه ۵ ولت آردوینو اتصال دهید.
 • پایه GND ماژول راه انداز ال سی دی با رابط I2C را به پایه GND آردوینو اتصال دهید.

 

وسایل مورد نیاز ساخت ترموستات

شیلد آردوینو پروتوتایپ Arduino Shield Prototype

ماژول نمایشگر ۱۶*۲ کاراکتری با راه انداز I2C

برد آردوینو Arduino UNO R3 

ماژول دما و رطوبت DHT11

ماژول رله تک کانال ۵ ولت

کابل فلت نری به نری

کابل فلت نری مادگی

ماژول بیزر ۵ ولت

مدار دماسنج ترموستات با آردوینو Arduino و سنسور DHT11 - دیجی اسپارک

 

کد ترموستات با آردوینو و DHT11

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر شوید.

 

 

تحلیل کد آردوینو Arduino

 کد را در نرم افزار آردوینو Arduino کپی کنید. سپس طبق آموزش اتصالات گفته شده، اتصالات را برقرار کنید. کد را کامپایل و سپس آپلود کنید. در ابتدا سنسور DHT11 دمای محیط  Temp و رطوبت Humid را در ال سی دی LCD نمایش می‌دهد. با ایجاد بخار در مجاورت سنسور DHT و یا ایجاد حرارت توسط شعله Flame دمای سنسور دما رطوبت DHT11 را افزایش دهید. همانطور که در کد برنامه مشخص شده است، دمای تنظیم شده ۲۷ درجه ی سانتی گراد maxTemp =27 است. با افزایش دما هنگامی که دمای سنسور DHT11 به بیش از ۲۷ درجه سانتی گراد رسید، ماژول رله Relay فعال شده و در ال سی دی LCD تغییرات دما نمایش داده می‌شود، سپس ماژول بیزر Buzzer فعال شده و آلارم ارسال خواهد کرد.

 

 

تنظیمات دما در ترموستات با آردوینو

همانطور که گفته شد در این کد دمای تنظیم شده ۲۷ درجه سانتی گراد است. حال برای تغییر این دما و مشخص کردن دمای مورد نظر خود باید در کد برنامه دمای مورد نظر را تعریف کنید. خط ۹ برنامه آردوینو به صورت زیر است. دمای مورد نظر خود را در این قسمت وارد کنید:

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

پروژه

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: با استفاده از دو عدد میکروسوئیچ، برای این برنامه منو بسازید که با همین دو میکروسوئیچ دمای حد بالا و حد پایین برای ترموستات قابل تنظیم باشد. استفاده از دیبانسیگ Debouncing کلیدها را ایزوله کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰۸ دیدگاه

 • سلام خانم مهندس خیلی اموزش جالبی بود و کاربردی ببخشید یه سوال داشتم اگر میشه راهنمایی به فرمایید که چگونه تعیین کنم که وقتی به رطوبت پایین محیط رسید رله فعال شود چون من برا دما نمی خوام؟؟؟

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   کد برنامه ترجمه شده است و اگر دقت کنید در این کد یک maxtemp تعریف کرده ایم. سپس در حلقه LOOP توسط تابع IF شرط گذاری کردیم که اگر دما از مقدار maxtemp بیشتر شود، رله فعال شود. حال در کدها مقدار رطوبت هم تعریف و خواندن دیتای آن هم تعریف شده، پس باید مقدار رطوبت مرود نظر را در کد اضافه و شرط گذاری کنید. پیشنهاد می‌کنم در ابتدا خط به خط کدهای برنامه را تحلیل کنید و سپس در صورت مشکل از همین طریق اقدام کنید تا راهنمایی کنم.

 • سلام .این خطا ؟
  Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  C:\Users\Hr\Documents\Arduino\sketch_apr15a\sketch_apr15a.ino:3:123: fatal error: DHT.h: No such file or directory

  #include // ع©طھط§ط¨ط®ط§ظ†ظ‡ DHT ط±ط§ ط·ط¨ظ‚ ظ…ط±ط§ط­ظ„ ع¯ظپطھظ‡ ط´ط¯ظ‡ ط¯ط± ط¢ظ…ظˆط²ط´ ظپط±ط§ط®ظˆط§ظ†غŒ ع©ظ†غŒط¯

  ^

  compilation terminated.

  Multiple libraries were found for “LiquidCrystal_I2C.h”
  Used: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\jm_LiquidCrystal_I2C
  Not used: C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master
  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.
  Invalid library found in C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna
  Invalid library found in C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  • سلام
   کتابخانه DHT را نصب کنید. لینک دانلود کتابخانه در متن آموزش قرار داده شده است. نتیجه را از همین طریق اعلام نمایید تا راهنمایی کنم.

 • Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\jm_LiquidCrystal_I2C\I2CIO.cpp:29:26: fatal error: jm_Scheduler.h: No such file or directory

  #include

  ^

  compilation terminated.

  Multiple libraries were found for “LiquidCrystal_I2C.h”
  Used: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\jm_LiquidCrystal_I2C
  Not used: C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master
  exit status 1
  Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.

  • سلام
   این ارور مربوط به کتابخانه LCD میباشد. لینک دانلود کتابخانه liquidcrystal_i2c در متن آموزش قسمت فراخوانی کتابخانه در صفحه محصول LCD قرار داده شده است. آن را دانلود کنید و سپس مجددا کامپایل کنید. در صورت برخورد به مشکل از همین طریق اقدام نمایید.

   • سلام ببخشید دوباره کامپایل نشد ایراد کجاست .
    Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

    In file included from C:\Program Files\Arduino\libraries\DHT-sensor-library-master\DHT_U.cpp:22:0:

    C:\Program Files\Arduino\libraries\DHT-sensor-library-master\DHT_U.h:25:29: fatal error: Adafruit_Sensor.h: No such file or directory

    #include

    ^

    compilation terminated.

    Multiple libraries were found for “LiquidCrystal_I2C.h”
    Used: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\LiquidCrystal_I2C
    Not used: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\jm_LiquidCrystal_I2C
    Not used: C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master
    exit status 1
    Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.
    Invalid library found in C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library.daneshjookit: C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library.daneshjookit
    Invalid library found in C:\Program Files\Arduino\libraries\examples: C:\Program Files\Arduino\libraries\examples
    Invalid library found in C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna
    Invalid library found in C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library.daneshjookit: C:\Program Files\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library.daneshjookit
    Invalid library found in C:\Program Files\Arduino\libraries\examples: C:\Program Files\Arduino\libraries\examples
    Invalid library found in C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna: C:\Users\Hr\Documents\Arduino\libraries\Rtc_by_Makuna

    This report would have more information with
    “Show verbose output during compilation”
    option enabled in File -> Preferences.

 • سلام و عرض ادب خدمت مهندس پوربلورچیان
  اگر امکان داره همین پروژه رو با استفاده از ماژول رله دو کاناله که با اندازه گیری دما و رطوبت دو رله رو تحریک کنه یعنی اگر دما در اون محدوده نبود یه رله و اگر رطوبت در محدوده مورد نظر نبود رله دوم رو تحریک کنه و فعال شدن و غیر فعال شدن رله ها رو در نمایشگر نشون بده رو طراحی کنین.با تشکر از زحماتتون

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   تنها کافیست در کد همین پروژه یک خروجی رله دیگر تعریف کنید. سپس در برنامه یک مقدار مشخص برای رطوبت مشخص کنید. در نهایت یک شرط برای فعال شدن رله دوم برای رطوبت تعریف کنید.

 • درود بر شما پروژه کاربردی رو آپلود کردید سپاسگذارم. منم مشکل لابرری داشتم و اونو برطرف کردم اما بازهم برنامه ایراد داره البته برای من که این کد رو ایراد گرفته:
  Arduino: 1.8.5 (Windows 7), Board: “Arduino/Genuino Uno”

  Build options changed, rebuilding all
  C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\dama_va_rotoobat\dama_va_rotoobat.ino: In function ‘void setup()’:

  dama_va_rotoobat:21: error: no matching function for call to ‘LiquidCrystal_I2C::begin(int, int)’

  lcd.begin(16,2);

  ^

  C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\dama_va_rotoobat\dama_va_rotoobat.ino:21:15: note: candidate is:

  In file included from C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\dama_va_rotoobat\dama_va_rotoobat.ino:3:0:

  C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master/LiquidCrystal_I2C.h:76:7: note: void LiquidCrystal_I2C::begin()

  void begin();

  ^

  C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\libraries\Arduino-LiquidCrystal-I2C-library-master/LiquidCrystal_I2C.h:76:7: note: candidate expects 0 arguments, 2 provided

  Multiple libraries were found for “DHT.h”
  Used: C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\libraries\DHT_sensor_library
  Not used: C:\Users\Hoorgah\Documents\Arduino\libraries\DHT-sensor-library-master
  exit status 1
  no matching function for call to ‘LiquidCrystal_I2C::begin(int, int)’

  This report would have more information with
  “Show verbose output during compilation”
  option enabled in File -> Preferences.
  یعنی LCD serial begin رو ایراد گرفته محبت کنید بفرمائید ایراد از کجاست؟
  سپاسگذارم

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   این ارور مربوط به نصب کتابخانه است. اگر کتابخانه ای از قبل دانلود کرده اید، پاک کنید و مجددا مراحل را پیش بروید. برای نصب کتابخانه باید فایل کتابخانه را از مسیر گفته شده دانلود و از حالت زیپ خارج کنید. سپس در مسیر نصب آردوینو پوشه Library آن ها را انتقال دهید. حتما تست کنید و نتیجه را از همین طریق اعلام کنید تا راهنمایی کنم.

 • سلام خدمت شما بزرگوار
  میشه با گذاشتن کلید مقدار دما و رطوبت به صورت جدا قابل تنظیم کنید و برای هر کدام رله جدا قرار بدین ممنون از شما بانوی هنرمند.
  اگه لطف برام ایمیل کنید که یک دنیا ممنون شما میشم.

  • با سلام
   ضمن تشکر از توجه شما، کاربر گرامی دقت داشته باشید که دیجی اسپارک مرجع آموزش‌های رایگان برای توسعه وب فارسی بوجود آمده است. این دلیل نمی‌شود که هر برنامه مورد نظر شما به صورت رایگان توسط این مجموعه توسعه داده شود. شما بایستی دانش فنی را با استفاده از آموزش‌های دیجی اسپارک بالا برده و سپس برای دریافت راهنمایی و رفع عیب از این طریق اقدام بفرمایید.
   درضمن به صفحه حمایت از دیجی اسپارک مراجعه بفرمایید.

   • سلام . باتوجه به تذکر قاطع ای بهم دادین شرمسار شدم . و برنامه ای نوشته شده دارم که تو تکمیل مشکل دارم میشه کمکم کنید ؟ میشه ایمیلی یا چیزی بهم بدین برنامه رو براتون ارسال کنم؟

    • سلام
     دقت کنید در کامنت ها امکان تحلیل کدهای متفرقه وجود ندارد. برای بررسی یک پروژه تنها کد کافی نیست و کتابخانه های برنامه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
     پیشنهاد می‌کنم آموزش های مشابه با پروژه خود را در سایت جست و جو کنید و سپس از طریق یکی از آن ها سوالات خود را مطرح کنید.

 • سلام خانم مهندس من یک سوال داشتم من ۱۲ سالم و قصد دارم یک دستگاه جوجه کشی بسازم داخل سرچ به سات شما ر سیدام
  میشه من راهنمایی کنید
  اول اینکه این وسیال داخل استان بوشهر سخت گیر میاد میشه از کجا می توانم تهیه کنم ؟
  دوم اینکه داخل دستگاه جوجه کشی دما و رطوبت خیلی مهم ایا میشه هر دوی این موارد کنترل کرد
  واخری اینکه من خیلی از الکترونیک سر درنمیارم کلاس برنامه نویسی رفته میشه به من کمک کنید ممنون شما میشم
  تشکر

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   ۱ – در هر آموزش کلیه وسایل مورد نیاز لینک شده است. همچنین شما می‌توانید در هر آموزش در این خصوص سوال کنید.
   ۲ – بله با استفاده از آردوینو هیچ محدودیتی در پیاده سازی ایده هایتان نخواهید داشت.
   ۳ – در این خصوص برای ارتقا دانش الکترونیک می‌توانید از بستر آموزش های رایگان دیجی اسپارک استفاده کنید ولی در نهایت باید دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید. آموزش ها را مطالعه کرده و در صورت سوال از طریق ثبت نظر اقدام کنید.

 • با سلام خدمت خانم پوربلورچیان
  ضمن تشکر از زحمات شما و همکاران عزیزتون
  اگه لطف کنید همین پروژه رو با قابلیت اتصال همزمان هیتر، کولر، رطوبت ساز و همچنین کی پد برای تنظیم دما و رطوبت مد نظر طراحی بفرمایید و در سایت بذارید، خیلی ازتون ممنون میشیم.
  بازم تشکر

  • با سلام و تشکر از پیشنهاد شما
   دقت داشته باشید که دیجی اسپارک مرجع آموزش های رایگان می‌باشد و مرجعی برای طراحی رایگان پروژه‌های کامل مد نظر شما نمی‌باشد. در این خصوص بایستی با توجه به اطلاعات فنی خودتان نسبت به طراحی اقدام بفرمایید و برای رفع عیب از این طریق اقدام کنید. یا اینکه یک مهندس استخدام بفرمایید و ضمن پرداخت هزینه، پروژه دلخواهتان را پیاده سازی کنید.

  • سلام
   ضمن عذرخواهی بایت تاخیر در پاسخ گویی، کد ارسالی شما بررسی گردید.
   طبق توضیحات جنابعالی، پس از فشردن هر دو کلید در حدود ۲ ثانیه عبارت minimum نمایش داده می‌شود و سپس باز می‌گردد و قابل تنظیم نیست.
   مجددا چک کنید و یا یک فیلم از نحوه ی عملکرد صحیح پروژه ضمیمه کنید تا بررسی گردد.

 • باسلام خدمت خانم پوربلورچیان
  من میخام دمای آب رو برای پرورش زالو اندازه بگیرم طوری که وقتی دمای آب از یک حدی کمتر یا بیشتر شد آلارم بده که باعث تلفات زالو ها نشه آیا میتونم از این سنسور استفاده کنم؟؟
  در تماس با آب مشکلی برای سنسور پیش نمیاد؟؟

 • سلام . تشکر از زحماتتون .
  دلیل استفاده از شیلد آردوینو پروتوتایپ چیه ؟
  آیا میشه از آردوینو SMD استفاده کرد؟

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   شیلد پروتوتایپ بر روی برد آردوینو قرار گرفته می‌شود و می‌توانید سنسور و ماژول ها را بر روی بردبورد قرار گرفته شده بر روی شیلد اتصال دهید.
   همچنین شیلد پروتوتایپ از ۵ پایه تغذیه GND و ۵ پایه تغذیه VCC تشکیل شده است که بسیار پرکاربرد است.
   تفاوتی بین آردوینو UNO R3 و UNO SMD جز تراشه آن ها و در اختیار داشتن پین هدر نری در مدل SMD وجود ندارد.

 • سلام ممنون از آموزش خوب و رایگانتون
  برای ساخت رطوبت سنج یا رطوبت و دما سنج دستگاه جوجه کشی وسایلی غیر از لیست داخل پست لازم هست ؟ اگه آره لطفا بگین که باهم تهیه کنم خیلی ممنون

   • سلام . اشتباه گفتم
    میخوام یه کنترلر رطوبت درست کنم ، با تغییر تعریف کد های بالا از کنترل دما به رطوبت میشه اینکار رو انجام داد ؟ ( برای دستگاه جوجه کشی )
    و اینکه برای قطعه های معرفی شده که موجود نیستن در فروشگاه جایگزینی معرفی کنید
    ممنون

    • سلام مجدد
     در این کد مقادیر دما و رطوبت همزمان نمایش داده می‌شود.
     برای انتخاب ماژول های دما، باید دیتاشیت سنسورهای مختلف دما را قبل از خرید مطالعه کنید و با توجه به محدوده دمایی اندازه گیری، ولتاژ کاری سنسور دما، جریان، توانایی تشخیص رطوبت و شرایط محیطی نگه داری سنسور و بسیاری از موارد دیگر را بر اساس نیازتان سنسور را انتخاب کنید. در این خصوص به شاخه سنسورهای دما فروشگاه مراجعه کنید و سنسورهای مختلف را بررسی کنید.

     دما و رطوبت

 • با سلام و تشکر فراوان از زحماتتون ، بنده یک مرغداری دارم که گمان کنم پروژه شما جهت اتوماسیون مرغداری کاملا کاربردی باشه و هم اینکه بسیار مقرون به صرفه باشه، من دانش زیادی راجع به پروژه های آردینیو ندارم فقط میخواستم بدونم که میشه از طریق رله های ۴ یا هشت کاناله دستگاههای مختلف از جمله رطوبت ساز و هواکش، نور و کولر رو کنترل کرد و آیا سنسور گاز آمونیاک رو هم به این سیستم اضافه کرد؟ اگه میشه بنده پروژه رو بدم برام برنامش رو بنویسن و اگر کسی رو دارید که معرفی کنید برام انجام بده ممنون میشم .

  • سلام
   خواهش می‌کنم. بله این مدار برای چنین پروژه‌هایی مناسب است. البته تا زمانی که به صورت کامل تست نشود نمی‌توان اطمینان حاصل کرد. بنده هم از نظر فنی و کدنویسی خدمتتان عرض می‌کنم، چون ایرادات کدهای قبلی در این کدها اصلاح شده است. در خصوص افزودن رله‌های بیشتر برای کنترل بخش‌های دیگر بسیار کدها پیچده و زیاد خواهد شد. در چنین شرایطی ممکن است برد پردازنده نیاز به تعویض داشته باشد. به هر حال می‌توانید به دانشجو کیت مراجعه کرده و در قسمت طراحی مدار پیام ارسال کنید.

 • سلام خسته نباشید خدمت شما
  ]چقدر خوب می شد اموزش ساخت یک برد را می دادید که از طریق آن بتوان دما و رطوبت و موتور و ….
  با مژوله رله ۴ الی ۶ کاناله اموزش می دادید .(منظور کلی یک برد حرفه ای برای ساخت دستگاه جوجه کشی 🙂 )

  • با سلام
   از پیشنهاد شما سپاسگزارم. لطفا دقیق‌تر راجع به این مدار توضیح دهید تا موارد را جهت انتشار آموزش بررسی کنیم.

   • سلام مجدد
    منظورم اموزش ساخت بردی که بتونه هم دمارا کنترول کنه هم رطوبت هم موتور و فن و فن اظطراری . و محدودیت برای خروجی رله نباشه از نظر ولت جریان برق .( به طورت کلی ترموستا و تایمر و دیمر و ……. باآردوینو )

    • خواهش می‌کنم، موارد مورد نظر شما صرفا از یک آموزش خارج است. بلکه یک پروژه پیچیده و حساس خواهد بود. البته بنده و همکارانم در تلاش هستیم که در صورت امکان این پروژه را اجرا کنیم. که در این خصوص هم زمان قطعی مشخص نمی‌باشد.

 • سلام.از آموزشهای خوبتون ممنونم
  میخواستم یک مدار کنترل دما برای دماهای بالا( ۱۰۰۰ درجه) با برد اردوینو uno و رله ssr با امپر بالا(بعنوان مدار فرمان برای هیترهای ۳۰۰۰ وات ) و ترموکوپل تیپ k درست کنم که بتونم دما رو با حداقل خطا کنترل کنم.ایا با کیت اردوینو میشه این کار رو کرد؟ لطفا راهنماییم کنین.تشکر

  • سلام
   از توجه شما ممنونم.
   در این خصوص سنسورهایی با این رنج اندازه گیری وجود دارد. ولی دقت داشته باشید از آنجایی که خروجی ترموکوپل در حدود میلی ولت است، دقت اندازه گیری بالایی با میکروکنترلر آردوینو نخواهید داشت. از اینرو پیشنهاد میکنم از چیپ MAX6675 برای تبدیل ولتاژ ترموکوپل به آردوینو استفاده نمایید.

   • سلام
    اگه از از این ماژول max 6675 استفاده کنم دقت اندازه گیری دما بهبود پیدا میکنه؟ رله ۶۰ امپری ssr ایرادی ایجاد نمیکنه؟با همین مدار میتونم جواب بگیرم؟

    • سلام
     در این خصوص بنده با این تراشه کار نکرده ام و این موضوع تست نشده است. پیشنهاد میکنم دیتاشیت تراشه را کامل بررسی نمایید.

     • ضمن عرض سلام خدمت خانم پوربلورچیان.میخواستم بدونم آیا امکان ساخت یک ترموستات دما و رطوبت با دوتا سنسور shtوdht11 وجود داره که با برق شهری کار کنه و یک خروجی برای اتصال به یک لامپ که اگه دما بیشتر از مقدار تعیین شده بود لامپ رو قطع کنه و یک خروجی برای رطوبت ساز داشته باشه که وقتی رطوبت از مقدار تعیین شده بیشتر شد رطوبت سازو قطع کنه؟
      دوتا سنسور رو به دلیل دقت بیشتر بخاطر میانگین گرفتن از دمای دوتا سنسور و نمایش اون و جایگزین شدن یکی از سنسور ها بجای دیگری در صورت خرابی یکی از آنها عرض کردم.
      ممنون میشم اگر جواب بدید
      موفق باشید

      • با سلام
       در این خصوص نیازی به استفاده از دو سنسور به صورت همزمان نیست و یک سنسور کافی است ( یا از مدل DHT و یا SHT استفاده کنید).
       در ادامه سوال دوم بله می‌توانید از طریق رله خروجی مدار را به لامپ شهری اتصال دهید. در این خصوص به آموزش استفاده از رله در پروژه اینترنت اشیا رجوع کنید. توضیحات کامل به همراه نحوه ی اتصال قرار گرفته شده است.

 • سلام
  این ترم درس پروژه دارم و تا آخر این برج وقت دارم تحویل بدم از این پروژه خوشم اومد خواستم اینو بسازم ولی متاسفانه بعضی از قطعاتش رو شما ندارید میشه راهنمایی کنید
  و اینکه با خرید این قطعات کد های مربوط به برنامه نویسی ان ها هم موجود هست
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 • سلام.من اشتراک خریدم ولی همش در بخش کد های برنامه میزنه “ایمیلی برای تائید حساب شما ارسال شده است .”و چیزی نشون نمیده

  • با سلام
   در ابتدا ایمیل تایید برای شما از طریق ایمیل ارسال شده است و توسط شما تایید نشده است.
   دقت کنید شما اشتراک اسپاکر تهیه کرده اید و طبق توضیحات نوشته شده دسترسی عمومی خواهید داشت و به کدها دسترسی ندارید.
   جهت دسترسی به کدهای هر آموزش می‌بایست اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید که به ترتیب ۱ ماه، ۳ ماه و یک سال می‌باشد و پس از آن به تمامی کدها دسترسی خواهید داشت.
   لینک تهیه اشتراک اسپار پلاس

 • سلام خانم مهندس وقت بخیر خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بدونم در دستگاه جوجه کشی که ماژول تایمر و ماژول ترموستات جداگانه داره و ولتاژ مورد نیاز ورودی هرکدوم ۱۲ولت هستش حتما باید از دوتا آداپتور ۲۲۰ به۱۲ استفاده کرد؟؟نمیشه دوتا ماژول رو با یک آداپتور راه اندازی کرد؟؟اگر میشه امکان داره مختصر توضیح بدین چجوری؟؟
  باتشکر از راهنمایی های شما و همکارانتون
  خداقوت خسته نباشید

  • با سلام
   برای اینکه بتوانید از یک منبع تغذیه برای هر دو منظور استفاده کنید، نیاز است که توان مورد نیاز را دقیقا بدانید. برفرض مثال اگر به ۲ آمپر جریان نیاز داشته باشید، می‌توان از یک آداپتور ۲ آمپری برای هر دو منظور استفاده کرد. روش اتصال هم به صورت موازی صورت می‌گیرد.

 • سلام خسته نباشیه ببخشید ماژول بیزر که خریداری کردم ۲ پایه دارد میشه راهنمایی کنید کدوم vcc gnd هست آیا پایه سوم ضروری هست و سنسور رو هم اگه میشه راهنمایی کنید به ترتیب چه پایه هایی هستن ممنون

  • با سلام
   پایه بلند تر پایه مثبت یا همان VCC و پایه کوتاه تر پایه منفی یا همان GND است. جهت اتصال به آردوینو پایه بلند را به پایه دیجیتال آردوینو و پایه کوتاه را به GND اتصال دهید.
   همچنین یک برچسب بر روی بیزر قرار دارد که علامت + بر روی آن هک شده است که نشانگر پایه مثبت است.

 • سلام
  این خطا مربوط به چیه هرکاری میکنم درست نمیشه
  WARNING: library DHT_sensor_library_for_ESPx claims to run on (esp8266, esp32, arduino-esp32) architecture(s) and may be incompatible with your current board which runs on (avr) architecture(s).
  C:\Users\Hadis_Pc\AppData\Local\Microsoft\Windows\Burn\Burn\sketch_feb17a\sketch_feb17a\sketch_feb17a.ino: In function ‘void setup()’:

  • سلام
   دقت کنید که حتما نوع برد را درست انتخاب کرده باشید، این ارورها مربوط به برد ESP است.
   کتابخانه ها را به درستی نصب کنید. مسیر نصب کتابخانه را اعلام کنید تا راهنمایی کنم.

 • تمامی قطعات رو از همین جا خریدم ب جز lcd که نداشتید lcd که بنده خریدم با رابط i2c/iic/twi هست و مسیر نصب هم قسمت آردوینو / کتابخانه ریختم

  • بله مشکلی نیست. ارور دریافتی کاملا نامرتبط با این کد است که ممکن است به دلیل خطا در نصب کتابخانه ها به وجود آمده باشد.
   برای برطرف شدن مشکل یک تب جدید در آردوینو باز کنید و کد را از طریق کلیدهای میانبر به نرم افزار آردوینو انتقال دهید. سپس برد و پورت را انتخاب کنید.
   دقت کنید سنسور DHT نیاز به دو کتابخانه DHT11 و Adafruit_Sensor خواهد داشت که در متن آموزش لینک دانلود آن ها قرار گرفته شده است و بایستی هر دو را نصب کنید.
   مجددا بررسی و نتیجه را از همین طریق اعلام کنید.

 • سلام
  تمامی قطعات رو از اینجا خریدم فقط lcd رو که شما نداشتید از جای دیگه خریدم مدل ۲*۱۶ iic/i2c/twi هست برا توابع کتابخانه
  کتابخانه سنسور DHT و کتابخانه ماژول DHT و کتابخانه ماژول DHT رو در قسمت آردوینو / کتابخانه جاگذاری کردم

  • همانند پاسخ قبل موارد را اجرا نمایید.
   کتابخانه adafruit sensor برای DHT می‌بایست نصب گردد. دقت کنید کتابخانه ها از فایل زیپ خارج گردد.
   بررسی و در صورت برخورد به ارور، آن را کپی کنید تا بررسی گردد.

 • ببخشید خانم پوربلوچیان واقعا کلافه شدم
  جسارتا این برنامه که آپلود میکنمو نگاه کنید کجا مشکل داره (قسمت lcd.begin16,2) ارور میده
  اینم برنامه
  #include

  #include

  #include

  #include

  #include
  #include
  #include
  int DHT11Sensor = 8;
  int DHT11value;
  #define pinSpeaker 9
  #define relay 10
  #define DHTTYPE DHT11
  #define maxTemp 27
  DHT dht(DHT11Sensor, DHTTYPE);

  LiquidCrystal_I2C lcd (0x27, 16, 2);
  byte degree[8] ={ B00001100,B00010010, B00010010, B00001100,B00000000, B00000000, B00000000, B00000000,};
  void setup()
  {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(relay,OUTPUT);
  pinMode(pinSpeaker,OUTPUT);
  Wire.begin();
  lcd.begin(16,2);
  lcd.clear();
  lcd.createChar(0, degree);
  }
  void loop()
  {

  float h = dht.readHumidity();
  float t = dht.readTemperature();
  if(t>maxTemp){
  digitalWrite(relay,HIGH);
  playTone(300, 160);
  delay(200);
  }else{
  digitalWrite(relay,LOW);
  playTone(0, 0);
  delay(200);
  }
  lcd.backlight();
  lcd.setCursor(0,0);
  lcd.print(“Temp : “);
  lcd.print(” “);
  lcd.setCursor(7,0);
  lcd.print(t,1);
  lcd.setCursor(12,0);
  lcd.write((byte)0);
  lcd.setCursor(0,1);
  lcd.print(“Humid: “);
  lcd.print(” “);
  lcd.setCursor(7,1);
  lcd.print(h,1);
  lcd.setCursor(12,1);
  lcd.print(“%”);
  delay(2000);
  }

  void playTone(long duration, int freq) {

  duration *= 1000;
  int period = (1.0 / freq) * 1000000;
  long elapsed_time = 0;
  while (elapsed_time < duration) {
  digitalWrite(pinSpeaker,HIGH);
  delayMicroseconds(period / 2);
  digitalWrite(pinSpeaker, LOW);
  delayMicroseconds(period / 2);
  elapsed_time += (period);
  }
  }

 • سلام
  خیلی ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتین
  ببخشید یه سوال داشتم میشه رو این بردن دو یا سه سنسور وصل کرد که دما رو اندازه بگیرن و به نسبت میانگین کار کنه و ترموستات رو فعال کنه؟و اینکه میشه از سنسور با دقت خیلی بالا استفاده کرد

  • با سلام
   بله امکان پذیر است و باید از توابع ریاضی استفاده کنید.
   بله تمامی سنسورها دارای دیتاشیت است و دقت اندازه‌گیری آن ها نوشته شده است که باید بر اساس محیط و شرایط محل قرار گیری سنسور انتخاب نمایید.

 • سلام توروخدا کمک کنین
  داخل برنامه این قسمت رو ارور نشون میده (lcd.begin(16,2
  که وقتی این قسمت برنامه رو پاک میکنم صفحه نمایش کاراکتر های غیر مفهوم رو نمایش میده